VH_15a Collegium musicum I.

Filozofická fakulta
podzim 2007
Rozsah
0/2/0. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
doc. Mgr. Vladimír Maňas, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Jan Špaček (cvičící)
Mgr. Martin Mazánek, Ph.D. (pomocník)
Garance
doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D.
Ústav hudební vědy – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Vlasta Taranzová
Rozvrh
Út 16:40–18:15 C33, Út 16:40–18:15 J22
Předpoklady
Všichni členové collegia zpívají ve smíšeném sboru, zájemci se navíc mohou angažovat i s hudebním nástrojem, na který chtějí hrát. Není požadována žádná zvláštní hráčská a pěvecká zručnost. Také skladatelé najdou v collegiu svoje místo.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 12 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Tento kurs je zaměřen na rozvíjení praktických hudebních aktivit studentů. Soustředí se na nácvik hudebních skladeb dle momentálních nástrojových a hlasových možností a jejich interpretační analýzu. Kurs je doplněn společnými návštěvami významných hudebních a hudebně dramatických představení mimo Brno, především v Praze a ve Vídni. Součástí kursu je i koncert.
Osnova
  • viz "Informace učitele"
Informace učitele
Collegium musicum zdaleka není určeno pouze posluchačům hudební vědy, nýbrž všem těm, kteří mají zájem o sborový zpěv a hru na hudební nástroj v instrumentálním souboru.
Předpokládá se, že vznikne sborové těleso. Bývá zvykem, že skladatelé - členové collegia (nebo i mimo něj) vytvoří speciálně pro ten který ročník collegia skladbu. Je tu tedy prostor i pro nové, mladé, začínající či stydlivé skladatele. Kupříkladu v současnosti má collegium na repertoáru skladby Ondřeje Kyase, Martina Mazánka, Ondřeje Šárka a mnohých dalších.
Většinu zpívaných či hraných skladeb diriguji sám. Byl bych rád, kdyby se tento stav změnil a taktovky se alespoň na některé skladby ujal někdo jiný. Kdokoliv se na to cítí, může přijít s libovolnou skladbou, která jej těší, a může ji řídit.
Doporučuji všem prostudovat si v relevantních slovnících a historických příručkách historii fenoménu "collegium musicum". V našem případě půjde o nadšenecké amatérské muzicírování a zároveň jakýsi zájmový hudebně - kulturní klub. Na jeho půdě vzniklo i několik vesměs dosud fungujících komorních ansámblů, kupříkladu Šárek Band či Celý Quartet, který účinkoval mj. i na Expozici nové hudby 2003 na Vaňkovce. Bohatou tradici a značnou popularitu mají také společné výlety na vybraná operní představení a koncerty do Prahy, Vídně i jinam.
Ještě bych rád zdůraznil několik organizačních věcí. Výstupem z tohoto předmětu by měl být hlavní koncert (zřejmě v aule fakulty), popřípadě různá jiná drobnější vystoupení. Dále je podmínkou celoroční soustavná práce na provozovaných skladbách ve formě účasti na zkouškách. Jednou dokonce z koncertu sešlo, protože se nás na zkouškách často sešlo příliš poskrovnu. Zklamaní byli především ti, kteří vynaložili velké úsilí a vytvořili či nacvičili i dosti náročné skladby. V zájmu vyvarování se takových situací a vůbec ku zdaru celého podniku je nezbytné udělat následující opatření: Collegium musicum má statut semináře a docházka je do něj povinná. Po zralé úvaze jsem dospěl k závěru, že budu trvat na 100% účasti na seminářích. Je to vskutku pouze a výhradně ku zdaru celé věci. Jen když je sbor pokaždé padesátičlenný a v orchestru nechybí žádný hlas, mohou společné zkoušky přinést požadovaný efekt. V mimořádých odůvodněných případech (nemoc, cestování atd.) bude samozřejmě absence omluvena, budu však žádat omluvu alespoň 24 hodin předem výhradně prostřednictvím emailu. Ze stejného důvodu (zdar celého podniku) je náramně žádoucí, aby mělo collegium svoje ročníky, tedy aby jeho členové neodcházeli po jednom semestru. Informační server eviduje Collegium na podzim a na jaře jako dva různé předměty, takže to nemohu uložit jako povinnost, nicméně bych tomu byl velice rád. Čím nás bude v collegiu více, tím to celé bude lepší, nicméně je třeba mít jistotu v účasti na zkouškách. Koncert už se konal několikrát a stala se z toho dobrá tradice. Rozvrh už byl vytvořen a Collegium musicum by podle něj mělo být každý týden
V ÚTERÝ OD 16:40 DO 18:15 v místnosti C33, tedy v aule fakulty na ulici Arna Nováka. Je třeba projít kolem vrátnice přímo do dvora, tam do budovy vpravo (C), vystoupat o dvě a půl patra výš, zahnout vlevo a dojít až na konec chodby.
Dbejme tedy prosím všichni na to, abychom si v úterý udělali čas. A připomínka na závěr: collegium lze za stejný počet kreditů, tedy tři za semestr, absolvovat opakovaně (každý rok) bez omezení.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 1999, podzim 2000, podzim 2001, podzim 2002, podzim 2003, podzim 2004, podzim 2005, podzim 2006, podzim 2008, podzim 2009, podzim 2010, jaro 2011, podzim 2011, jaro 2012, podzim 2012, jaro 2013, podzim 2013, jaro 2014, podzim 2014, jaro 2015, podzim 2015, jaro 2016, podzim 2016, jaro 2017, podzim 2017, jaro 2018, podzim 2018, jaro 2019, podzim 2019, jaro 2020, podzim 2020, jaro 2021, podzim 2021.