Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
This blog is written by
PhotographsFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Old posts
Category
Blog owners: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Right to read: anyone on the Internet, a specific group of users: FI:CVT FI
Right to post comments: a specific group of users: FI:CVT FI
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  ... 159 »
17. 6.
2024

Katalog předmětů se představuje v responzivní verzi

Interesting | 4 | 4
Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) pokračuje s úpravou aplikací do nového responzivního designu pro podporu mobilních zařízení. Tentokrát byl upraven rozcestník Katalog předmětů a také samotná editace předmětů.

Katalog předmětů je nově rozdělen do tří kategorií v rámci aplikačního menu. Pomocí aplikačního menu je možné se rychle pohybovat mezi vyhledáváním předmětů, aplikacemi spojenými s (vybranými) předměty a aplikacemi vztahujícími se k obdobím/semestrům.

Obr. 1: Kategorie rozcestníku v aplikačním menu

Velkou změnou prošla aplikace pro založení nebo editaci předmětů. Editační formulář je rozdělen do kategorií podle typu údajů, což zvyšuje přehlednost při manipulaci s předmětem. Ve formuláři je také zvýrazněna informace o počtu studentů, kteří mají předmět zapsaný.

Při tvorbě nového předmětu je nutné nejdříve vyplnit povinná pole. Po založení předmětu je možné upravovat další oblasti formuláře. Je tedy možné rozdělit práci tak, že pověřená osoba založí předmět a například garant předmětu, nebo jiná osoba, doplní další podrobnosti.

Inovována byla také sekce pro editaci vyučujících, zadané osoby se řadí automaticky na základě jejich jména a role, v případě potřeby je možné pořadí snadno změnit přetažením položky myší.

Obr. 2: Editační formulář předmětu

V pravé části formuláře je pohyblivý panel, přes který je možné rychle přecházet mezi oblastmi nebo uložit provedené změny. Další používané operace s předmětem, jako například zrušení předmětu, odkazy na Záznamník učitele nebo úpravu doplňujících informací, jsou k dispozici po kliknutí na ikonu tří teček.

O předchozích změnách v aplikaci Katalog předmětů jsme informovali v novince Vyhledávejte, třiďte a filtrujte v inovovaném Katalogu předmětů.

Not read yet0 commentspermalink
2. 5.
2024

Možnost nahlášení závadného obsahu v IS MU

Interesting | 5 | 6
Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) implementoval aplikaci, prostřednictvím které je možné nahlásit závadný obsah, který je v rozporu se zákony a nařízeními (nejedná se o nesouhlas s názorem). Vývojový tým tak reagoval na Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2065 ze dne 19. října 2022 o jednotném trhu digitálních služeb a o změně směrnice 2000/31/ES, nařízení o digitálních službách, na základě kterého je Masarykova univerzita jako provozovatel odpovědná za obsah, který je v rozporu se zákonem.

Jedná se o obdobný mechanismus, který musí mít k dispozici např. Facebook nebo Novinky.cz, kde provozovatel je povinen učinit rozhodnutí, zda ohlašovatelem nahlášený a uživatelem vložený obsah je protizákonný. Na straně provozovatelů zpravidla první rozhodnutí provede automat, a pokud vyhodnotí obsah jako závadný, automaticky jej smaže.

Odkaz na nahlašování závadného obsahu v IS MU naleznou uživatelé v Diskusních fórech, na Vývěsce, ve Správci souborů a v aplikaci Lidé.

Obr. 1: Odkaz pro nahlášení závadného obsahu v agendě Vývěska

Obr. 2: Aplikace pro nahlášení závadného obsahu

Požadovaný mechanismus nahlašování zahrnuje i zaslání potvrzení o nahlášení závadného obsahu a možnost odvolání proti zamítavému rozhodnutí dle evropského nařízení.

