CVT FI

Novinky, zajímavosti a změny v provozu počítačů, počítačové sítě, prezentační a další techniky na FI MU. Další informace jsou dostupné v Technických informacích na webu fakulty.

Pro hlášení problémů prosím kontaktujte příslušnou sekci CVT FI.

Informace o aktuálních problémech naleznete na stránce o výpadcích.

Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Právo číst: kdokoliv v Internetu
Právo komentovat: kdokoliv přihlášený v ISu

Novinky z unix@fi za 11/2021

Informačně přínosné | 8 | 8
Mgr. Tomáš Szaniszlo (CVT FI MU), učo 359894
unix

Dorazil hardvér pre servery, príprava nového skúškového režimu na Nymfách, tlač z Linuxu cez Sambu.

Infraštruktúra a hardvér

Dorazil hardvér pre servery: Nákup hardvéru vyhlasovaný počas prázdnin dospel k záveru a na konci mesiaca nám boli servery dodané na FI.

Unixovej sekcie sa týka nákup novej Aury, ktorá je osadená dvomi CPU AMD Epyc 7713 po 128 vláknach (chudák htop), 2 TB RAM, rýchlym úložiskom NVMe (1400/325 kIOPS, 6.9/4 GBps) s čistou kapacitou 6 TB a dvomi GPU Nvidia A100 vo variante PCIe 80 GB. Je v pláne, že nový hardvér zaujme rolu Aury, v podobnom režime ako doteraz, a stará Aura sa sprístupní ako študentský výpočtový server.

Ďalej sú súčasťou nákupu tri nové uzly Stratus.FI. Tie sú osadené vždy dvomi CPU AMD Epyc 75F3 po 64 vláknach a 1 TB RAM. Viď tiež konfiguráciu aktuálne používaných uzlov.

Sága o probléme projektora v B130: Javí sa, že v rámci riešenia tohto problému sme už vo finále. Naši technici vymenili HDMI splitter na dátovej trase a zdá sa, že toto definitívne odstránilo problémy s preblikávaním obrazu projektora.

Vylepšenie sily signálu Wi-Fi v C5: V rámci sťažnosti na kvalitu Wi-Fi signálu v C5 sme upravili parametre jeho vysielania na prístupových bodoch, takže kvalita pripojenia by mala byť lepšia.

Výmena Wi-Fi AP v A502: Pokiaľ ste v okolí A502 zaznamenávali výpadky Wi-Fi, situácia by už mala byť lepšia. Koncom mesiaca začalo dochádzať samovoľným reštartom prístupového bodu (AP), čo sa nám podarilo vyriešiť jeho výmenou.

Linuxové stanice Nymfe

Balíček rlwrap: Na stroje Nymfe sme doplnili rlwrap, nástroj umožňujúci doplniť silu knižnice Readline (napr. editovanie či história vstupu) do programov, ktoré ju nepodporujú. (Na Aise a Anxurovi už rlwrap bol.)

Softvérové vybavenie a prostredie

Nový modul Bison: Tento mesiac pribudol softvérový modul s generátorom parserov Bison (bison-3.8.2).

Služby

Príprava nového skúškového režimu na Nymfách: Počas mesiaca sme pracovali na novom režime skúškového prostredia na strojoch Nymfe. Cieľom bude dať študentoma vyučujúcim možnosť realizovať skúšky v linuxovom prostredí s možnosťou pracovať v termináli, editore a pod., a zároveň mať toto prostredie obmedzené, napríklad nemožnosťou prístupu k internetu alebo dátam vo svojom domovskom adresári. Pre úplnosť dodajme, že aktuálne podporujeme podobnú, ale špecifickejšiu možnosť skúškového režimu obmedzeného na ISový odpovedník.

Tlač z Linuxu cez Sambu: Sprístupnili sme postup pre tlač z Linuxu pomocou protokolu Samba. Výhodou je možnosť tlače i z Wi-Fi a bez nutnosti opakovaného zadávania hesla. Nevýhodami je, že prihlasovacie údaje sa ukladajú do súboru a že jednotlivé tlačiarne je nutné pridávať po jednom. Ide o riešenie postavené na zovšeobecnení projektu Martina Ukropa.

Šablóna Fedory 35 pre Stratus.FI: Do našej virtualizácie sme pridali šablónu novovydanej Fedory 35. V rámci toho sme tento obraz vylepšili elimináciou čakania v GRUBe pri výbere jadra a doplnením upozornenia pri prihlásení o tom, že nejde o optimálnu distribúciu pre produkčné stroje (bezpečnostná podpora jednotlivých verzií je dosť krátka).

Aktualizácia OpenNebuly: 18. 11. sme aktualizovali softvér virtualizačného riešenia Stratus.FI z verzie 5.12 na 6.2. Pre záujemcov o detaily viď novinky v 6.0 a 6.2. Najviditeľnejšou zmenou je úprava dizajnu webového rozhrania (Sunstone).

Rýchlejší monitoring (náš i Status FI): U služieb sledovaných naším Nagiosom, ktorých stav zverejňujeme v rámci Status FI (nepliesť so Stratus.FI), sme upravili konfiguráciu monitoringu tak, aby sme/ste sa o prípadnom probléme dozvedeli do piatich minút.

Odolnejšia databáza PostgreSQL: V súvislosti so zvýšenou výukovou záťažou sme prijali niekoľko opatrení, vďaka ktorým je fakultná databáza PostgreSQL (a v určitej miere i ostatné) odolnejšia – napríklad vďaka oddeleniu dát do samotných tablespaces, úpravu limitu na počet pripojení či ukončovanie nečinných pripojení.

Vedeli ste, že…

(grepovateľnosť stránky webu FI) pokiaľ by ste z nejakého dôvodu potrebovali vedieť obsah oficiálnych stránok webu FI (napríklad na prehľadanie na výskyt nejakého reťazca), adresár s nimi nájdete na Aise vo /www/webfi2016, prípadne i na Anxurovi pod /net/aisa/html/webfi2016:

aisa$ grep -ri samba /www/webfi2016

(obrázky vo wiki na celú šírku) je niekoľko spôsobov ako v rámci dizajnu webu FI zabezpečiť zobrazenie obrázka na celú šírku stránky (nielen v hlavnom stĺpci textu). Viď dokumentáciu obrázkov (Obrázky na plnou šířku) alebo hero boxes (Hero box na celou šířku - s obrázkem; ktoré podporujeme aj v značke <fi-hero>) v dokumentácii webdizajnu JVS (Jednotného vizuálneho štýlu MU).

Záverom

Máte pripomienky, návrh na vylepšenie alebo jednoducho potrebu pochváliť nás? :-) Napíšte nám mail či využite IT ideas.

Ak vás tieto novinky zaujali, môžete si zapnúť sledovanie blogu a následne zapnúť posielanie mailových upozornení.

« Novinky z unix@fi za 10/2021 (22. 11. 2021 11:35) | Novinky z unix@fi za 12/2021 » (14. 1. 2022 10:31)