Culinaria

RSS

Culinaria je místem se spoustou dobrého jídla a pochoutek. Nahlédněte do mé kuchyně, přečtěte si recepty a třeba i něco zkuste ukuchtit.

Má kuchyně je inspirovaná slunnou Itálií, Jamie Oliverem a časopisem Apetit. Naleznete zde nejen převzaté a odzkoušené recepty, ale i recepty mnou upravené. Nepůjde jen o italskou kuchyni, objeví se zde i jídla česká, francouzská a další, vše doplněné vlastními fotografiemi. Časem přibudou také užitečné tipy a triky pro přípravu chutných jídel.

Bon appétit!

Vlastníci blogu: Mgr. Filip Daněk, 172518, Mgr. Jitka Daňková, 173357
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: Mgr. Filip Daněk, 172518, Mgr. Jitka Daňková, 173357
Právo číst: kdokoliv v Internetu
Právo komentovat: kdokoliv přihlášený v ISu
26. 8.
2011

Pečené papriky

  • RSS
Dosud nehodnoceno.
Mgr. Jitka Daňková (CVT FI MU), učo 173357
Antipasti
Pečené papriky – náhled Název: Pečené papriky
Kategorie: Antipasti (Předkrmy)
Inspirace: Jamie Olivier a jeho pořad Oliver's Twist
Náročnost: středně těžké
Počet porcí: 8
Popis: pečené papriky naložené v olivovém oleji

Nejprve jsem jen koukala a žasla, jak Jamie Oliver opaloval papriku nad hořákem úplně dočerna. Až jednou jsem se do toho pustila taky, a protože ze sklokeramické desky ohníček nevykouzlím, přišla na řadu trouba. Tento recept stojí a padá na paprikách, proto jej děláme v létě v sezoně kapií, kdy jsou nejzralejší, nejhezčí a mimochodem i nejlevnější. Jen název poněkud zavádí, protože systémem pokus-omyl jsme přišli na to, že místo pečení je efektivnější papriky dát do trouby pod gril.

A proč se vlastně pouštět do složitého opékání, svlékání a paření paprik? Bez slupky je totiž pečená paprika měkká, lahodná, prostě úžasné "skupenství" jinak celkem nepoddajné zeleniny. Ztratí ze své tvrdosti, šťavnatosti a sladkosti, aby se z ní stala červená sousta, co se rozplývají na jazyku. Můžete ji podávat "jen tak" na tenkých krajíčcích ciabatty a nebo nechat hrát hlavní roli v omáčce na těstoviny či směsi k rýži.

Pokud jich budete připravovat 2,5 kg, jako my pro přátele, tak je příprava paprik zábavou na celý večer – tak s tím počítejte.

Nákupní seznam

  • červené papriky kapie
  • bílý vinný ocet
  • Aceto balsamico di Modena
  • tymián, rozmarýn
  • česnek
  • Extra panenský olivový olej
  • sůl, pepř, chilli

Postup

Rozpalte troubu naplno. Papriky (celé i se stopkami) umyjte a položte na plech vyložený pečícím papírem.

Troubu přepněte na funkci gril a papriky vložte do trouby. Jakmile začnou na jedné straně krásně černat (nejdříve černají odspodu), tak plech vytáhněte, papriky otočte na jiný bok a opět dejte do trouby. Otočky stačí tak tři nebo čtyři, nám to otáčení vycházelo cca po 5 minutách.

Jakmile jsou papriky pěkně ze všech stran načernalé a s puchýřky, vytáhněte je a dejte do pevného sáčku (který nemá díry, jinak by si papriky daly nedobrovolnou koupel). Pevně zavažte či nějak utěsněte a takové balíčky vložte do studené vody. Hned bude vidět uvnitř sáčků pára. Papriky nechte zapařit tak 10-15 minut.

Když potom papriky vysypete ze sáčku na destičku či prkénko, měly by být krásně svraštělé a slupka by měla být volnější a trochu se pohybovat po těle papriky. Nastává fáze loupání. Chytněte stopku a vytáhněte ji nejlépe i s vnitřkem a vyhoďte. Papriku rozlomte či rozkrojte a rukou či nožíkem vyškrábejte semínka - pozor, semínka se hodně lepí na ruce. Pak začněte sloupávat slupku.

Možná to bude chtít si papriky v malém množství tak jednou dvakrát udělat, abyste poznali, jak moc mají být zčernalé a upečené, aby šla slupka krásně dolů. Chce to zkušenost, já jsem napoprvé musela na paprikách nějaké části slupky ponechat, protože se bránily a za žádnou cenu nechtěly jít dolů. Nakonec papriky nakrájejte nebo roztrhejte na menší kousky.

Jakmile máte připraveny papriky, tak je čas jim připravit teplou koupel. Do malého kastrůlku dejte trochu olivového oleje a rozpalte jej. Přidejte česnek nakrájený na jemno, nebo tenké plátky a chvilku jej nechte osmahnout. Dál to už nabírá rychlý spád: stáhněte plamen, přidejte bylinky, trochu balzamikového octu a o něco víc vinného, dále sůl, pepř a trochu chilli (množství dle chuti, sušené či čerstvé) a bohatě zalijte olivovým olejem. Po dolití olejem už jen zahřejte, aby nálev byl teplý, ale ne horký (při teplotách nad 200 °C se ztrácí aroma oliv. oleje). Chuť nálevu by měla být lehce nakyslá (ocet), jemně slaná (sůl) a dle "přání" cítit česnek, případně chilli.

Když máte připravené papriky i nálev, tak zbývá papriky vykoupat. Vložte papriky do nálevu a důkladně promíchejte, aby se olej dostal všude. Nakonec přemístěte do uzavíratelných sklenic a dejte vychladit. Snažte se papriky brzy zužitkovat, ve sklenicích v ledničce vydrží tak týden až dva, pak už se kazí. Životnost jim prodloužíte, pokud po odebrání vždy dolijete olej, aby byly papriky ponořené.

Olej z paprik, který potom zbude, použijte do zálivek na saláty, dodá jim skvělou chuť.

Dobrou chuť.

Galerie

Pečené papriky
Na počátku byla… …paprika. Nebo spíše papriky, celých 2,5 kg.

Pečené papriky
Papriky si užívají parní lázeň v umyvadle.

Pečené papriky
Pára udělala svoje, papriky jsou krásně vrásčité, lesklé, samý spálený puchýř.

Pečené papriky
Svlékání paprik zabere nejvíc času.

Pečené papriky
Olejová lázeň – to je to papriky to pravé!

Pečené papriky
A šup s nimi do sklenice.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
« Bazalková frittata (16. 10. 2010 21:38) | Domácí burger » (11. 3. 2012 22:52)

Zatím žádné komentáře.