VH_15a Collegium musicum I.

Filozofická fakulta
podzim 2010
Rozsah
0/2/0. 4 kr. Ukončení: k.
Vyučující
doc. Mgr. Vladimír Maňas, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Martin Mazánek, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Jan Špaček (cvičící)
Mgr. Jan Žemla (cvičící)
Mgr. Jaroslav Černocký (pomocník)
Garance
doc. Mgr. Vladimír Maňas, Ph.D.
Ústav hudební vědy – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Vlasta Taranzová
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
VH_15a/A: Út 16:40–18:15 J22, J. Špaček
VH_15a/B: Út 18:20–20:45 J22, J. Černocký, J. Špaček
VH_15a/C: Út 16:40–18:15 J22, J. Špaček
VH_15a/D: Út 18:20–20:45 C33, M. Mazánek
VH_15a/E: Po 15:00–20:45 J21, Út 18:20–20:45 J21, J. Žemla
VH_15a/F: Po 8:20–9:55 J22, Po 18:20–20:45 J22, Út 8:20–9:55 J22, St 16:40–20:45 J22, J. Žemla
VH_15a/G: Rozvrh nebyl do ISu vložen. V. Maňas
Předpoklady
Předmět Collegium musicum se člení na sedm seminárních skupin.
A) Smíšený pěvecký sbor - vede Mgr. Jan Špaček
B) Mužský pěvecký sbor - vede Mgr. Jan Špaček
C) Nezpěváci - vede Mgr. Jan Špaček
D Orchestr - vede Mgr. Martin Mazánek
E) Hra na klavír pro pokročilé - vede Mgr. Jan Žemla
F) Hra na klavír pro začátečníky - vede Mgr. Jan Žemla
G) komorní sbor - vede Mgr. Vladimír Maňas, Ph.D.
K podmínkám přihlášení do jednotlivých skupin viz informace učitele. Obvykle není požadována žádná zvláštní hráčská a pěvecká zručnost. Také skladatelé najdou v collegiu svoje místo.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 14 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Tento kurs je zaměřen na rozvíjení praktických hudebních aktivit studentů. Soustředí se na nácvik hudebních skladeb dle momentálních nástrojových a hlasových možností a jejich interpretační analýzu. Kurs je doplněn společnými návštěvami významných hudebních a hudebně dramatických představení mimo Brno, především v Praze, Bratislavě a ve Vídni. Součástí kursu je i závěrečný koncert.
Osnova
  • Během semestru probíhají zkoušky, případně seminární schůzky s učitelem. Více viz "Informace učitele".
Literatura
  • ZENKL, Luděk. ABC hudební nauky. 7. rev. a dopl. vyd., v Edit. Praha: Editio Bärenreiter Praha, 2000, 202 s. ISBN 8086385019. info
  • FUKAČ, Jiří a Ivan POLEDŇÁK. Úvod do studia hudební vědy. 1. vyd. Olomouc: Vydavatelství Univerzity Palackého, 1995, 146 s. ISBN 80-706-7496-2. info
Výukové metody
skupinové projekty
domácí úkoly
procvičování
exkurze
zkoušky
Metody hodnocení
Podmínky závěrečného hodnocení stanoví jednotlivý vedoucí/vyučující seminárních skupin. Častou podmínkou je pravidelná či povinná účast na zkouškách.
Informace učitele
Collegium musicum VH_15a + VH_15b
Prosíme studenty, aby se nezapomněli zapsat do seminárních skupin (je možné se zapsat i do více seminárních skupin současně).
A)+B)+C) Seminární skupiny věnované zpěvu ve sboru (Mgr. Jan Špaček)
(aktualizace 1. července 2010)
Sborový zpěv v Collegiu musicum zdaleka není určen pouze posluchačům hudební vědy, nýbrž všem těm, kteří o něj mají zájem. Máme velký smíšený sbor s různorodým repertoárem, některé skladby budou pouze pro ženský sbor (seminarni skupina A). Dále se podařilo vytvořit samostatný elitní mužský sbor orientovaný především na českou a ruskou sborovou tvorbu (sem. skup. B). Všichni zájemci o sborový zpěv u J. Špačka se zapíšou do seminární skupiny A. Na začátku semestru proběhne prezkoušení pěveckých dovedností a podle jeho vysledku bude student buďto přeřazen do mužského sboru, nebo zůstane ve smíšeném sboru, popřípadě bude požádán o přeregistraci do seminární skupiny C - Nezpěváci. Tito budou mít vlastní osvětový hudební program (koncerty, přednášky, představení apod.). Do skupiny B (mužský sbor) se mohou sami registrovat jen dosavadní členové sboru. Do skupiny C (Nezpěváci) se lze zaregistrovat až po přezkoušení ze zpěvu, které proběhne na prvních zářijových zkouškách.
V collegiu je prostor i pro hudební skladatele. Většinu skladeb ve smíšeném sboru diriguji sám. Byl bych rád, kdyby se tento stav změnil a taktovky se alespoň na některé skladby ujal někdo jiný, kdo se na to cítí. Mužský sbor řídím dohromady s Jaroslavem Černockým.
Doporučuji všem prostudovat si v relevantních slovnících a historických příručkách historii fenoménu "collegium musicum" (např. http://en.wikipedia.org/wiki/Collegium_musicum nebo www.grovemusic.com – tento je přistupný pouze ze sítě MU). V našem případě půjde o amatérské muzicírování a zároveň zájmový hudebně – kulturní klub. Tradici mají společné vypravy na vybraná operní představení a koncerty v Brne, ale i do Prahy, Vídně, Bratislavy, Budapešti i jinam. Pozvánky na tyto vylety budu v patřičném předstihu rozesílat e-mailem, nejsou povinné, ovšem s výjimkou seminární skupiny C.
Výstupem ze „sborového collegia“ je hlavní koncert (v aule fakulty či jinde), popřípadě různá jiná drobnější vystoupení (sami můžete přijít s nápadem, kde zazpívat). Dále je podmínkou celoroční soustavná práce na provozovaných skladbách ve formě účasti na zkouškách. Collegium musicum má statut semináře a docházka je do něj povinná. Budu trvat na plné účasti na zkouskach. V mimořádých odůvodněných případech (nemoc, cestování, účast na hudební akci atd.) bude samozřejmě absence omluvena, žádám však omluvu alespoň 24 hodin předem prostřednictvím e-mailu (týká se i dřívějších odchodů). U nekmenových studentů (mimo prezenční hudební vědu) lze předem domluvit alternativní docházku z důvodu paralelní výuky, zaměstnání apod.
Jen když je sbor pokaždé kompletní a v menšině není žádný hlas, mohou společné zkoušky přinést požadovaný efekt.
Collegium lze za stejný počet kreditů, tedy čtyři za semestr, absolvovat opakovaně (každý rok) bez omezení.
Sborové zkoušky se konají v místnosti J22, tedy v budově na Jaselske ulici, vchod je ovšem přes Gorkého 7 a dvůr. Zkoušky se konají během semestru každé úterý:
16:40 – 18:15 SMÍŠENÝ SBOR
18:20 - 20:45 MUŽSKÝ SBOR
Po domluvě můžeme zkoušet i jinak či jindy.
Poprvé se všichni muži sejdou v úterý 21. září již od 18:00 v J22, proběhne hlasové přezkoušení a následně zkouška. Ženy zůstanou doma. 28. září je svatého Václava, běžné zkoušení podle rozvrhu tedy začne až 5. října.
Na společné umělecké zážitky se těší Jan Špaček.

