Vyhledávání v popředí mezi navigačními prvky v IS MU

Informačně přínosné | 2 | 2
Novinky

Se zveřejněním nového responzivního designu Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU), zahrnujícího i přehlednější rozmístění prvků na stránce, se změnila také koncepce navigace uživatele v systému. Kromě tematických dlaždic umístěných na titulní straně systému a uživatelsky konfigurovatelného levého panelu s odkazy na jednotlivé aplikace zveřejnil Vývojový tým IS MU zcela novou verzi vyhledávání s novinkou v podobě podpory našeptávače.

Zjednodušení titulní strany a přizpůsobení IS MU pro mobilní zařízení vedlo k nasazení vyhledávání jako jednoho z hlavních navigačních prvků v systému. Pro urychlení procesu vyhledání požadavku byl také implementován našeptávač, který se uživatelům snaží nabízet pravděpodobné výsledky z relevantních kategorií již během psaní dotazu do vyhledávače.

Navrhované výsledky našeptávač kvůli přehlednosti a širokému spektru dat agreguje do těchto kategorií:

• Aplikace
  • Lidé
  • Dokumenty
  • Předměty
  • Nápověda
  • Ostatní

Obr. 1: Nové vyhledávání s našeptávačem.

Uživatelé se mohou podílet na vylepšování vyhledávání prostřednictvím funkce "Nenašli jste, co jste hledali?". S její pomocí lze popsat výsledek, který pro zadaný vyhledávaný výraz očekávali, ale nenašli. Vývojový tým IS MU tento seznam průběžně zpracovává a zasahuje do vyhledávacích procesů tak, aby bylo docíleno požadované optimalizace, ale zároveň touto úpravou nedošlo ke změně preferovaných a již dříve optimalizovaných výsledků.

Pokud uživatel v našeptaných výsledcích nenajde, co hledal, stačí kliknout na "Najít více" (nebo stisknout Enter) a vyhledávání ho přesměruje na fulltextové výsledky vyhledávání, jak tomu bylo doposud. Ve vyhledávání lze pokračovat také pouze v rámci jedné agendy pomocí šipky u každé kategorie našeptaných výsledků.

Vyhledávání je neustále vylepšováno. Již nyní mohou uživatelé vyzkoušet jeho nové funkce, například:

• zadávání chytřejších dotazů typu "rektor", "rmu pravnik", "proděkan esf",
  • vyhledávání dle klapky osoby (ve tvaru "klapka xxxx"),
  • podpora mých aplikací (například "moje úschovna", "moje přihlášky", "moje témata", "můj rozvrh"),
  • podpora vyhledávání například akademických senátů nebo vědeckých rad.

Mezi připravované funkce patří vyhledávání i mezi pracovišti a oprava překlepů při vyhledávání.

« Ohlédnutí za 8. Open space konferencí o e-learningu IS MU (5. 4. 2018 11:29) | Aplikace, která pomůže studentům k červenému diplomu? » (5. 4. 2018 11:32)