CVT FI

RSS

Novinky, zajímavosti a změny v provozu počítačů, počítačové sítě, prezentační a další techniky na FI MU. Další informace jsou dostupné v Technických informacích na webu fakulty.

Pro hlášení problémů prosím kontaktujte příslušnou sekci CVT FI.

Informace o aktuálních problémech naleznete na stránce o výpadcích.

Blog owners: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Old posts
Category
Blog owners: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Right to read: anyone on the Internet
Right to post comments: anyone logged in the IS
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  ... 20 »
17. 9.
2019

Nová aplikácia prehľadu miestností

Interesting | 9 | 9
Dominik Dubravický (CVT FI MU), učo 468935
fadmin

S príchodom nového semestra sme pre vás pripravili pohodlnejší spôsob zisťovania obsadenosti počítačových miestností na FI. Doteraz ste si mohli voľné miesto nájsť len pomocou aplikácie Správa zariadení vo Fakultnej administratíve, "esteticky zaujímavým" starým prehľadom miestností cez HTML tabuľky (o ktorom sme pre istotu ani nikomu nehovorili a ani ju nesprístupňovali), alebo zastaralými metódami ako je chodenie. Tomu je koniec. Stav učební sa teraz môžete dozvedieť jedným kliknutím v novej aplikácii (FAdmin → Počítačová síť → Mapy místností), ktorá má nový vzhľad využívajúci SVG:

A to nie je všetko! Pre študentov bez mobilných zariadení a bez prístupu k Internetu sme začali zobrazovať súhrnný prehľad na obrazovom paneli vo vestibule. Nájdete ho pri výťahu na ceste do bufetu a PC haly:

Ak máte monitor s FullHD rozlíšením, tak si prehľadovú aplikáciu môžete zobraziť aj sami: https://fadmin.fi.muni.cz/noauth/room_overview.mpl. (Prístupná bez autentizácie.)

Not read yet0 commentspermalink
16. 8.
2019

Změna v odesílání fakultní pošty

Informative | 19 | 23
RNDr. Jan Kasprzak, Ph.D. (CVT FI MU), učo 1885
unix
V červnu 2019 došlo ke změně způsobu, kterým se z fakultních počítačů dostává odchozí elektronická pošta ke svým adresátům. Pro běžné uživatele by tato změna neměla být příliš viditelná, nicméně technické i administrativní pozadí tohoto kroku je zajímavé a stojí za zmínku.

whole entry

Not read yet0 commentspermalink
17. 6.
2019

Kterak pácháme DoS útoky

Interesting | 69 | 69
RNDr. Jan Kasprzak, Ph.D. (CVT FI MU), učo 1885
unix
Nedávno se na nás obrátil správce sítě jedné české firmy, která poskytuje připojení k Internetu a webový hosting s tím, že na jeho servery je z naší sítě prováděn DoS útok, tedy útok na odepření služby, například přetěžováním výpočetních zdrojů. Že prý jen během dopoledne jsme v několika cca pětiminutových intervalech vždy navázali do jeho sítě TCP spojení, kterým jsme posílali až dva gigabity za sekundu datového toku. Nemůže jít o běžný provoz, protože spojení bylo navázáno z naší sítě. I dali jsme se do zkoumání problému.

whole entry

Not read yet0 commentspermalink
30. 4.
2019

Výpadek chlazení datacentra 26. dubna

Interesting | 38 | 38
RNDr. Jan Kasprzak, Ph.D. (CVT FI MU), učo 1885
infrastruktura
V noci ze čtvrtka na pátek 26. 4. cca v 0:50 došlo k poruše systému chlazení datacentra FI. Řídicí systém nahlásil v jeden okamžik poruchu asi patnácti různých součástí - od vysokých teplot všude možně přes poruchy servopohonů ventilů až po chybějící signál od detekce úniku chladiva. Zřejmě v důsledku tohoto stavu pak odstavil kompletně strojovnu chlazení. Datacentrum se začalo přehřívat.

whole entry

Not read yet4 commentspermalink
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  ... 20 »