Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
1 2 »
29. 12.
2023

Nahlédněte pod pokličku

Vtipné | 10 | 10
Novinky

Věděli jste, že je teď populární nechat psát umělou inteligenci závěrečné bilance a shrnutí na konci roku? Nebo třeba haiku a rýmované pour féliciter pro následující rok? Po prvních pár pokusech o veršování na téma legračních formulářů na stipendia a šachových partiích s rozvrhy jsme raději okno konverzace s LLM modely roku 2023 zavřeli a ušetřili tím planetě nemalé množství emisí CO2 (vizte články odkazované níže). Za svitu svíček a prostým lidským přičiněním vznikl následující text, který Vás nechá nahlédnout vývojářům pod ruce.

Co se v Informačním systému chystá pro rok 2024?

  1. V aplikaci Manažerská data naši programátoři pracují na přehledném a krásně barevném zobrazení stále dalších a dalších dat. Jistě tím přispíváme k mnohem barevnějším a živějším nočním můrám některých garantů programů, kteří s nervozitou sledují před spaním grafy průběhu studií.

    Obr. 1: Neúspěšná studia barevně a přehledně

  2. Našli jste si prázdnou místnost v rozvrhu a rezervovali si ji pro tajné večírky, ranní cvičení jógy za zvuku jazzu nebo pro nacvičování těch nejlepších ostrovtipů pro studenty s plyšákem v první řadě prázdné přednáškové místnosti? Tak vězte, že s tím teď bude konec. Nový vzhled aplikace pro rezervaci místností bude už natolik přehledný a jednoduchý, že vás každý předběhne a rezervuje si místnost pro sebe.

    Obr. 2: Jeden z prvních koncepčních návrhů nového vzhledu aplikace pro rezervaci místností.

  3. Pamatuje si ještě dobu, kdy proškolení zaměstnanců znamenalo pěkný výlet městskou hromadnou dopravou? Dobu, kdy byl marný každý pokus o šlofík na dřevěných nepohodlných studentských židlích za monotónního vyprávění školicí osoby? A ty čokolády, co se dávaly ochotným kamarádům, kteří vás podepsali na prezenční listinu? Tak tomu již také odzvonilo. Po fenomenálním úspěchu elektronického školení BOZP zažívají boom další elektronická školení pro zaměstnance. Naši programátoři připravují lepší správu těchto školení, možnosti vkládání videozáznamů i poskytování zpětné vazby v hodnoticím testu.

  4. Umělá inteligence vrací studenty do lavic. Minimálně na zkoušky a testy. V době, kdy má každý student v mobilním telefonu po ruce génia, který do minuty zodpoví správně většinu zapeklitých otázek, se z online vzdáleného zkoušení stal pomalu, ale jistě ohrožený druh. Svým studentům důvěřuj, ale prověřuj! A tak studenti píšou písemky i testy v místnosti bez svých mobilů a chytrých hodinek a bez přístupu k internetu a dostavují se na ústní zkoušky osobně. Naši vývojáři pilně připravují bezpečné přijímací zkoušky na tabletech a pracují na hezkém rozhraní pro tvorbu testových otázek. To, aby měli učitelé ty vygenerované otázky od umělé inteligence kam vkládat.

    Obr. 3: Jeden z prvních koncepčních návrhů nového vzhledu aplikace pro zadávání testových otázek.

Děkujeme všem uživatelům za každou zpětnou vazbu a hlášení neoptimálností či toho, co je v systému trápí. Doufáme, že Vás práce s vylepšenými aplikacemi bude bavit i přesto (a nebo právě proto), že je vytváří lidé a umělou inteligenci jsme do party zatím nepřizvali.


Zdroj informací o uhlíkové stopě umělé inteligence:
1. Umělé inteligence spotřebují až dvakrát tolik energie co Česko, varuje výzkum. https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/umele-inteligence-spotrebuji-az-dvakrat-tolik-energie-co-cesko-varuje-vyzkum-1231
2. Umělé inteligence mají obří uhlíkovou stopu. Vytvoření jednoho obrázku spotřebuje stejně elektřiny jako dobití mobilu. https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/umele-inteligence-maji-obri-uhlikovou-stopu-vytvoreni-jednoho-obrazku-spotrebuje-stejne-elektriny-ja-343897

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
29. 12.
2023

Fanoušci tmavých designů si mohou vybírat

Zajímavé | 13 | 13
Novinky

Už šest let má Informační systém Masarykovy univerzity (IS MU) moderní responzivní vzhled a s ním i možnost výběru vzhledu rozhraní systému. Výběr se z původních devíti, zveřejněných v roce 2017, rozrostl na úctyhodných šedesát šest různých tematických motivů. Většina z nich je připravená pro standardní světlé pozadí. Kdo si chtěl po večerech šetřit oči, měl k dispozici jen prostý motiv s jednoduchou téměř černou barvou. V předvánočním čase dostali fanoušci tmavé obrazovky na výběr z nových motivů, objevily se totiž jak kreslené baňky v bílém hávu, tak i ty temnější.

Obr. 1: Vánočními baňkami si letos mohou ozdobit informační systém jak milovníci světlého, tak i tmavého motivu

Tmavý motiv se od svého zveřejnění drží na příčce nejčastěji nastavovaného vzhledu Informačního systému. Ke dni 7. prosince 2023 jej mělo nastavených více než 3 700 uživatelů. Právě oni si teď mohou zpestřit adventní čas fotografií vánočně nasvětlené borovičky, fantasy ztvárněním mýtického draka (zatím jediný motiv stvořený za pomoci umělé inteligence) nebo fotkami hor, sopky i západu slunce.

Obr. 2: Ukázka dvou nově přidaných tmavých motivů.

