F6290 Zajímavá teoretická fyzika

Přírodovědecká fakulta
jaro 2006
Rozsah
1/1. 2 kr. (příf plus uk plus > 4). Ukončení: k.
Vyučující
prof. Mgr. Tomáš Tyc, Ph.D. (přednášející)
prof. Mgr. Tomáš Tyc, Ph.D. (cvičící)
Garance
prof. RNDr. Michal Lenc, Ph.D.
Ústav teoretické fyziky a astrofyziky – Fyzikální sekce – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: prof. Mgr. Tomáš Tyc, Ph.D.
Rozvrh
Čt 13:00–13:50 B1,01004
  • Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
F6290/01: Čt 14:00–14:50 B1,01004, T. Tyc
Předpoklady
Předpokladem pro zápis předmětu Zajímavá teoretická fyzika jsou dobré znalosti metod lineární algebry a analýzy, základní znalosti variačního počtu, metod řešení obyčejných i parciálních diferenciálních rovnic a slušná znalost teoretické a kvantové mechaniky. Studenti by měli být schopni bez větších potíží číst a porozumět kurzu teoretické fyziky Landaua a Lifšice. Dále je pro absolvování předmětu nutná dobrá fyzikální intuice a schopnost propojení fyzikální úvahy s matematickým popisem.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
V předmětu Zajímavá teoretická fyzika se budeme zabývat zajímavými praktickými fyzikálními jevy, jejichž rozbor není triviální a vyžaduje hlubší znalosti jak samotné fyziky, tak matematických metod, které využívá. Při řešení budeme kromě fyzikální intuice využívat metod matematické analýzy, algebry, teorie aproximací, variačního počtu a asymptotických metod. Důraz bude samozřejmě kladen i na názornost vysvětlení popisovaných fyzikálních jevů a některé z nich budou zkoumány i experimentálně.
Osnova
  • Osnova se může částečně přizpůsobit zájmům studentů. Z problémů, kterými se budeme zabývat, vybíráme následující: teorie podobnosti, projevy povrchového napětí a mikroskopická analýza jeho vzniku, rotace setrvačníků, popis Foucaltova kyvadla, kmity desek a membrán, výpočet tuhosti pružiny a význam torze, termodynamika a entropie kolem nás, teorie adiabatických invariantů v klasické a kvantové mechanice a ve statistické fyzice, šíření světla v prostředí se spojitým indexem lomu, vířivé proudy, teorie chaosu.
Metody hodnocení
Předmět je formálně hodinově dotován jako 1/1, ale v praxi se nebude rozlišovat přednáška a cvičení - každý týden bude dvouhodinový seminář. Problém, který se bude řešit na následujícím semináři, bude včas oznámen, nejlépe několik týdnů předem. Jeden nebo několik studentů se bude snažit jej vyřešit teoreticky a provést odpovídající experimenty. Výsledky svého snažení přednese ostatním a o problému se pak bude diskutovat v celé skupině, přičemž každý může přispět s nápadem nebo vlastním řešením. Výsledek řešení student nakonec sepíše. Podmínkou získání kolokvia je řešení některého ze zadaných problémů, jeho závěrečné zpracování a také aktivní účast na seminářích.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2011 - akreditace, jaro 2009, jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012, jaro 2012 - akreditace, jaro 2013, jaro 2014, jaro 2016, jaro 2018, jaro 2020, jaro 2022, jaro 2024.