Snadné a bezpečné hlasování o čemkoli, to je Tudle

Informačně přínosné | 1 | 1
Novinky

Aplikace Tudle pro snadné domlouvání pracovních schůzek, či rozvržení konzultačních hodin pomáhá uživatelům Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) již více než půl roku (více v novince Snadné a bezpečné schůzky v aplikaci Tudle). Za tu dobu si založilo nějaké hlasování přes 900 uživatelů a vzniklo téměř 2 600 hlasování, nebo jak se jim interně říká „tudlů“. V alespoň jednom z nich pak hlasovalo více než 7 700 uživatelů a dalších více než 1 000 anonymních uživatelů – tedy těch, kdo hlasovali ve veřejných hlasování bez nutnosti přihlášení do IS MU.

Na začátku podzimního semestru připravil Vývojový tým IS MU poptávané rozšíření aplikace, která nově umožňuje hlasovat nejen o termínu schůzky, ale obecně o libovolném obsahu, neboli o „možnostech“, jak se jim obecně v aplikaci říká. Tím může být v základu jednoduchý text, ale lze vložit delší formátovaný text, obrázky, videa, …

Obr. 1: Založení nového hlasování – výběr typu hlasování.

Organizátor hlasování má nyní při vytváření nového hlasování možnost volit mezi hlasováním o schůzce a hlasováním o možnostech. První krok vytvoření hlasování, tedy nastavení hlasování, je v obou případech velmi podobné, liší se jen v částech, které nejsou pro daný typ hlasování relevantní, např. kolonka délka schůzky a místo jejího konání. Významný rozdíl je ve druhém kroku zakládání, kde uživatelé místo kalendáře vidí políčka pro zadání jednotlivých možností. Každá možnost obsahuje název a popis. Právě do popisu lze vkládat libovolný text, který lze dále formátovat a doplňovat libovolnými multimédii. Zadávání probíhá tak, jak jsou uživatelé zvyklí z jiných částí IS MU, tedy tzv. „HTML editorem“. Další možnost lze libovolně přidávat do kteréhokoliv místa. Do budoucna je plánováno přesouvání jednotlivých možností pomocí funkce „drag&drop“.

Obr. 2: Založení nového hlasování – zadávání možností pro hlasování.

Rozhraní pro hlasování je také upravené, jednoduše proto, aby se tam všechny možnosti pohodlně vešly. Možnosti jsou pod sebou a v případě dlouhých popisů si uživatelé mohou popisy skrýt, aby získali lepší přehled o celém hlasování. Kliknutím na informaci o počtu hlasujících pro danou možnost se jim otevře okno, ve kterém je vypsáno, kdo pro danou možnost hlasoval – tedy za předpokladu, že organizátor tuto funkci nezakázal v nastavení hlasování. Samozřejmostí je responzivní design celé aplikace a tedy její dobrá použitelnost na mobilních zařízeních.

Obr. 3: Hlasování o možnostech.

Obr. 4: Pohled na hlasování v sekci Moje vytvořená hlasování.

Aplikace je dostupná v autentizované části IS MU → dlaždice Kalendář → Kterou schůzku? Tudle.

Plánovač studia v nové verzi

Informačně přínosné | 5 | 5
Novinky

Aplikace Plánovač studia se díky své vzrůstající oblibě u studentů, kteří Vývojovému týmu Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) zasílají podněty a nápady k jejímu vylepšení, dočkala po dvou letech od svého prvního spuštění nové verze. Aplikace si získala oblibu díky tomu, že umožňuje studentům dopředu naplánovat předměty, které chtějí během studia absolvovat a následně si tyto předměty také jejím prostřednictvím zaregistrovat.

Oproti původní verzi došlo k velkým změnám v designu a rozložení prvků. Plánovač studia tak nabízí větší míru uživatelské přívětivosti a disponuje modernějším vzhledem. Jedna ze změn související s rozložením prvků, je ve způsobu přesouvání předmětů, kdy je nově možné kliknutím na předmět a pomocí funkce „drag&drop“ jej přetáhnout kamkoliv nad celým semestrem, nikoliv pouze do jednoho políčka.

Obr. 1: Nový design aplikace Plánovač studia.

Změnilo se také ukládání změn, kdy se změny nyní ukládají automaticky okamžitě po provedení a student se nemusí obávat, že pokud omylem zavře prohlížeč, přijde o celý plán svého studia.

Novinkou, kterou zřejmě ocení studenti nejvíce, je nepochybně možnost využívat plnohodnotnou verzi Plánovače studia na mobilních zařízeních. Studium si tak nově mohou naplánovat přímo ze svého telefonu nebo tabletu.

Obr. 2: Zobrazení aplikace na mobilním telefonu.

Aplikace je studentům dostupná přes rozcestník Student → Během studia → Plánovač studia.

O aplikaci Plánovač studia jsme již dříve informovali v novinkách Rozšíření funkcionality Plánovače studia a Plánovač studia – aplikace pro studenty, kteří chtějí mít své studium pod kontrolou.