VIKBA22 Řízení organizací

Filozofická fakulta
podzim 2011
Rozsah
2/0/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
PhDr. Petr Škyřík, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Kateřina Hošková (pomocník)
Garance
PhDr. Petr Škyřík, Ph.D.
Kabinet informačních studií a knihovnictví – Ústav české literatury – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Marie Hradilová
Rozvrh
Pá 10:50–12:25 zruseno C21
Předpoklady
VIK_PoZ Postupová zkouška
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Předmět řízení organizací je zaměřen na problematiku managementu, manažerských dovedností, řízení lidí a procesů v podnicích, organizacích a institucích. Forma výuky je zaměřena na diskuzi a reflexi textů zadaných k prostudování. Studenti budou seznámeni s nejrůznějšími styly vedení a řízení, poznají klasické styly vedení, ale i moderní způsoby a netradiční metody, které jsou v ČR zatím velmi málo využívané, i když mají obrovský potenciál. Po ukončení předmětu by měl student být schopen: - orientovat se v základní odborné literatuře k problematice managementu, manažerských dovedností, řízení, motivace, týmové práce - aplikovat teoretické poznatky na vedení lidí v pracovních skupinách či týmech - orientovat se v základech manažerského myšlení - orientovat se v zásadách manažerské práce a přístupech k práci s lidmi (zejména v pracovních skupinách)
Osnova
  • 1. Úvod do managementu - Co je management, management jako proces řízení, kdo je manažer, manažerské kompetence, budoucnost managementu, inovace v managementu, historický vývoj managementu. 2. Strategické řízení – specifikace strategického řízení, plánování a směřování organizace, metody, modely a techniky strategického řízení. 3. Management – vedení – řízení – Úvod do pojmů management a leadership, osobnost manažera, funkce manažera v organizaci, osobnostní charakteristiky manažera, manažerské role, definice vedení lidí. 4. Organizační kultura, motivace – vysvětlení pojmu organizační kultura, definice organizační kultury, prvky organizační kultury, hodnoty a postoje, normy chování, struktura organizační kultury, vliv technologií na organizační kulturu, organizační kultura a jedinec, organizační kultura a strategie, vliv síly kultury na výkonnost organizace. Motivace 2.0, síla motivace, kreativita, vnitřní motivace, metoda cukru a biče, druhy motivace. 5. Znalostní management – tvorba, ukládání a využívání znalostí v organizaci, dynamické učení, strategické plánování a rozhodování, znalost jako základ fungování organizace, strategie znalostního managementu. 6. Projektový management – Definice projektu a projektového managementu, procesy projektového řízení, zakládající listina projektu, cíle projektu, SWOT analýza, Ganttův diagram, Work Breakdown Structure, úspěšný projekt, financování projektu, start-up 7. Svoboda v práci – Tradiční organizace versus svobodná organizace, principy svobodné firmy, budování svobodné firmy. 8. Společenská odpovědnost firem – vysvětlení pojmu společenská odpovědnost firem, charakteristické rysy, tři sféry společenské odpovědnosti, přínosy společenské odpovědnosti a její dopad na výkonnost organizace, Fair Trade jako součást společenské odpovědnosti,
Literatura
  • Materiály poskytnuté lektorem a vystavené v informačním systému univerzity: Vnější a vnitřní podnikavost, Organizační struktura podniku, Vývoj managementu v 19. a ve 20.století, Vývoj managementu na začátku 21.století.
  • PLAMÍNEK, J. Teorie vitality. Cesta od managementu k leadershipu. 1.ed. Praha: Alfa Publishing, s. r. o. 2006. 165 str.
  • PLAMÍNEK,J. Vedení lidí, týmů a firem, praktický atlas managementu. 1.ed. Praha: GRADA, 2002. 151 str.
  • BLAŽEK, L. Vývojové tendence podniků. Brno: Vydavatelství MU, 2003
  • DRUCKER, P.F. Postkapitalistická společnost. Praha: Management Press, 1993
  • VODÁČEK, L., VODÁČKOVÁ, O. Management. Teorie a praxe v informační společnosti. Praha: Management Press 2002.
  • BĚLOHLÁVEK, F., KOŠŤAN, P., ŠULEŘ, O. Management. Olomouc: Rubico, 2001.
  • PLAMÍNEK, J. Synergický management. Praha: Argo, 2000.
  • BLAŽEK, L. Úvod do teorie řízení podniku. Brno: 1.ed.Vydavatelství MU, 1999. 137 str.
Výukové metody
Přednášky, samostatné studium, diskuse, reflexe textů, workshop, průběžné písemné úkoly
Metody hodnocení
Povinné písemné úkoly, závěrečný písemný test a ústní zkouška
Informace učitele
http://www.phil.muni.cz/elf
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každý semestr.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2004, podzim 2005, podzim 2006, podzim 2007, jaro 2008, podzim 2008, podzim 2009, podzim 2010, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2015, podzim 2016, jaro 2017, jaro 2018, jaro 2019, jaro 2020, jaro 2021, jaro 2022, jaro 2023.