SUSK_41 Poslechový seminář

Filozofická fakulta
podzim 2020
Rozsah
0/0/0. 6 kr. Ukončení: z.
Vyučující
doc. Mgr. Vladimír Maňas, Ph.D. (přednášející), PhDr. Dagmar Koudelková (zástupce)
Garance
doc. Mgr. Vladimír Maňas, Ph.D.
Ústav hudební vědy – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Jan Karafiát
Dodavatelské pracoviště: Ústav hudební vědy – Filozofická fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je poskytnout základní orientaci v teoretické i praktické problematice dějin hudby raného novověku a vytvořit předpoklady pro schopnost analytické a kritické práce s hudebními prameny a jejich repertoárem i s odbornou literaturou a získat spolehlivou orientaci ve zvukové podobě sledovaného materiálu.
Výstupy z učení
Student získá nejen spolehlivou orientaci v proměnách zvukové podoby hudby období renesance a baroka, ale také schopnost sluchově analyzovat a identifikovat jednotlivé druhy i formy hudebního projevu renesančního období z jejich zvukové i písemné podoby.
Osnova
  • Doporučené playlisty v Naxos music library a materiály v ELFovém kurzu sledují mj. tyto tematické okruhy 1) Dějiny skladby - soumrak kantofirmální techniky 2) Motetová sazba a krystalizace vokální polyfonie 3) Madrigalová sazba jako reprezentant proměny vztahu hudby a slova 4) Proměny druhů a forem hudby 15. a 16. století - od Dufaye k Monteverdimu
Výukové metody
On-line seminář s hudebními ukázkami
Metody hodnocení
Podmínkou úspěšné atestace je návštěva nejméně tří koncertů / představení (v průběhu semestru) obsahujících repertoár z doby před rokem 1700, tato aktivita musí být doložena vstupenkami a krátkými zprávami (cca 500 znaků) nejméně ke dvěma akcím, ke třetí je nutné odevzdat recenzi v rozsahu cca 3000 znaků. Vše je nutno odevzdat nejpozději v zápočtovém týdnu. Zprávy a především recenzi se doporučuje konzultovat s vyučujícími.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován jednou za dva roky.
Výuka probíhá blokově.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2021, jaro 2022, podzim 2022, podzim 2024.