Inspirace pro multimediální studijní pomůcky v nové verzi

Novinky – e-learning
Sekce Elportálu věnovaná činnnosti Servisního střediska prošla inovací. Pro zájemce o tvorbu multimediální studijní pomůcky to znamená zejména lepší orientaci v hotových dílech, které jsou učiteli obvykle poptávany. Servisní středisko je centralizované technické pracoviště, které vyvíjí a inovuje studijní pomůcky umístitelné na Internetu (v Informačním systému Masarykovy univerzity - IS MU). Zpracované zakázky soustavně vyhodnocuje a poptávku vyučujících zprostředkovává dalším zájemcům formou případových studií.

Co učitelé za uplynulý rok nejvíce vytvářeli?

V současné době se inspirace pro tvůrce pomůcek přibližně člení na několik okruhů, ke kterým vyjímáme příklady typických zakázek:

• Obraz a zvuk
    • webová obálka pro videozáznamy;
    • převod DVD do ISu;
    • digitalizace a úprava obrazových materiálů;
    • začlenění videa a audia do Odpovědníků v ISu;
    • digitalizace videoklipů z VHS.
  • Interaktivita a animace
    • animace složitých dějů nebo pohybu;
    • tvorba tutoriálů k programům;
  • Studijní weby, publikace
    • inovace výkladových prezentací;
    • inovace rozsáhlých studijních webů;
    • tvorba šablony webových stránek;
    • webová obálka pro prezentace.
  • Odpovědníky
    • převody otázek;
    • poloautomatizovaná tvorba otázek;
    • konverze odpovědí do tabulkového formátu.
V každé sekci naleznete také příklady ucelených děl zpracovaných střediskem, které mohou posloužit jako inspirace. Kde dílo není možno prezentovat veřejně (je určeno pouze omezené skupině studentů určitého předmětu), jsou v případové studii ilustrovány hlavní použité multimediální principy například pomocí screenshotů.

S některými typy zakázek má středisko za rok své činnosti již značné zkušenosti a osvědčený postup práce urychluje realizaci celé zakázky. Nadále však platí, že vyučující se může na pracovníky obrátit s libovolným nápadem - analýza realizovatelnosti, případně návrh kompromisního řešení jsou součástí služeb tohoto pracoviště.

Cílem projektu je moderní multimédia propagovat ke stále širšímu okruhu pedagogů, zkoušet jak zcela nové přístupy, tak i doporučovat prověřená osvědčená řešení.

11. května 2008

« Globální vyhledávání plagiátů (11. 5. 2008 05:00) | Rozpoznávání naskenovaných dokumentů integrováno do IS MU » (11. 5. 2008 05:49)