Bi0662 Vybrané problémy z ekologie

Přírodovědecká fakulta
jaro 2016
Rozsah
1/0/0. 1 kr. Ukončení: z.
Vyučující
RNDr. Jakub Těšitel, Ph.D. (přednášející), prof. RNDr. Milan Chytrý, Ph.D. (zástupce)
RNDr. Tamara Těšitelová (přednášející)
Garance
prof. RNDr. Milan Chytrý, Ph.D.
Ústav botaniky a zoologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Dodavatelské pracoviště: Ústav botaniky a zoologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
V předmětu Vybrané problémy z ekologie získá student poznatky z oborů a ucelených širších témat, která se nepřednášejí v běžné výuce na Masarykově univerzitě. Kurz přednášejí většinou blokovou formou zvaní externí přednášející o svém výzkumu. Každý semestr je zván jiný přednášející. Smyslem není probírání ucelené látky z nějakého předmětu, ale spíše definování vědeckých problémů ve zvoleném užším tématu, diskuse o metodických postupech vedoucích k řešení těchto problémů a prezentace výsledků konkrétních projektů. Předmět je vhodný zejména pro studenty magisterského studijního oboru Systematická biologie a ekologie, doktorských studijních oborů Biologie v oborech Botanika, Ekologie, Hydrobiologie a Zoologie a pro vyšší ročníky bakalářského studijního oboru Systematická biologie a ekologie. Předmět Vybrané problémy z ekologie lze absolvovat i vícekrát během studia. Cílem předmětu je, aby se studenti seznámili s problematikou, která není přednášena v rámci pravidelné výuky na PřF MU.
Osnova
  • Tématem pro jarní semestr 2016 je Biologie parazitických rostlin. Přednášet budou Dr. Jakub Těšitel a Dr. Tamara Těšitelová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
    Parazitické rostliny sice představují méně než jedno procento suchozemských rostlin, ale rozhodně nejde o zanedbatelnou funkční skupinu a to jak z hlediska ekologického tak evolučního. Rostlinný parazitismus, který se vyvinul mnohokrát nezávisle, nabývá mnoha forem a zahrnuje zcela nezelené, holoparazitické rostliny, zelené poloparazity i mykoheterotrofní rostliny parazitující na houbových organismech. Cílem kurzu "Biologie parazitických rostlin" je ukázat, jak parazitické rostliny fungují, nastínit evoluční trendy ve vybraných skupinách a představit diverzitu parazitických rostlin ve světovém i středoevropském měřítku. Součástí kurzu je i praktikum, které zahrnuje pozorování morfologie a anatomie poloparazitů a mikroskopická pozorování mykorhizních struktur mykoheterotrofních rostlin (především orchidejí).
  • Osnova přednášky
  • Úvod – parazitismus v říši rostlin
  • Systematický přehled skupin parazitických rostlin a seznámení s jejich biologií
  • Klíčové funkční znaky a rozdělení parazitických rostlin do funkčních skupiny
  • Ekologie parazitických rostlin
  • Interakce parazitických rostlin s člověkem
  • Přehled středoevropských parazitických rostlin
  • Mykoheterotrofní rostliny – evoluční původ, typy mykoheterotrofie
  • Fyziologie a ekologie mykoheterotrofních rostlin
  • Cvičení
  • Anatomie poloparazitů na příkladu rodu kokrhel
  • Mikroskopická pozorování struktur mykoheterotrofních rostlin
Literatura
    doporučená literatura
  • Literaturu dodává v případě potřeby zvaný přednášející podle vlastní úvahy.
  • BEGON, Michael, John L. HARPER a Colin R. TOWNSEND. Ekologie : jedinci, populace a společenstva. Translated by Bronislava Grygová - Barbara Köberleová - Zdeněk Brandl. 1. vyd. Olomouc: Vydavatelství Univerzity Palackého, 1997, xxiv, 949. ISBN 8070676957. info
Výukové metody
Vzhledem k možnostem externích přednášejících probíhá výuka zpravidla blokově, přednášky.
Metody hodnocení
Ke splnění požadavků předmětu je nutné absolvovat nejméně 80 % výukového času a účastnit se v diskusi.
Informace učitele
Výuka proběhne blokově ve dnech 17.-19. února 2016, začátek 17. 2. ve 13:30 hodin v Botanickém praktiku (A36-225) v Bohunicích, pokračování 18. 2. celý den v Zoologickém praktiku (A36-223) a 19. 2. od rána do časného odpoledne v Botanickém praktiku.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každý semestr.
Výuka probíhá blokově.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2008 - akreditace, jaro 2011 - akreditace, jaro 2003, jaro 2004, jaro 2005, jaro 2006, jaro 2007, jaro 2008, jaro 2009, jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012, jaro 2012 - akreditace, jaro 2013, jaro 2014, jaro 2015, jaro 2017, jaro 2018, jaro 2019, podzim 2021, jaro 2023, podzim 2023.