Zátěže systému

Novinky
Informační systém MU nabízí velké množství nadstandardních služeb, například Inzertní prostory, elektronické volby, diskusní fóra, Záložky, grafické navigační prvky, zobrazování fotografií uživatelů, konverzi souborů do PDF a textového formátu, fulltextové vyhledávání, vyhledávání podobných souborů, statistické aplikace, rezervace místností, manažerská data a mnoho dalších, které kladou poměrně vysoké nároky na výpočetní kapacity systému.

Jednou z důležitých vlastností systému je také zvládání zátěží a špiček, které nastávají v průběhu registrace a zápisů ke studiu (na Masarykově univerzitě je již několik let zavedena možnost všem studentům volit si individuální studijní plán), nebo při přihlašování na zkoušky a jiné časové soutěže, kdy si studenti rozebírají studijní aktivity.

Aby tyto mechanismy mohly probíhat s co největším pohodlím pro soutěžící, byl přidán do IS MU mechanismus, kterým lze dočasně, obvykle na krátkou dobu, vypínat některé výše jmenované nadstandardní aplikace, jež nejsou nutné pro chod studijních procesů.
Stupně zátěže jsou čtyři: stupeň 0 znamená žádnou nebo minimální zátěž, stupeň 3 znamená nejvyšší zátěž. O stupni zátěže systému má uživatel přehled na svých stránkách.

Od příštího semestru plánujeme zavedení řady nových technologií, které zvýší odezvu systému a celkovou propustnost nejen pro běžnou denní zátěž, ale i pro zmiňované zátěžové špičky. Navýšení kapacity rovněž umožní zavedení nových funkcí, které jsou natolik výpočetně náročné, že je dosud nebylo možné do systému zapojit.

Zajímavá čísla ke špičkám:
13. 2. 2007 zazanamenal IS MU skutečně vysoké zátěže systému, kdy šlo o rozpis seminárních skupin na většině fakult - studenti soutěžili o rozvrh na jarní semestr 2007. Na MU mají studenti tu výhodu, že si mohou prostřednictvím časové soutěže v IS MU vybírat svůj rozvrh tak, aby jim vyhovoval (například nemuseli mít výuku v pondělí ráno nebo v pátek odpoledne).

Při té příležitosti bylo dosaženo hned dvou rekorů: 1 765 643 počtů operací za den a 34 867 počtů operací za pět minut.

Studenti na MU soutěží o registraci předmětů tělesné výchovy, MU nabízí zajímavé sporty. 19.2.20007 se začalo soutěžit o tělocviky registrací v ISu v 17:00 hodin a tělocviky byly rozebrány v těchto následujících minutách

Do konce 1. sekundy 93 studentů zaregistrovalo sport

Sportovní lezení II bylo rozebráno v 17:00:17
Teorie a praxe volejbalu II byla rozebrána v 17:00:20
Bodystyling byl rozebrán v 17:00:24

Celkem zaznamenal systém 24 874 osob, které 19. 2. 2007 se systémem pracovaly.

28. února 2007

« Seminář SMVP (28. 2. 2007 05:42) | E-learning: Vkládání matematických výrazů » (16. 5. 2007 00:00)