Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
11. 5.
2008

Soutěžní fotosbírka Jak se žije na MU?

  • RSS
Dosud nehodnoceno.
Novinky
Informační systém Masarykovy univerzity a Odbor vnějších vztahů a marketingu MU vyhlásili v druhé polovině dubna elektronickou fotosbírku dokumentující cokoliv související s Masarykovou univerzitou. Akce je součástí rozvojového projektu, jehož cílem je do konce roku 2008 otevřít IS MU absolventské obci školy. Pro absolventa školy již nejsou podstatné administrativní studentské služby, ale agendy komunikační, zejména připravované nástroje pro kontakt se spolužáky formou tzv. sociálních sítí. Pro dobu, než se absolventská síť postupně oživí a lidé skutečně navážou kontakt se svými dávnými spolužáky, jim škola nabídne zajímavé pohledy na svou dnešní tvář - fotogalerie snímků sebraných zejména od dnešních studentů. Absolvent se tak bude moci podívat, jakou změnu prodělala fakulta od jeho promoce, či co přibylo zcela nového.

Pro fotosbírku jsou využity obecné mechanismy IS - úložiště dokumentů se systémem přístupových práv (každý autor má složku, ve které může spravovat své snímky). Autoři jsou vyzýváni, aby snímky značkovali systémem tzv. štítků (popiskových slov), ze kterých je sestavován navigační mrak štítků. Tento způsob orientace ve větším množství dat uživatelé již znají z agendy Záložky, kde univerzitní veřejnost může sdílet tipy na zajímavé stránky v Internetu.


Obr. 1: V mraku štítků jsou za první týden již patrná hlavní témata, která se zřejmě budou ve fotosbírce opakovat.

S fotosbírkou je spojená soutěž o nejhezčí a dokumentačně nejpřínosnější snímky. Hlavní finanční a věcné ceny uděluje porota složená ze zástupců školy a odborníků fotografů. Experimentem je druhý typ hodnocení - uživatelské hodnocení, do kterého se může zapojit kterýkoliv uživatel IS MU výběrem položky z menu možností Krásné, Dokumentačně přínosné, Nudné, Technicky nekvalitní, Mimo téma a Nemám názor. Uživatelské hodnocení je v komunikačních agendách IS MU novinkou, která se připravuje pro nasazení také do diskusních fór. V internetových systémech, kde je používáno, slouží jako určitý filtr kvality pro uživatele, kteří nemají čas či zájem např. shlédnout všechny fotografie či číst všechny diskusní příspěvky a raději počkají, až jim je předvybere tzv. kolektivní inteligence.


Obr. 2: Soutěž probíhá do 30.6., kdy budou vyhlášeny hlavní ceny. Do té doby je každý týden vybírán porotou a uživatelským hlasováním Snímek týdne.

11. května 2008

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
« Rozpoznávání naskenovaných dokumentů integrováno do IS MU (11. 5. 2008 05:49) | Na Masarykově univerzitě opravují písemky počítače » (7. 6. 2008 00:00)

Zatím žádné komentáře.