Nová verze spamového filtru na mail.muni.cz

Novinky

Ve druhé polovině listopadu byla všem uživatelům Informačního systému Masarykovy univerzity zprovozněna nová verze antispamového filtru, která má za úkol efektivněji ochránit uživatele před nevyžádanou poštou. V případě ochrany proti spamům jde o stále nekončící práci vývojářů, protože se útočníci pokoušejí o stále nové způsoby, jak uživateli nevyžádanou poštu vnutit. Proto, aby tento antispamový filtr co nejlépe fungoval, je třeba i aktivní spolupráce každého uživatele.

Odlišná je funkce tlačítek "Nahlásit jako nerozpoznaný SPAM" a "Nahlásit jako chybně rozpoznaný ne-SPAM". Po použití těchto tlačítek je ihned obsah zprávy promítnut do spamového filtru konkrétního uživatele. Každý si tudíž sám určuje, co pro něho je a co není spam. Proto je zapotřebí spamovému filtru říct, které maily považujete za spam a které ne. Jinými slovy, je třeba používat tlačítka "Nahlásit jako nerozpoznaný SPAM" a "Nahlásit jako chybně rozpoznaný ne-SPAM". S každou nahlášenou zprávou se Vám tak zvýší kvalita spamového filtru, tedy pravděpodobnost rozpoznání spamu.

Obr. 1: Tlačítko pro špatně rozpoznaný SPAM.

Před jeho použitím je třeba pomocí zaškrtávátka označit maily, které chcete jako SPAM označit. Po označení jsou spamy přesunuty do složky "Spamy a viry".

Obr. 2: Tlačítko pro špatně rozpoznaný ne-SPAM.

Před jeho použitím je třeba pomocí zaškrtávátka označit maily, které chcete jako ne-SPAM označit. Po označení jsou korektní e-maily (ne-spamy) přesunuty do složky "Doručená pošta".

Pokud se zprávy správně rozpoznají jako spam, nebo je takto označíte, přesunou se do složky "Spamy a viry". Tato složka je speciální tím, že se maily starší než 14 dní smažou. Aplikace automaticky také maže obsah složky v případě, že je schránka zaplněna doručovanými zprávami a hrozí, že by se vrátila odesílateli kvůli přeplněnosti schránky. Ať je obsah této konkrétní složky jakkoliv velký, jeho zaplnění nezpůsobí, že by byla odmítnuta nová příchozí pošta z důvodu přeplnění schránky.

Víte, jak vzniklo slovo spam?

Má původ ve značce amerických konzerv lunchmeatu SPAM, jež byly ve Velké Británii velmi rozšířené za Druhé světové války. Význam, ve kterém je slovo spam používáno dnes, vychází ze slavného skeče ze seriálu Monty Pythonův létající cirkus - odehrává se v restauraci, ve které je zmiňovaný lunchmeat součástí téměř každého jídla. Zákaznice se snaží najít jídlo, které by spam neobsahovalo. Servírka opakuje slovo "spam", aby vyjádřila jeho množství v daném jídle a skupina vikingů zpívá: "spam, spam, spam, spam, spam, spam, spam, spam, lovely spam! Wonderful spam!" (http://cz.youtube.com/watch?v=anwy2MPT5RE)

18. března 2009

« Doktorské studium ve spolupráci se zahraniční univerzitou (18. 3. 2009 00:00) | Události: informace, co se kde ve studiu šustne » (18. 3. 2009 05:42)