Bi7878 Antropologie obecná I: antropologie biologická

Přírodovědecká fakulta
podzim 2011 - akreditace

Údaje z období podzim 2011 - akreditace se nezveřejňují

Rozsah
2/0. 2 kr. (plus 2 za zk). Ukončení: zk.
Vyučující
prof. PhDr. Jaroslav Malina, DrSc. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Jaroslav Malina, DrSc.
Ústav antropologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: prof. PhDr. Jaroslav Malina, DrSc.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
„Odkud jsme? Jací jsme? Kam jdeme?“ – odpovědi na tyto základní otázky člověka jsou obsahem přednáškového cyklu určeného pro studenty Masarykovy univerzity. Cyklus je založen na aktuálních výsledcích moderní obecné (biologické, sociální a kulturní) antropologie, na nichž se aktivně podílejí přednášející z Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Vychází se z poznání, že člověk a společenství, jejich vznik, vývoj a proměny jsou určovány navzájem se ovlivňujícími danostmi biologickými, medicínskými, psychologickými, sociálními, kulturními atd.
V podzimním semestru je člověk představen převážně jako biologická entita (biologická variabilita člověka, podobnosti a rozdíly k ostatním biologickým druhům, zejména našim nejbližším příbuzným – primátům).
Na konci tohoto kurzu bude student schopen porozumět a vysvětlit postavení člověka v živé přírodě, tj. společné rysy člověka s ostatními primáty a současně jedinečné vlastnosti člověka, které nás po biologické stránce od ostatních živočichů jednoznačně odlišují. Bude schopen popsat hlavní události a okolnosti evoluce člověka, které k tomu vedly, a vysvětlit specifické adaptivní vlastnosti, které z naší evoluce vyplývají. Bude rovněž schopen posoudit míru, v jaké jsou tyto znaky stále adaptivní v podmínkách života v postmoderní civilizaci.
Osnova
  • 1. Biologická antropologie: minulost, současnost, budoucnost.
  • 2. Předmět a metody výzkumu biologické antropologie.
  • 3. Postavení člověka v systému živočichů.
  • 4. Předkové raných hominidů, srovnání se současnými primáty (systematika, primatologie).
  • 5. Biologická evoluce člověka: raní hominidé (rody Ardipithecus, Australopithecus), Homo habilis, Homo erectus, Homo neanderthalensis, Homo sapiens.
  • 6. Adaptivní radiace, první a druhý rozptyl, teorie a modely.
  • 7. Potravní strategie, populační exploze a jejich vliv na biosféru. 8. Anatomie člověka (vertikalizace lidského těla jako klíč k hominizaci: změny na kostře, příčiny a důsledky).
  • 9. Pohlavní dimorfismus: genetická podmíněnost, struktury, strategie muže a ženy.
  • 10. Morfologické podklady lidského chování.
  • 11. Evoluční adaptace: dědičnost a mutace, selekce.
  • 12. Fyziologické adaptace: obecné předpoklady, nadmořská výška, chlad a mráz, suché a vlhké teplo, výživa.
Literatura
  • Malina J. a kolektiv (2009): Antropologický slovník. Brno: Masarykova univerzita. Dostupné na: http://is.muni.cz/elportal/?id=858696
  • Malina J. (ed.) a kolektiv (2010): Panoráma biologické a sociokulturní antropologie. Brno: Masarykova univerzita. Dostupné na: http://is.muni.cz/elportal/?id=883579
Výukové metody
přednášky
Metody hodnocení
ústní zkouška
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2011, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2015, podzim 2016, podzim 2017, podzim 2018, podzim 2019, podzim 2020, podzim 2021, podzim 2022, podzim 2023.