CVT FI

Novinky, zajímavosti a změny v provozu počítačů, počítačové sítě, prezentační a další techniky na FI MU. Další informace jsou dostupné v Technických informacích na webu fakulty.

Pro hlášení problémů prosím kontaktujte příslušnou sekci CVT FI.

Informace o aktuálních problémech naleznete na stránce o výpadcích.

Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Právo číst: kdokoliv v Internetu
Právo komentovat: kdokoliv přihlášený v ISu
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »

Kterak pácháme DoS útoky

Zajímavé | 70 | 70
RNDr. Jan Kasprzak, Ph.D. (CVT FI MU), učo 1885
unix
Nedávno se na nás obrátil správce sítě jedné české firmy, která poskytuje připojení k Internetu a webový hosting s tím, že na jeho servery je z naší sítě prováděn DoS útok, tedy útok na odepření služby, například přetěžováním výpočetních zdrojů. Že prý jen během dopoledne jsme v několika cca pětiminutových intervalech vždy navázali do jeho sítě TCP spojení, kterým jsme posílali až dva gigabity za sekundu datového toku. Nemůže jít o běžný provoz, protože spojení bylo navázáno z naší sítě. I dali jsme se do zkoumání problému.

Pípajúci orchester Fakulty informatiky

Vtipné | 37 | 37
Mgr. Roman Lacko (CVT FI MU), učo 396157
unix
V pondelok 1. apríla mal na FI premiéru novozaložený pípajúci orchester, zložený z fakultných počítačov Nymfe. Účelom tohoto netradičného hudobného zoskupenia bolo "spríjemniť" študentom čakanie na začiatok vyučovacej hodiny alebo štúdium v počítačovej hale.

Stratus.FI v nové konfiguraci

Zajímavé | 5 | 5
RNDr. Jan Kasprzak, Ph.D. (CVT FI MU), učo 1885
unix
Fakultní cloud Stratus.FI v těchto dnech slaví dva roky své existence. Jak jsme již avizovali, pořídili jsme koncem minulého roku nové uzly pro tento cloudový systém a letos jsme je uvedli do ostrého provozu. Při této příležitosti jsme provedli další hardwarové a softwarové změny fakultního cloudu, které chceme v tomto příspěvku představit.

Nové místo starého aneb Příchod Ubuntu, Gnome, GDM a Ansible

Zajímavé | 8 | 8
Mgr. Bc. Matouš Ejem (abs FI MU, FF MU), učo 393725
unix
S novými počítači Nymfe jsme se rozhodli přejít z Ubuntu 16.04 LTS (Xenial Xerus) na Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver), které vyšlo letos na konci dubna. O novinkách v novějších verzích bylo už napsáno dost jinde, já bych rád zmínil jen ty, které se dotkly nás správců.

celý příspěvek

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »