CVT FI

Novinky, zajímavosti a změny v provozu počítačů, počítačové sítě, prezentační a další techniky na FI MU. Další informace jsou dostupné v Technických informacích na webu fakulty.

Pro hlášení problémů prosím kontaktujte příslušnou sekci CVT FI.

Informace o aktuálních problémech naleznete na stránce o výpadcích.

Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Právo číst: kdokoliv v Internetu
Právo komentovat: kdokoliv přihlášený v ISu

Nové studentské počítače a příběh na konec

Vtipné | 11 | 11
Mgr. Bc. Matouš Ejem (abs FI MU, FF MU), učo 393725
infrastruktura
V rámci podpory rozvoje studijního prostředí na VŠ, která se týkala nákupu nábytku, technického vybavení a učebních pomůcek, byly na FI nakoupeny nové studentské počítače a monitory, lepší projektory do B130 a dále různé servery, o kterých vám napíšeme někdy jindy.

Info o zakázce: Veřejná zakázka: IT pro podporu výuky ve studentských laboratořích.

Možná jste se divili, proč byla počítačová hala přístupná až v prvním týdnu semestru, když obvykle otevíráme o něco dřív. Bylo to proto, že dlouho očekávané počítače přišly až úplně na poslední chvíli a jejich správci byli rádi, že se jim podařilo vyřešit ty nejpodstatnější problémy a nainstalovat systém, ještě než začal semestr. O některých problémech se chystáme psát v dalších článcích.

Počítače Linux (Nymfe) a Windows (Titan, Naiada, Dryada, Nereis a katedry Sokrates)

• Intel® Core™ i5-8400 CPU @ 2.80GHz
  • GPU integrovaná (Intel® UHD Graphics 630)
  • Samsung SSD 970 EVO 500GB (NVMe disk)
  • 16 GB RAM
  • PRIME H370M-PLUS
  • TPM 2.0

Lepší počítače Windows – B311 (Sirene) a Ateliér grafického designu a multimédií (Faiax)

• Intel® Core™ i7-8700 CPU @ 3.20GHz
  • NVIDIA GeForce GTX 1070
  • Samsung SSD 970 EVO 500GB (NVMe disk)
  • 32 GB RAM
  • PRIME H370M-PLUS
  • TPM 2.0

Staré počítače

Pro porovnání uvádíme i konfigurace starých počítačů z roku z roku 2013, kterým právě skončila pětiletá záruční lhůta. Některé z těchto počítačů nahradí staré pracovní stanice zaměstnanců FI a ostatní pravděpodobně poputují na jiné fakulty či školy.

• Intel® Core™ i5-3330/3470/4590/4690
  • integrovaná grafická karta (počítače Sirene: GeForce GT 630)
  • 160/256 GB SSD
  • 16 GB RAM

Nové počítače v základní konfiguraci jsou asi dvakrát výkonnější. V benchmarku PassMark dosahuje procesor i5-3330 (nejčastější) skóre 5930. Procesory nových počítačů i5-8400 dosahují skóre 11718 a i7-8700 dokonce 15174.

Elektrická spotřeba

Zjistili jsme, že počítače Nymfe běží zbytečně dlouho, a rozhodli jsme se zkrátit tuto dobu o hodinu a půl ráno a dvě hodiny večer a chtěli jsme vědět, kolik tím fakultě ušetříme za elektrickou energii. Výsledkem tohoto zkoumání je, že ušetříme přibližně 500 Kč/měsíc. Pro zajímavost uvádíme naměřené hodnoty příkonu počítače v základní konfiguraci.

zatížení W
vypnutý zdroj 0,8
zapnutý zdroj 1,1
běžící PC bez zátěže 22
vytížené 1 jádro 38
vytížená 4 jádra 70
vytížených 6 jader 88
pohyb myší +1–2

Příkon starých počítačů byl téměř stejný. Rozdíl byl v tom, že měly pouze 4 jádra a v tom, že pohyb myší (na Nymfe) bral až o 5 W více.

Příběh se šťastným koncem

Všimli jsme si, že kdosi několikrát restartoval počítač nymfe30, ale nikdo se na něj nepřihlásil. Pojali jsme podezření, že tam je problém s přihlášením a někdo si myslel, že třeba šestý nebo sedmý reboot by tento problém mohl vyřešit.

Vydali jsme se problém osobně prozkoumat a zjistili jsme, že skutečně je tam problém s přihlášením, ale jen s lokálním, přes SSH se přihlásit dalo. Dokonce se nedalo přihlásit ani jako root, což už bylo velmi divné. Napadlo nás zkusit osmý reboot, ale tento nápad jsme zavrhli. Potom nás napadlo zkusit napsat heslo místo přihlašovacího jména. A tu jsme uviděli, v čem je zakopaný pes: na klávesnici nefunguje klávesa N! Klávesnici jsme vyměnili a problém tím vyřešili.

K tomuto objevu přispěla velkým dílem náhoda (nebo Boží vedení?), tuto záhadu s nymfe30 bychom možná nikdy nevyřešili, kdybychom neměli ve svých heslech písmeno N.

« Bitlocker na Windows strojích v PC hale (25. 9. 2018 13:31) | Nové místo starého aneb Příchod Ubuntu, Gnome, GDM a Ansible » (16. 10. 2018 15:40)