Not read yet0 commentspermalink
2. 5.
2024

Školení bezpečného chování v předmětech tělesné výchovy

Not rated yet.
Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) se prostřednictvím svých aplikací snaží uživatelům zpřehlednit a ulehčit organizaci některých procesů. Tentokrát došlo ke změnám v souvislosti s předměty povinné tělesné výchovy.

Nově je po studentech povinné tělesné výchovy vyžadováno online splnění školení pravidel bezpečného chování v hodinách povinné tělesné výchovy. Školení se liší dle kategorie sportu.

Školení je u předmětů TV nastaveno formou prerekvizity. Studentům se předepíše druhý den po registraci předmětů. O předepsaném školení jsou studenti informováni automatickým e-mailem a školení naleznou v příslušné aplikaci Školení bezpečnosti práce. Lhůta na splnění školení se liší dle termínu, ve kterém si studenti předměty zaregistrují. Pokud studenti školení nesplní do dané lhůty, je jim předmět automaticky zrušen z registrace. Tento mechanismus zabraňuje zablokování kapacit předmětů.

Po absolvování školení je prerekvizita u předmětu splněna a student si může předmět zapsat.

Obr. 1: Aplikace BOZP

Drobné vylepšení bylo přidáno i do registrace předmětů TV. Nově již není možné si více předmětů označených patřičným atributem pro TV nejen zapsat, ale ani zaregistrovat. Tímto krokem byla odstraněna kolize, kterou registrace více takových předmětů způsobovala a zablokovala zapsání jakéhokoliv předmětu tělesné výchovy.

Obr. 2: Registrace TV a nesplněné BOZP

O elektronizaci školení Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) a Požární ochrany (PO) jsme již dříve informovali v novince Školení elektronicky.

Not read yet0 commentspermalink
14. 3.
2024

Odpovědníky – elektronizace ručního opravování rukou psaných písemek

Informative | 1 | 1
Novinky – e-learning

Na jaře loňského roku zveřejnil Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) v Odpovědnících novinku týkající se písemek v režimu „skenovat rukou psaný text s body“ (S novým semestrem novinky v Odpovědnících). Novinka spočívala v tom, že se naskenované odpovědní listy „propsaly“ do aplikace Odpovědi, kde mohl vyučující skeny procházet podobně, jako prochází průchody studentů, jde-li o online odpovědník.

Loňskou inovaci ještě posunuje vpřed nová možnost, o které informujeme nyní. Ocení ji vyučující, kteří svou práci rádi převedou z papíru na počítač a místo obyčejného pera se chopí pera elektronického. Nabízí ale řešení také vyučujícím, kteří potřebují opravovat písemky a nemají možnost si papírové odpovědní listy fyzicky převzít, např. proto, že jsou v zahraničí.

Obr. 1: Ilustrační obrázek

V čem tedy spočívá nová možnost v aplikaci Odpovědníky? Jednoduše řečeno ve vepisování oprav přímo do naskenovaných odpovědních listů studentů. Vyučující si standardně vytvoří odpovědník v režimu „skenovat rukou psaný text s body“, v nastavení zvolí, že chce odpovědník hodnotit ručně a pak postupuje podle zvyklostí: vytiskne odpovědní listy a nechá studenty vypracovat písemku. Vyplněné odpovědní listy naskenuje do ISu a teprve potom se pustí do opravování odpovědí studentů přímo v ISu. V aplikaci Odpovědi může procházet písemku po písemce, list po listu a opravy společně s komentáři barevně vepisovat přímo do naskenovaných odpovědních listů. Editor, který se mu v uživatelském rozhraní nabízí, přitom poskytuje standardní nástroje známé z grafických programů pro malování. Co ze zpětné vazby vyučujícího uvidí student, rozhodne vyučující tím, jak odpovědník nastaví. Studentovi lze zpřístupnit pouze body nebo třeba jen odpovědní listy s barevnými komentáři.

Ilustrační video

Více informací o nové funkci naleznete v Nápovědě.
Not read yet0 commentspermalink
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  ... 159 »