HIB0482 Fidelity for fidelity? Czechoslovak-Yugoslav relations during the interwar period and its internatio

Faculty of Arts
Autumn 2016
Extent and Intensity
0/2. 4 credit(s). Type of Completion: k (colloquium).
Teacher(s)
Mgr. Jana Škerlová, Ph.D. (lecturer)
Guaranteed by
prof. PhDr. Jiří Malíř, CSc.
Department of History – Faculty of Arts
Supplier department: Department of History – Faculty of Arts
Timetable
Mon 12:30–14:05 M24
Course Enrolment Limitations
The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
The capacity limit for the course is 40 student(s).
Current registration and enrolment status: enrolled: 0/40, only registered: 0/40, only registered with preference (fields directly associated with the programme): 0/40
fields of study / plans the course is directly associated with
there are 12 fields of study the course is directly associated with, display
Course objectives (in Czech)
Cílem kurzu je seznámit studenty s vývojem československo-jugoslávských diplomatických a politických vztahů v meziválečném období, jedna přednáška bude věnována také stručnému nástinu vztahů kulturních v uvedeném období. Vzájemné politické vztahy obou zemí budou zároveň zasazeny do širšího kontextu mezinárodněpolitického vývoje střední a jihovýchodní Evropy od konce první světové války do vypuknutí druhé světové války. Kurz se bude zabývat nejen bilaterálními vztahy, ale také rozvojem spojeneckých uskupení, do nichž byly obě země zapojeny, zejména tedy Malé dohody, a také vlivem vztahů Československa a Jugoslávie ke třetím zemím na jejich vzájemné spojenectví. Budeme sledovat vznik a budování československo-jugoslávského spojenectví, jeho upevňování během 20. let, snahy o zachování před rokem 1935 a později také postupný rozklad ve druhé polovině 30. let. Zároveň budeme hledat příčiny a důsledky tohoto vývoje.
Syllabus (in Czech)
  • 1. Budování základů pozdějšího spojenectví – Češi, Slováci a Jihoslované v období bezprostředně před první světovou válkou, spolupráce československé a jihoslovanské emigrace za první světové války, spolupráce českých a jihoslovanských politiků v rámci Rakouska-Uherska.
  • 2. Vznik nových států, navázání diplomatických vztahů, spolupráce československé a jihoslovanské delegace na Pařížské mírové konferenci, plán koridoru mezi oběma zeměmi, postoj velmocí k nově vzniklému Československu a Království SHS.
  • 3. Upevňování spojeneckých vazeb mezi Československem a Královstvím SHS, pokusy Karla Habsburského o restauraci v Maďarsku, vznik a počátky Malé dohody, spolupráce s Rumunskem.
  • 4. Československo-jugoslávské vztahy v průběhu 20. let. Vliv politického a hospodářského vývoje obou zemí na vzájemné spojenectví. Zahraničně-politické obtíže ČSR a Království SHS a postoj malodohodových spojenců.
  • 5. Československo-jugoslávské bilaterální vztahy v období královské diktatury (1929–1934).
  • 6. Československo a jugoslávská opozice v období královské diktatury. Třecí plochy ve vzájemných vztazích.
  • 7. Postoj Československa a Jugoslávie ke třetím státům a vliv na vzájemné politické vztahy v první polovině 30. let. Snahy o upevnění Malé dohody v kontextu mezinárodních vztahů ve střední a jihovýchodní Evropě v první polovině 30. let. Vliv a důsledky velké hospodářské krize na vývoj Malé dohody.
  • 8. Vývoj vzájemných vztahů po atentátu na krále Alexandra, dopad změny politického klimatu v Evropě na Malou dohodu v polovině 30. let.
  • 9. Československo-jugoslávské vztahy ve druhé polovině 30. let, pokusy o záchranu Malé dohody, úsilí Německa o rozložení Malé dohody.
  • 10. Mnichovská dohoda a postoj Jugoslávie. Epilog vzájemných vztahů.
  • 11. Československo-jugoslávské kulturní vztahy.
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
Study Materials
Information on course enrolment limitations: Základní znalost latiny podmínkou.

  • Enrolment Statistics (recent)
  • Permalink: https://is.muni.cz/course/phil/autumn2016/HIB0482