Rozvoj Informačního systému MU v roce 2019

Zajímavé | 1 | 1
Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) zveřejnil výroční zprávu o provozu a vývoji IS MU za rok 2019.

Rozvoj Informačního systému MU byl v roce 2019 zaměřen na modernizaci vybraných aplikací, elektronizaci univerzitních procesů a podporu nového jednotného vizuálního stylu. Responzivní design, který uživatelům zjednodušuje práci na mobilních zařízeních, letos získaly zejména agendy Diskuse a dílčí aplikace E-přihlášky. V oblasti studia a výuky přibyly nové studijní a e-learningové aplikace. Inovovány byly zejména aplikace Katalog předmětů, Docházka nebo Plánovač studia, který získal nové funkce.

Jednou z převratných změn bylo představení jedinečné aplikace pro vydávání elektronického potvrzení o studiu. Pro studenty byl dále navržen systém sloužící pro evidenci praxí a stáží a byla spuštěna aplikace sloužící ke sběru a evidenci adres elektronické pošty pro matriku studentů. Významné vylepšení e-learningových agend zahrnovalo moderní editor interaktivních osnov, který vyučujícím umožňuje pohodlnější práci s nahráváním obsahu do interaktivní osnovy. Ve Správci souborů přibyla možnost verzování souborů, díky které si uživatelé mohou zobrazit historii vybraného souboru.

Došlo ke vzniku zcela nové aplikace Průvodce e-learningem, která vyučujícím poskytuje přehled základních nástrojů pro elektronickou podporu výuky a obsahuje interaktivní návod, jak s nimi zacházet. Vývoj Obchodního centra se zaměřil především na spuštění prodeje e-vstupenek v souvislosti s výročím založení univerzity. V Úřadovně byl rozšířen systém pro elektronické podepisování a bylo doplněno pečetění dokumentů IS MU kvalifikovanou pečetí.

Rozsáhlé inovace zaznamenaly aplikace IS MU sloužící především zaměstnancům univerzity. Byla vytvořena zcela nová aplikace Seznamování s předpisy, která v ucelené formě nabízí přehled předpisů, se kterými by měl být konkrétní pracovník obeznámen. Vývoj v roce 2019 přinesl zcela nový moderní způsob proškolování zaměstnanců MU v BOZP a PO elektronicky přímo v IS MU a také vznikl návrh aplikace pro hodnocení neakademických zaměstnanců.

Dále byla vyvinuta agenda Komunita, která nahrazuje Absolventskou síť a nabízí komunitní programy, které sdružují absolventy univerzity i uživatele IS MU. Vývojový tým v roce 2019 myslel i na účastníky MjUNI, pro které vytvořil zbrusu novou aplikaci.

Obr. 1: Graf využití Informačního systému za rok 2019*

I v tomto roce budou uživatelé o novinkách v IS MU informováni prostřednictvím Novinek (přihlásit se k odběru novinek) či Deníčku.

Výroční zprávy z předchozích let jsou dostupné pro autentizované uživatele v IS MU → Systém → [Obecné] → [Výroční zprávy]. Neautentizovaní uživatele je naleznou v sekci Více o IS MU v dolním panelu úvodní stránky.

* Na vodorovné ose grafu jsou měsíce roku 2019 a na svislé ose je znázorněn počet otevřených stránek na is.muni.cz v příslušném měsíci. Zobrazují se pouze autentizované přístupy, a to po jednotlivých fakultách MU.

« Konec papírování u státních závěrečných zkoušek (1. 7. 2020 17:55) | Elektronizace hodnocení neakademických pracovníků Masarykovy univerzity » (27. 8. 2020 22:35)