Největší množství uživatelů si ponechává Automatický motiv. Je to motiv, který se mění podle aktuálního ročního období, a novým studentům i zaměstnancům ho nastaví sám systém hned při jejich prvním přihlášení. Někteří si jej nemění z pohodlnosti, jiní se cíleně chtějí nechat překvapit, jakou fotografií či ilustrací jim IS připomene, že je tu jaro, Velikonoce, doba dovolených či podzim. Ani uživatelé tmavých motivů by ale časem neměli přijít o tahle překvapení. Designéři IS MU uvažují do budoucna o přípravě Automatického tmavého motivu.

Obr. 3: Počet uživatelů Informačního systému MU a jejich nastavený motiv ke dni 7. prosince 2023.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
21. 12.
2023

Průběh studií – přehledná data od přijímaček po ukončení studií

Informačně přínosné | 7 | 7
Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) připravil aplikace Průběh studií programu a Průběh studií fakulty, které novým způsobem poskytují pověřeným osobám podklady pro debaty o dalším směřování studijních programů. Nové aplikace nejsou izolovaným nástrojem, zapadají do agendy Garant a manažerských dat, která IS MU poskytuje pro srovnávání a identifikaci trendů napříč univerzitou.

Hlavním prvkem aplikací je tzv. diagram toků, který vizualizuje postup studentů od okamžiku podání přihlášky až po ukončení studia. Zahrnuty jsou mj. zápisy do semestrů, přestupy a různé způsoby ukončení studia.

Obr. 1: Diagram zobrazuje v levé části zájem o studium, uprostřed postup semestry a vpravo data týkající se ukončení studia

Toto přehledné zobrazení, které doplňují i další grafy a číselné údaje, umožňuje rychle získat celkový přehled o údajích přijímacího řízení, o postupu studentů semestry, o úspěšnosti studia a dalších detailech, např. vracejících se studentech.

Vždy se pracuje s daty jednoho imatrikulačního ročníku. V případě dat celé fakulty je možné omezit údaje na zvolený typ studijního programu. V případě programů lze zvolit jen některé studijní plány a rozšířené filtrování je dostupné přes nastavení aplikace.

Součástí výstupů jsou i data a grafy k výsledkům Testu studijních předpokladů (TSP). Jde o základní statistické údaje o percentilech uchazečů, resp. přijatých studentů, a o grafy, které dávají do vztahu výsledky u přijímacího řízení s neúspěšností studia, resp. se studijním průměrem.

Obr. 2: Náhled údajů o uchazečích a přijímacím řízení jednoho ze studijních programů MU

Zobrazené údaje navazují na dlouhodobě používaná data, která připravuje Odbor pro strategii Rektorátu MU.

O agendě Garant a manažerských datech jsme vás informovali v novinkách Vývoj v oblasti manažerských dat o studijních programech a Garant – vše o studijních programech na jednom místě.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
21. 12.
2023

Představení agendy pro hodnocení zaměstnanců

Nepřevažující hodnocení | 0 | 1
Novinky

V rámci Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) vznikla již před delší dobou samostatná agenda sloužící pro hodnocení zaměstnanců, zejména neakademických pracovníků. Vývojové práce ještě nejsou zcela u konce, ale i tak již hodnocením prošly stovky pracovníků MU, a proto je nejvyšší čas tuto agendu představit i čtenářům novinek o IS MU.

Aplikace Hodnocení zaměstnanců slouží jako podpora během hodnoticího procesu, kdy si hodnocený zaměstnanec a jeho nadřízený „vyměňují“ mezi sebou formuláře, které se týkají zejména pracovních cílů, plánů na další rozvoj a zhodnocení vlastního pracovního výkonu, motivace apod.

Samotné hodnocení probíhá v několika fázích, kdy se formuláře předávají mezi hodnoceným pracovníkem a jeho nadřízeným. Aplikace vždy přehledně vyznačí, k jakým změnám od minulé fáze ve formuláři došlo. Vedoucí s podřízeným tedy mohou iterovat např. při plánování, jaký vzdělávací kurz bude pracovník v následujícím roce navštěvovat. V poslední, páté fázi, si hodnocení přebírá personální oddělení, provádí kontrolu formulářů a následně je uzavírá. Tímto posledním krokem se uzavřené hodnocení přenese také do spisové služby. 

Obr. 1: Formulář Pracovní cíle pohledem hodnoceného pracovníka

Podoba formulářů a hodnotící proces vycházejí ze zadání odboru pro personální řízení, sortiment a podobu formulářů je ovšem možné do jisté míry upravovat na míru danému pracovišti či fakultě.

Hodnoticí formulář může obsahovat různé druhy otázek. Textová pole pro vepsání volného textu, výběr z možností či hodnocení na škále. Sběry hodnocení konkrétního pracoviště jsou navzájem provázané, v následujícím roce se pro formuláře Pracovní cíle a Individuální plán rozvoje automaticky přidává vyhodnocovací část, kde pracovník může na škále zhodnotit, nakolik se mu podařilo daného cíle dosáhnout a zhodnotit absolvované rozvojové kurzy a další naplánované aktivity.

Obr. 2: Pohled hodnotitele na stav hodnocení podřízených pracovníků

Personalisté mají v rámci agendy k dispozici také další aplikace, které například umožňují kontrolovat, v jaké fázi se u koho hodnocení nachází, nastavovat data sběru, hromadně obesílat zaměstnance nebo exportovat vyplněné informace. Důležitou součástí je také tzv. strom hodnocení, kde se přehledně zobrazují jednotlivé úrovně vedoucích zaměstnanců a jejich podřízených.

Agenda je dostupná v autentizované části IS MU → Personální → Hodnocení zaměstnanců.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
1 2 »