Zbrusu nová verze meziuniverzitního systému na odhalování plagiátů

Novinky – plagiáty

Moderní inovační design, pohodlné ovládání přes mobilní zařízení nebo nabídka zdokonalených služeb.
To jsou ve zkratce hlavní rysy, které nejlépe vystihují novou verzi systému Theses.cz pro odhalování plagiátů napříč závěrečnými pracemi, který vyvíjí Fakulta informatiky Masarykovy univerzity.

Vývojový tým nenechal své příznivce a uživatele z vysokých škol dlouho čekat a v souladu se současnými trendy přináší možnost pohodlnější práce na mobilních zařízeních včetně mnoha dalších vylepšení. Studentům, správcům systému a dalším uživatelům tedy nic nebrání v kontrole nebo nahrání závěrečné práce třeba během čekání na tramvaj nebo cestou do práce. Novým designem se pyšní systém v autentizované i neautentizované verzi.

Hned na úvodní stránce najdou uživatelé vše potřebné – možnost přihlásit se do systému, vylepšené vyhledávání i přehledný souhrn informací o systému včetně jeho rozšíření napříč školami.

Obr. 1: Titulní stránka systému Theses.cz v neautentizované podobě v zobrazení pro stolní počítače a mobilní zařízení

Po přihlášení se do systému dostane uživatel zpřehledněnou nabídku hlavních aplikací, se kterými může pracovat. V základním nastavení je zobrazeno jen několik vybraných aplikačních sekcí ze všech dostupných. Celkový výčet aplikací, včetně Úschovny či Dokumentového serveru, je k dispozici po kliknutí na Více aplikací v pravém dolním rohu.

Obr. 2: Ukázka základního zobrazení agend v Theses

Významnou součástí balíku inovací je také modernizace vyhledávání, které je nyní dostupné v propracovanější verzi. Uživatel si může pohodlně navolit filtry, kterým bude vyhledávání podléhat, a dosáhnout tak přesnějšího výsledku.

Obr. 3: Ukázka možností vyhledávání v Theses

Vývoj pokročil také v oblasti operací dostupných ve Správci souborů. Nahrávat nové, editovat existující či dohledat k vybranému souboru podobné práce nebylo nikdy snazší.

Obr. 4: Ukázka možností práce se souborem na mobilním zařízení

Bez povšimnutí nezůstaly ani ostatní agendy. Proto neváhejte a sami vyhledávání v novém designu na neautentizované stránce Theses vyzkoušejte.

Rozvoj Informačního systému MU v roce 2018

Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) zveřejnil výroční zprávu o provozu a vývoji IS MU za rok 2018.

Rozsáhlé inovace v oblasti rozvoje IS MU byly v roce 2018 zaměřeny na elektronizaci procesů, které usnadňují uživatelům studium, výuku a administrativní povinnosti. Byl zaveden moderní responzivní design přinášející pohodlí při práci se systémem pro uživatele používající dotyková mobilní zařízení.

Vývoj se soustředil na podporu akreditačních řízení a kvality vzdělávání. Rozsáhlé změny v nové struktuře programů se promítly do revolučních úprav agendy přijímacího řízení a do nové podoby e-přihlášky.

V rámci studijních agend byly zavedeny zcela nové služby pro podporu studia na MU. Jednou z nich je pilotní verze aplikace Plánovač studia, která studentům umožňuje vizualizovat si plán registrace předmětů v jednotlivých semestrech a orientovat se v požadavcích na úspěšné ukončení studia. Dále byly vylepšeny aplikace Kalendář nebo Správce souborů, pomocí kterého je nyní snadnější nahrávat soubory a prohlížet si je přímo prostřednictvím mobilních zařízení.

Jednou z převratných změn v oblasti elektronizace výuky bylo představení jedinečné aplikace Vzájemné hodnocení. Tento nástroj umožňuje automatizovat výukový záměr učitele, aby si studenti mezi sebou vzájemně hodnotili odevzdané práce a byli za to učitelem ohodnoceni.

V uplynulém roce došlo také k modernizaci jedinečného systému pro elektronické podepisování, který je v souladu s legislativou založen výhradně na kvalifikovaném elektronickém podpisu a umožňuje unikátním řešením podepsat hromadně desítky tisíc rozhodnutí najednou.

V souvislosti s přijetím Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) byl k 25. květnu 2018 zaveden velice propracovaný mechanismus zpracování ochrany osobních dat respektující novou legislativu. Ke správě osobních údajů tak vznikla nová komplexní sada aplikací Soukromí.

Obr. 1: Graf využití Informačního systému za rok 2018*

I v tomto roce budou uživatelé o novinkách v IS MU informováni prostřednictvím Novinek (přihlásit se k odběru novinek) či Deníčku.

Výroční zprávy z předchozích let jsou dostupné pro autentizované uživatele v IS MU → Systém → [Obecné] → [Výroční zprávy]. Neautentizovaní uživatele je naleznou v sekci Více o IS MU v dolním panelu úvodní stránky.

* Na vodorovné ose grafu jsou měsíce roku 2018 a na svislé ose je znázorněn počet otevřených stránek na is.muni.cz v příslušném měsíci. Zobrazují se pouze autentizované přístupy, a to po jednotlivých fakultách MU.