Snadné a bezpečné hlasování o čemkoli, to je Tudle

Informačně přínosné | 1 | 1
Novinky

Aplikace Tudle pro snadné domlouvání pracovních schůzek, či rozvržení konzultačních hodin pomáhá uživatelům Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) již více než půl roku (více v novince Snadné a bezpečné schůzky v aplikaci Tudle). Za tu dobu si založilo nějaké hlasování přes 900 uživatelů a vzniklo téměř 2 600 hlasování, nebo jak se jim interně říká „tudlů“. V alespoň jednom z nich pak hlasovalo více než 7 700 uživatelů a dalších více než 1 000 anonymních uživatelů – tedy těch, kdo hlasovali ve veřejných hlasování bez nutnosti přihlášení do IS MU.

Na začátku podzimního semestru připravil Vývojový tým IS MU poptávané rozšíření aplikace, která nově umožňuje hlasovat nejen o termínu schůzky, ale obecně o libovolném obsahu, neboli o „možnostech“, jak se jim obecně v aplikaci říká. Tím může být v základu jednoduchý text, ale lze vložit delší formátovaný text, obrázky, videa, …

Obr. 1: Založení nového hlasování – výběr typu hlasování.

Organizátor hlasování má nyní při vytváření nového hlasování možnost volit mezi hlasováním o schůzce a hlasováním o možnostech. První krok vytvoření hlasování, tedy nastavení hlasování, je v obou případech velmi podobné, liší se jen v částech, které nejsou pro daný typ hlasování relevantní, např. kolonka délka schůzky a místo jejího konání. Významný rozdíl je ve druhém kroku zakládání, kde uživatelé místo kalendáře vidí políčka pro zadání jednotlivých možností. Každá možnost obsahuje název a popis. Právě do popisu lze vkládat libovolný text, který lze dále formátovat a doplňovat libovolnými multimédii. Zadávání probíhá tak, jak jsou uživatelé zvyklí z jiných částí IS MU, tedy tzv. „HTML editorem“. Další možnost lze libovolně přidávat do kteréhokoliv místa. Do budoucna je plánováno přesouvání jednotlivých možností pomocí funkce „drag&drop“.

Obr. 2: Založení nového hlasování – zadávání možností pro hlasování.

Rozhraní pro hlasování je také upravené, jednoduše proto, aby se tam všechny možnosti pohodlně vešly. Možnosti jsou pod sebou a v případě dlouhých popisů si uživatelé mohou popisy skrýt, aby získali lepší přehled o celém hlasování. Kliknutím na informaci o počtu hlasujících pro danou možnost se jim otevře okno, ve kterém je vypsáno, kdo pro danou možnost hlasoval – tedy za předpokladu, že organizátor tuto funkci nezakázal v nastavení hlasování. Samozřejmostí je responzivní design celé aplikace a tedy její dobrá použitelnost na mobilních zařízeních.

Obr. 3: Hlasování o možnostech.

Obr. 4: Pohled na hlasování v sekci Moje vytvořená hlasování.

Aplikace je dostupná v autentizované části IS MU → dlaždice Kalendář → Kterou schůzku? Tudle.

« Plánovač studia v nové verzi (7. 10. 2021 08:41) | Nový design chybových stránek » (16. 11. 2021 10:13)