Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Bc. Michaela Martišová, 433567
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Bc. Michaela Martišová, 433567
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
« 1 2 3 4 5 »
12. 4.
2011

Ministr vnitra ocenil boj proti plagiátorství

Zajímavé | 4 | 4
Novinky – plagiáty

Fakulta informatiky Masarykovy univerzity získala cenu ministra vnitra za ojedinělý přístup k potírání plagiátorství prostřednictvím informačních technologií. Fakulta byla oceněna za projekty Theses.cz, Odevzdej.cz a Repozitar.cz, které vyvíjí tým pod vedením docenta Michala Brandejse.

Cenu převzal děkan fakulty Jiří Zlatuška během slavnostního večera konference ISSS 2011, který se konal 4. 4. 2011 v Hradci Králové.

Více informací o projektu v tiskové zprávě Ministerstva vnitra.

Obr. 1: Cena ministra vnitra.

12. dubna 2011

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
28. 2.
2011

Nový projekt Repozitar.cz

Dosud nehodnoceno.
Novinky – plagiáty

Kromě projektu Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) řeší Vývojový tým i další projekty, například projekty zaměřené na boj proti plagiátorství. Vyvinul tak systémy Theses.cz a Odevzdej.cz, které slouží nejen vysokým školám. Patnáct vysokých škol se dohodlo na spolupráci v projektu Meziuniverzitní síť technických a metodických opatření na ochranu proti plagiátorství, a tak se nyní vývojáři pouští do vývoje nového systému Repozitar.cz, který je jedním z mnoha cílů projektu. Záměrem je vytvořit úložiště odborných publikací a zaměstnaneckých děl spolu s dalšími službami, včetně režimu zpřístupňování děl, vyhledávání podobných textů a porovnávání s dalšími dokumenty.

Více informací o projektu v tiskové zprávě.

28. února 2011

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
1. 8.
2010

Software na odhalování plagiátů vyvinutý na MU zvítězil

Dosud nehodnoceno.
Novinky – plagiáty

Vývojový tým Informačního systému MU (IS MU) v letošním roce zvítězil v mezinárodní soutěži Campaign on Plagiarism Detection and Wikipedia Vandalism Detection v softwarovém odhalování plagiátů, která se uskutečnila v rámci 4th International Workshop on Uncovering Plagiarism, Authorship, and Social Software Misuse PAN-10. V loňském roce se software umístil v této soutěži na druhém místě. Protože odborníci z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity systém neustále zdokonalují a optimalizují, software letos odhalil největší množství plagiátů a vyhrál mezi 17 týmy z celého světa.

Tento software je součástí několika informačních systémů, které používá dnes již několik desítek vysokých škol, vyšších odborných škol a středních škol:

Více informací o ocenění a soutěži naleznete v tiskové zprávě nebo na stránkách týkajících se soutěže.

1. srpna 2010

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
10. 11.
2009

Kontrola plagiátů vůči některým zdrojům na Internetu

Dosud nehodnoceno.
Novinky – plagiáty

Antiplagiátorský systém se stává poslední dobou výbornou pomůckou pro učitele a zároveň hrozbou pro nepoctivé studenty.

Přibývá dotazů ohledně srovnávání textů vůči celému Internetu. Existuje domněnka, že lze srovnávat jakýkoliv text se všemi, které jsou uveřejněny, publikovány (kdekoli, kýmkoli) na Internetu. To ale nelze bez toho, aniž by se texty stahovaly do systému. Než bude systém, vyvíjený na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity, mít implementováno i vyhledávání vůči Internetu, které již probíhá v testovací fázi, stahují se zatím texty z některých známých serverů (například z Wikipedie apod.). Uživatelé z nich často a rádi opisují, a proto se tyto texty ukládají do úložiště pro pozdější kontrolu na plagiáty.

Obr. 1: Systém na vyhledávání plagiátů umí porovnávat soubory např. oproti anglické Wikipedii.

Pokud i Vy víte, že studenti opisují z určitých zdrojů z Internetu, a chtěli byste, aby se mohla provádět kontrola plagiátů i vůči nim, pak je nejjednodušší cestou stáhnout si nejčastěji citované nebo kopírované stránky. Ty si uživatel může vložit například do Poskytovny (to je svépomocná agenda pro ukládání studijních materiálů nejen pro studenty) a texty studentů se potom budou porovnávat i vůči těmto dokumentům.

Služba pro vyhledávání plagiátů, která je vyvíjena specialisty z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, je implementována v informačních systémech pro podporu studia (například v Informačním systému MU) nebo v systémech Theses.cz a Odevzdej.cz. Více se o službě můžete dozvědět ve článcích: Vysoké školy zahajují kontrolu plagiátů v seminárních pracích pomocí softwaru, Systém Masarykovy univerzity odhalil v mezinárodní soutěži nejvíce plagiátů, Národní registr VŠKP a systém na odhalování plagiátů a v dalších článcích.

10. listopadu 2009

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
« 1 2 3 4 5 »