D) Seminární skupina "Komorní orchestr FF MU" (Mgr. Martin Mazánek)
Tento kurs je zaměřen na rozvíjení praktických hudebních aktivit studentů. Studenti si mají možnost kromě interpretace klasických děl formou koncertů, také vyzkoušet interpretaci scénické hudby v divadle, v nahrávacím studiu atp. Součástí kurzu jsou koncerty, minimálně jeden každý semestr.
Seminární skupina Komorní orchestr FF MU je určena všem studentům Masarykovy univerzity nebo JAMU. Členem orchestru se může stát každý, kdo má za sebou alespoň základy hry na nástroj v ZUŠ nebo u soukromého učitele. Podmínkou pro přijetí do orchestru je aktuální volné místo pro daný hudební nástroj. Konkurz probíhá pouze formou rozhovoru s vedoucím orchestru. Repertoár je pečlivě vybírán tak, aby byl všem hráčům přístupný, zahrnuje díla od období baroka po současnost. Filozofií a cílem orchestru je provádět méně populární díla a takové skladby, které se buď vůbec nehrají, nebo jen ojediněle.
Zkoušky orchestru bývají KAŽDÉ ÚTERÝ OD 18:20 – 20:30 V AULE FF (učebna C33). Podmínkou pro získání kreditů a udržení se v členství orchestru je 100% docházka – Collegium musicum má statut semináře! Omluveny jsou jen zdravotní důvody nebo důvody spojené se studiem na MU. Omluvenka musí být poslána nejméně 24 hodin před zkouškou, jinak nebude uznána.
Komorní orchestr má v průběhu akademického roku až čtyři veřejné koncerty. Zakončení semestru je vždy doprovázeno besídkou, kde vystupují všechny seminární skupiny předmětu Collegium Musicum.
Do Komorního orchestru se mohou přihlásit hráči na hudební nástroje, pro které jsou vypsány volná místa (viz www.mazanek.org/volnamista.html). Hráč by měl mít základy hry na nástroj v ZUŠ nebo u soukromého učitele. Přijímáni jsou všichni bez konkurzu.

