Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Iva Milošová, 348294, Mgr. Nikola Hálová, 429105
« 1 2 3 4 5 »

Tisíce studentů kontrolují práce v systému na odhalení plagiátů

Novinky – plagiáty

Systém na odhalování plagiátů v seminárních pracích Odevzdej.cz, vytvořený a provozovaný vývojovým týmem Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) z Fakulty informatiky MU, využívají kromě zapojených institucí i stovky uživatelů z veřejnosti, zejména studentů, denně pro kontrolu prací na podobnosti. V letošní "sezóně" odevzdávání závěrečných prací bylo zcela nedávno, v pondělí 15. dubna 2013, zkontrolováno systémem Odevzdej.cz rekordních 964 souborů. Je to nejvyšší denní počet zkontrolovaných souborů od zavedení systému v roce 2009. V průběhu března 2013 bylo zkontrolováno celkem 16 343 souborů, což je v porovnání s únorem 2013 téměř dvojnásobek. Do tohoto množství jsou započítány pouze individuální kontroly uživatelů, kteří si nechají zasílat výsledky podobností na svoji adresu e-mailem. Nejde o systémové kontroly prováděné samotnými školami využívající systém ke kontrole seminárních prací sbíraných elektronicky od svých studentů.

Obr. 1: Přehled počtu zkontrolovaných souborů z řad veřejnosti po měsících.

Obr. 2: Titulní stránka Odevzdej.cz

Nárůst používání systému indikuje zvýšený zájem veřejnosti o problematiku plagiátorství a podle ohlasů zapojených škol přispívá také k většímu zájmu o správné citování a ke kvalitě prací.

Studenti a učitelé MU mohou jakoukoliv práci zkontrolovat ve správci souborů IS MU použitím známé funkce ilustrované ikonou dvou vajíček - "Vejce vejci". IS MU je plně propojen se systémy Theses.cz pro závěrečné práce, Odevzdej.cz pro seminární aj. práce, Repozitar.cz pro zaměstnanecká díla a všechny systémy rovněž využívají algoritmus vyhledávání podobností vůči zdrojům z Internetu.

O spuštění systému Odevzdej.cz jsme Vás v roce 2009 informovali v tiskové zprávě.

Více o systémech na odhalování plagiátů najdete v článcích a novinkách.

29. dubna 2013

Úspěch v prestižní soutěži na odhalování plagiátů

Novinky – plagiáty

Vývojový tým IS MU potvrdil své přední postavení v oblasti odhalování plagiátů. Na prestižní mezinárodní soutěži PAN 2012 Lab Uncovering Plagiarism, Authorship, and Social Software Misuse se z 11 přihlášených týmů z celého světa umístil na 2. místě v detailním porovnávání dvojic dokumentů. Výsledky soutěže byly zveřejněny na stránkách soutěže.

Při detailním porovnávání dokumentů tým IS MU poprvé použil novou metodu, využívající k detekci kombinaci více druhů společných vlastností obou dokumentů. V kategorii dohledávání možných zdrojů na internetu fulltextovým vyhledávačem vyzdvihli organizátoři soutěže přístup a výsledky Vývojového týmu IS MU, kdy se podařilo dosáhnout srovnatelné přesnosti a úplnosti s ostatními týmy při položení několikanásobně menšího množství dotazů fulltextovému vyhledávacímu stroji.

Vývojový tým svým letošním úspěchem navázal na vítězství v soutěži PAN v roce 2010 (Více v novince Software na odhalování plagiátů vyvinutý na MU zvítězil) a na získané druhé místo v roce 2009.

Zkušenosti ze soutěže jsou postupně implementovány v několika systémech provozovaných Vývojovým týmem IS MU:

15. srpna 2012

Překvapující nominace Theses.cz v Křišťálové Lupě 2011

Novinky – plagiáty

Příjemným předvánočním překvapením Vývojového týmu IS MU byla nominace systému Theses.cz pro odhalování plagiátů v závěrečných pracích v anketě Křišťálová lupa 2011 - Cena českého internetu. Systém Theses.cz využívá 35 vysokých škol pro sběr a kontrolu závěrečných prací na podobnosti. Slouží jako centrální úložiště závěrečných prací a poskytuje podobné služby, jako znají uživatelé IS MU z Archivu závěrečných prací.

Umístění na 8. místě bylo pro tvůrce systému opravdovým překvapením. Jednak proto, že autoři systému nedělali pražádnou propagaci, aby získali hlasy, a také proto, že uživatelé systému tvoří poměrně úzkou cílovou skupinu ve srovnání s ostatními nominovanými systémy, neboť jde o systém, který využívají nejčastěji akademici a studenti vysokých škol v České republice. V neposlední řadě hraje roli i vysoká konkurence všech nominovaných nástrojů a služeb, v dnešním internetovém světě pochopitelná. Theses.cz byl odborným panelem expertů vybrán na základě nominací veřejnosti mezi 10 nominovaných projektů v kategorii Nástroje a služby.

Výsledky ankety Křišťálová Lupa 2011

Další informace o systému Theses.cz naleznete na http://is.muni.cz/clanky/.

20. prosince 2011

Ministr vnitra ocenil boj proti plagiátorství

Zajímavé | 4 | 4
Novinky – plagiáty

Fakulta informatiky Masarykovy univerzity získala cenu ministra vnitra za ojedinělý přístup k potírání plagiátorství prostřednictvím informačních technologií. Fakulta byla oceněna za projekty Theses.cz, Odevzdej.cz a Repozitar.cz, které vyvíjí tým pod vedením docenta Michala Brandejse.

Cenu převzal děkan fakulty Jiří Zlatuška během slavnostního večera konference ISSS 2011, který se konal 4. 4. 2011 v Hradci Králové.

Více informací o projektu v tiskové zprávě Ministerstva vnitra.

Obr. 1: Cena ministra vnitra.

12. dubna 2011

« 1 2 3 4 5 »