Zkracování odkazů za pomoci Informačního systému MU

Zajímavé | 4 | 4
Novinky

Uživatelé Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) nyní mohou začít využívat pomůcku pro snadnější práci s delšími odkazy (pozn.: url adresami, linky). Aplikace tak poslouží například pro získání estetičtější podoby odkazu pro jeho následné vložení do těla e-mailu, dokumentu apod.

Aplikace umožňuje zkrácení libovolného odkazu (URL) do tvaru "https://is.muni.cz/go/xxx", kde "xxx" představuje unikátní zkratku přiřazenou cílovému odkazu. Zkratka se vygeneruje náhodně, či je možné nastavit si svou vlastní. Podobně je tomu při nastavování expirace zkráceného odkazu, kdy lze nastavit vlastní datum, nebo ponechat implicitní dobu šesti měsíců.

Zkrácený odkaz je možné zpětně přeložit do původní podoby odkazu pomocí záložky "Přeložit odkaz". Lze si tak jednoduchým způsobem ověřit, kam přesně daný odkaz směřuje a jaké parametry obsahuje.

Obr. 1: Ukázka z aplikace pro zkracování odkazů.

Aplikaci si mohou uživatelé IS MU vyzkoušet cestou Osobní administrativa -> Systém -> Pomůcky .. Zkracovač odkazů.

Činnost Informačního systému MU v roce 2016

Zajímavé | 1 | 1
Novinky

Vývojový tým Informačního systému MU (IS MU) zveřejnil výroční zprávu o provozu a vývoji IS MU za rok 2016. Kompletní znění výroční zprávy je dostupné zde.

Rozvoj Informačního systému MU byl v roce 2016 zaměřen na studijní administrativu, elektronickou správu studia, e-learningové nástroje a přizpůsobení vybraných stávajících i nově vytvořených aplikací responzivnímu designu, který je v souladu s jednotným vizuálním stylem MU a umožňuje pohodlné ovládání aplikací i z mobilních zařízení. Řada úprav v aplikacích byla provedena na základě podnětů uživatelů systému.

Dále lze také vyzdvihnout zavedení bezpečnějšího přihlašování do IS MU, zprovoznění Interního registru smluv, optimalizaci výkonu některých agend či celkovou stabilizaci systému a omezení jeho výpadků.

Uvedené plány na rok 2017 zahrnují například postupný přechod agend IS MU do responzivního designu včetně nové verze přihlášky ke studiu, kterou ocení hlavně uchazeči o studium na Masarykově univerzitě.

Obr. 1: Graf využití Informačního systému za rok 2016. Vodorovně jsou znázorněny měsíce roku, svisle počet otevřených stránek na is.muni.cz v příslušném měsíci. Barevně se zobrazují autentizované přístupy po jednotlivých fakultách a šedé sloupce v pozadí znázorňují neautentizované přístupy.

I v tomto roce budou uživatelé o novinkách v IS MU informováni prostřednictvím Novinek, k jejichž odběru se lze přihlásit zde, či Deníčku.

Výroční zprávy z předchozích let jsou pro uživatele IS MU dostupné na cestou Osobní administrativa -> Systém .. Obecné -> Výroční zprávy.

Nebo neautentizovaně přes Veřejné služby Informačního systému -> Podrobnosti o našem systému .. Články a výroční zprávy.

Elportál přináší publikaci se zaměřením na aerobní cvičební program

Informačně přínosné | 1 | 1
Novinky – e-learning

Univerzitní e-learningový portál Masarykovy univerzity (MU) Elportál představuje novou publikaci se zaměřením na správné posilování svalových skupin.

Bodystyling

Výuková publikace Bodystyling se zaměřením na aerobní cvičební program představuje komplexní zásobník cviků pro posilování jednotlivých svalových skupin s vlastní vahou a s využitím posilovacích pomůcek (bosu, overbally, činky, posilovací pásy apod.). Teoretické kapitoly jsou pak věnovány charakteristice aerobních programů, držení těla, funkčním poruchám pohybového aparátu, didaktice posilovacích lekcí, ale i rozboru hudby a osobnosti lektora, které jsou nezbytnou motivační součástí těchto cvičebních programů.

Obr. 1: Ukázka z e-publikace Bodystyling.
Autorky publikace: Mgr. Radka Střeštíková, Ph.D., Mgr. Alena Pokorná, Ph.D.

Materiál je určen zejména studentům příslušných předmětů na Fakultě sportovních studií MU, ale najde své uplatnění i při přípravě lektorů na lekce bodystylingu. Výuková pomůcka je dostupná také ve verzi pro mobilní zařízení (ePub).

Další zajímavé publikace lze najít na Elportálu.