E) Hra na klavír pro pokročilé (Bc. Jan Žemla)

Předmět je zaměřen na praktickou hru na klavír. Výuka bude probíhat formou individuálních i hromadných konzultací. Skupina pokročilých je určena pro absolventy I. a II. stupně ZUŠ a konzervatoří. Nepovinnou součástí předmětu bude i návštěva koncertů ve Vídni, Praze a Brně.
Výstupem předmětu bude přehrávka dle individuálních možností studenta s jednou rozsáhlejší skladbou či cyklem menších skladeb v minimální délce 10 minut (viz Seznam skladeb). Tento výstup je ve skupině pokročilých možný kdykoli během semestru.
Seznam skladeb
(Seznam má být pouze inspirací a příkladem úrovně skladeb a nečiní si nárok na to být kompletní a zvláště zavazující)
L. Couperin – Pieces de Clavecin
J. S. Bach – Temperovaný klavír I, II, Francouzské suity, Anglické suity, Partity atd.
D. Scarlatti – Sonáty
J. Haydn – Sonáty
W.A.Mozart – Sonáty, Fantazie c moll atd.
L. van Beethoven – Sonáty, Bagatelly, Ronda atd.
J. L. Dusík – Sonáty
F. Schubert – Sonáty, Moment musicaux atd.
F. Mendelssohn – Variace, Preludia a fugy, Etudy atd.
F. Chopin – Preludia, Nocturna, Polonézy, Balady atd.
F. Liszt – Etudy, Uherské rapsodie, Útěchy, Sonáta atd.
J. Brahms – Valčíky, Uherské tance, Rapsodie atd.
A. Dvořák – Siluety atd.
J. Suk – Píseň lásky, O matince atd.
B. Smetana – Koncertní etudy, Sny atd.
R. Schumann – Fantastické kusy, Lesní scény, Karneval atd.
S. Rachmaninov – Etudy, Preludia, Humoreska, Elegie atd.
M. Ravel – Valčíky vznešené a tesklivé, Zrcadla atd.
V. Novák – Písně zimních nocí atd.
D. Šostakovič – Preludia (op. 34), Preludia a fugy (op. 87)
S. Prokofjev – Sonáty, Etudy, Toccata, Kusy pro klavír atd.
K. Slavický – Tři kusy pro klavír atd.
J. Novák – Toccata, Kusy pro klavír atd.
G. Ligeti – Musica ricercata, Etudy atd.


F) Hra na klavír pro začátečníky (Bc. Jan Žemla)

Předmět je zaměřen na praktickou hru na klavír. Začátečníci si osvojí základní technické a interpretační návyky, různé přístupy ke studiu skladeb.Výuka bude probíhat formou individuálních i hromadných konzultací. Výstupem předmětu bude přehrávka dle individuálních možností studenta o minimální celkové délce 5 minut. Nepovinnou součástí předmětu bude i návštěva koncertů ve Vídni, Praze a Brně.

G) Komorní sbor (Mgr. Vladimír Maňas, Ph.D.)
Studentský komorní sbor při Ústavu hudební vědy je zaměřen na duchovní hudbu převážně 16. a 20. století. Vzhledem k počtu zpěváků (12) nabírá nové členy spíše příležitostně a od uchazečů se očekává zdravý hlas a pěvecké zkušenosti. V případě zájmu se prosím obracejte na sbormistra.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 1999, podzim 2000, podzim 2001, podzim 2002, podzim 2003, podzim 2004, podzim 2005, podzim 2006, podzim 2007, podzim 2008, podzim 2009, jaro 2011, podzim 2011, jaro 2012, podzim 2012, jaro 2013, podzim 2013, jaro 2014, podzim 2014, jaro 2015, podzim 2015, jaro 2016, podzim 2016, jaro 2017, podzim 2017, jaro 2018, podzim 2018, jaro 2019, podzim 2019, jaro 2020, podzim 2020, jaro 2021, podzim 2021.