Bi6111 Behaviorální metody ve fyziologii

Přírodovědecká fakulta
jaro 2018
Rozsah
2/0/0. 2 kr. (plus ukončení). Ukončení: k.
Vyučující
RNDr. Helena Nejezchlebová, Ph.D. (přednášející)
doc. RNDr. Martin Vácha, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Kateřina Tomanová, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Martin Kunc, Ph.D. (pomocník)
Mgr. Pavel Slabý, Ph.D. (pomocník)
Garance
doc. RNDr. Martin Vácha, Ph.D.
Ústav experimentální biologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: RNDr. Helena Nejezchlebová, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Ústav experimentální biologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Rozvrh
Čt 12:00–13:50 D36/212
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Jiné omezení: Na předmět se vztahuje povinnost registrace, bez registrace může být znemožněn zápis předmětu!
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Přednáška poskytuje nutné teoretické základy a především praktické aplikace metod sledování chování pro řešení fyziologických problémů. Největší důraz je kladen na sledování chování na modelové skupině bezobratlých pro účely studia problémů neurobiologie i užití biocidních látek a farmak. Absolvent předmětu bude po skončení kurzu schopen aplikovat behaviorální metody na konkrétní biologické otázky.
Osnova
  • 1. Sledování chování živočichů za laboratorních podmínek, východiska, cíle, metody a hodnocení behaviorálních dat, návaznosti, historie. 2. Behaviorální neurobiologie I – chování a nervový systém, funkce smyslů. 3. Behaviorální neurobiologie II – chování a studium motoriky a rytmicity. 4. Behaviorální neurobiologie III - behaviorální plasticita, podmiňování, studium paměti . 5. Behaviorální neurobiologie IV – studium komunikace a prostorové orientace. 6. Behaviorální metody se zaměřením na skupiny hematofágních členovců významných pro člověka (důvody a význam studia, nejčastěji studovaní zástupci, systém, ekologie, výběr vzorku, etické aspekty). 7. Specifické metody pro studium chování hematofágních členovců v terénu, in vivo a in vitro. 8. Biocidy a chování živočichů (popis, historické pozadí, účinky, klasifikace, benefity a rizika). 9. Molekulární základy chování – octomilka, háďátko, danio. 10. Behaviorální metody se zaměřením na savce – úvod do problematiky, specifické metody, demonstrace. 11. Behaviorální farmakologie – studium účinků léků a drog, bolesti. 12. Aplikovaná neuroetologie – chování a živočich jako biosensor.
Literatura
  • ZUPANC, Günther K. H. Behavioral neurobiology : an integrative approach. Edited by Theodore Holmes Bullock. 1st. pub. Oxford: Oxford University Press, 2004, xviii, 342. ISBN 9780198700562. info
  • CAREW, Thomas J. Behavioral neurobiology : the cellular organization of natural behavior. Sunderland, Massachusetts: Sinauer Associates, 2000, ix, 435. ISBN 0878930841. info
Výukové metody
Teoretická příprava, domácí příprava, demonstrace.
Metody hodnocení
Student předloží zpracované protokoly z demonstrovaných úloh. V diskusi s vyučujícím musí prokázat znalost provedení základních typů behaviorálních experimentů, zpracování a vyhodnocení behaviorálních dat. Hodnocena je také studentova prezentace a analýza zadaného článku. Požadována je alespoň 50% znalost tématu.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Nachází se v prerekvizitách jiných předmětů
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2012 - akreditace, jaro 2013, jaro 2014, jaro 2015, jaro 2016, jaro 2017, jaro 2020, jaro 2021, jaro 2022, jaro 2023, jaro 2024, jaro 2025.