Rozvoj Informačního systému MU v roce 2018

Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) zveřejnil výroční zprávu o provozu a vývoji IS MU za rok 2018.

Rozsáhlé inovace v oblasti rozvoje IS MU byly v roce 2018 zaměřeny na elektronizaci procesů, které usnadňují uživatelům studium, výuku a administrativní povinnosti. Byl zaveden moderní responzivní design přinášející pohodlí při práci se systémem pro uživatele používající dotyková mobilní zařízení.

Vývoj se soustředil na podporu akreditačních řízení a kvality vzdělávání. Rozsáhlé změny v nové struktuře programů se promítly do revolučních úprav agendy přijímacího řízení a do nové podoby e-přihlášky.

V rámci studijních agend byly zavedeny zcela nové služby pro podporu studia na MU. Jednou z nich je pilotní verze aplikace Plánovač studia, která studentům umožňuje vizualizovat si plán registrace předmětů v jednotlivých semestrech a orientovat se v požadavcích na úspěšné ukončení studia. Dále byly vylepšeny aplikace Kalendář nebo Správce souborů, pomocí kterého je nyní snadnější nahrávat soubory a prohlížet si je přímo prostřednictvím mobilních zařízení.

Jednou z převratných změn v oblasti elektronizace výuky bylo představení jedinečné aplikace Vzájemné hodnocení. Tento nástroj umožňuje automatizovat výukový záměr učitele, aby si studenti mezi sebou vzájemně hodnotili odevzdané práce a byli za to učitelem ohodnoceni.

V uplynulém roce došlo také k modernizaci jedinečného systému pro elektronické podepisování, který je v souladu s legislativou založen výhradně na kvalifikovaném elektronickém podpisu a umožňuje unikátním řešením podepsat hromadně desítky tisíc rozhodnutí najednou.

V souvislosti s přijetím Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) byl k 25. květnu 2018 zaveden velice propracovaný mechanismus zpracování ochrany osobních dat respektující novou legislativu. Ke správě osobních údajů tak vznikla nová komplexní sada aplikací Soukromí.

Obr. 1: Graf využití Informačního systému za rok 2018*

I v tomto roce budou uživatelé o novinkách v IS MU informováni prostřednictvím Novinek (přihlásit se k odběru novinek) či Deníčku.

Výroční zprávy z předchozích let jsou dostupné pro autentizované uživatele v IS MU → Systém → [Obecné] → [Výroční zprávy]. Neautentizovaní uživatele je naleznou v sekci Více o IS MU v dolním panelu úvodní stránky.

* Na vodorovné ose grafu jsou měsíce roku 2018 a na svislé ose je znázorněn počet otevřených stránek na is.muni.cz v příslušném měsíci. Zobrazují se pouze autentizované přístupy, a to po jednotlivých fakultách MU.

« Nové komunitní programy v naší Absolventské síti (19. 8. 2019 14:51) | Zbrusu nová verze meziuniverzitního systému na odhalování plagiátů » (6. 9. 2019 15:00)