EN

Stratus.FI: privátní cloud pro uživatele FI - CVT FI - Blogy

CVT FI

RSS

Novinky a změny v provozu počítačů, počítačové sítě, prezentační a další techniky na FI MU. Další informace jsou dostupné v Technických informacích na webu fakulty.

Pro hlášení problémů prosím kontaktujte příslušnou sekci CVT FI.

Informace o aktuálních problémech naleznete na stránce o výpadcích.

Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Právo číst: kdokoliv v Internetu
Právo komentovat: kdokoliv přihlášený v ISu
11. 1.
2017

Stratus.FI: privátní cloud pro uživatele FI

  • RSS
Zajímavé | 4 | 4
RNDr. Jan Kasprzak, Ph.D. (CVT FI MU), učo 1885
infrastruktura
Pro uživatele FI je nyní k dispozici nové prostředí pro virtualizaci: privátní cloud Stratus.FI. Dokumentace a návod k použití je v Technických informacích.

CVT FI již od roku 2011 nabízí uživatelům možnost vytváření dočasných, experimentálních i produkčních virtuálních strojů za účelem provozu aplikací, které nemohou z různých důvodů být instalovány přímo na fyzických serverech pod správou CVT FI. Virtualizační rozhraní přístupné přes Fakultní administrativu umožňuje jednoduché vytváření virtuálních strojů a jejich správu. V současné době zde běží několik desítek produkčních i experimentálních virtuálních strojů. Toto virtualizační rozhraní nicméně není dobře přizpůsobeno pro práci nad větším množstvím fyzických serverů, a tak bylo na čase uvažovat o změně.

V posledním roce jsme zprovoznili dedikovaný cluster strojů pro virtualizaci, tzv. privátní cloud. Tento systém je k dispozici na adrese stratus.fi.muni.cz, základní uživatelská dokumentace je umístěna v Technických informacích na fakultním webu.

stratus_fi logo

V minulých dvou semestrech byl privátní cloud Stratus.FI využit pro experimentální i produkční nasazení, z nichž za zmínku stojí například tyto:

  • běžely zde virtuální stroje pro řešení několika bakalářských a diplomových prací
  • je zde hostován stroj s distribucí Bio-Linux s předinstalovaným specializovaným softwarem pro studenty bioinformatiky
  • byly použity kopie předinstalovaného obrazu virtuálního stroje, na kterém měli uchazeči o práci v unixové sekci CVT FI prokázat svoje schopnosti
  • na Stratus.FI běží několik produkčních virtuálních serverů pod správou CVT FI s operačními systémy Linux i Windows
  • v uplynulém semestru zde byly hostovány studentské virtuální stroje a samostatná privátní síť pro předmět UNIX - Seminář ze správy systému, kde se studenti mohou na oddělené síti a s vlastním (virtuálním) strojem seznámit s administrací Linuxu

Uživatelům jsou na Stratus.FI k dispozici předinstalované obrazy virtuálních strojů s různými distribucemi Linuxu i s operačním systémem Windows, použitelným v rámci podmínek MSDN AA. Vytvoření předkonfigurovaného virtuálního stroje pro experimentování je tak otázkou několika sekund. Seznam předinstalovaných obrazů virtuálních strojů průběžně rozšiřujeme. Je samozřejmě také možné nainstalovat si svůj virtuální stroj úplně od začátku.

Na rozdíl od předchozího systému pro správu virtuálních strojů je cloud Stratus.FI k dispozici i běžným studentům, což by mělo dále zlepšit přístupnost virtualizačních prostředků pro uživatele.

Po technické stránce je privátní cloud Stratus.FI realizovaný softwarem OpenNebula a používá distribuované blokové úložiště CEPH RBD. Systém je z důvodu prostorové redundance umístěný ve dvou serverovnách a běží na klastru starších serverů, které jsou pro účely hostování produkčních a výpočetně náročnějších instancí doplňovány i o novější hardware.

Studenty FI zveme k vyzkoušení nových virtualizačních nástrojů Stratus.FI pro své bakalářské a diplomové práce i pro další studijní účely.

Vyučujícím předmětů FI nabízíme možnost použití privátního cloudu Stratus.FI ve výuce. Kontaktujte prosím unix@fi a domluvte se předem na předpokládaném způsobu využití a na odhadované náročnosti na systémové prostředky.

Uživatelům původní virtualizační infrastruktury nabízíme asistenci při migraci svých virtuálních strojů na Stratus.FI. Tyto uživatele budeme individuálně kontaktovat.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
« Tipy při instalaci stroje na FI (10. 11. 2016 15:26) | Nový studentský server Aisa » (2. 3. 2017 15:26)

Zatím žádné komentáře.