Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16  ... 136 »
2. 2.
2020

Vyhledávejte, třiďte a filtrujte v inovovaném Katalogu předmětů

Informačně přínosné | 4 | 4
Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) stále pokračuje v modernizaci agend a nyní přichází s vylepšenou verzí Katalogu předmětů.

Uživatele si už po prvním zhlédnutí zajisté získá přepracovaný design aplikace. Důraz je kladen na širokou nabídku filtrů, pomocí kterých lze předměty přesně třídit a zobrazit tak skutečně pouze to, co ho zajímá. V případě, že by mu základní filtry nestačily, poskytuje aplikace také rozšířené možnosti vyhledávání, které odpovídají nabídce dalších 11 speciálních parametrů filtrování.

Obr. 1: Inovovaný katalog předmětů

Vylepšení představuje také přidání funkce Moje filtry, která umožňuje snadné uložení nejpoužívanějších parametrů filtrování, aby se k nim mohli uživatelé snadno vracet. Nastavení je také možné sdílet kolegům pomocí automaticky vygenerovaného odkazu. Díky tomu má uživatel jistotu, že příjemci odkazu pracují se stejnými seznamy předmětů jako on.

Obr. 2: Ukázka funkce Moje filtry

V této verzi však nezůstalo jen u atraktivního designu. Přibyla také podpora zobrazení na mobilních zařízeních, automatické zobrazování předmětů plynule reagující na zadané parametry filtrování a plovoucí lišta, která zajistí, že uživatel neztratí orientaci ani při zobrazení desítek předmětů na stránce. Pokrok nastal i ve vyhledávání podle textu. IS MU nyní dokáže pracovat i s kořeny slov a se skloňováním a hravě si tak poradí i s nástrahami českého jazyka.

Obr.3: Ukázka vyhledávání podle textu

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
2. 2.
2020

Odkud přichází uchazeči o studium k přihlášce v IS MU?

Zajímavé | 2 | 2
Novinky

Během přijímání přihlášek ke studiu a při vyhodnocení marketingových kampaní, které se zaměřují na uchazeče, často zaznívá otázka, z jakých webových zdrojů přichází nejvíce zájemců o studium. Odpověď naleznou zaměstnanci univerzity v nové aplikaci nazvané Odkud do ISu přišli uchazeči, kterou na začátku roku připravil Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU).

Vedle starších aplikací, jako např. Trendy počtu podaných přihlášek, tak mají pracovníci, kteří spravují a propagují přijímací řízení, další možnost, jak sledovat probíhající běhy přijímacího řízení a co vyhodnotit u běhů už ukončených.

Údaje „odkud přišli“ se sbírají pro přihlášky na akademický rok 2020/2021. Zobrazují se pro vybraný běh přijímacího řízení a lze je dále omezit na zvolenou fakultu nebo na konkrétní studijní programy a plány. Údaje tak mohou být vyhodnocovány dle potřeb různých oddělení nebo pracovníků školy, např. kateder nebo garantů programů.

Obr. 1: Graf zobrazující podíl nejčastějších zdrojů návštěvnosti přihlášky ke studiu

Kromě souhrnné statistiky lze zkoumat také zdroje návštěvnosti (weby), pro které je k dispozici graf počtu podaných přihlášek v čase a soupis jednotlivých stránek. I ty lze dále zkoumat a dostat se tak v poslední úrovni k informaci, kam z nich do ISu přesně uchazeči přišli.

Obr. 2: Ukázka, kdy k přístupům z daného zdroje docházelo

Informace slouží pouze ke statistickému vyhodnocení návštěvnosti přihlášky ke studiu, samostatně nebo v jiné podobě dostupné nejsou.

Aplikace je dostupná v autentizované části IS MU v sekci Přijímací řízení → Odkud do ISu přišli uchazeči.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
19. 12.
2019

Vánoční nálada v IS MU

Zajímavé | 7 | 7
Novinky

V roce 2019 oslavil Informační systém Masarykovy univerzity 20. výročí od svého vzniku. Už 20 let pomáháme studentům, vyučujícím a ostatním zaměstnancům s jednodušší administrací veškerých úkonů, které jsou spojeny se studiem. Každý rok přinášíme mnoho novinek – některé viditelné na první pohled jako např. nový design IS MU, jiné oku skryté, ale všechny se záměrem maximálně usnadnit práci.

V tomto roce jste možná zaznamenali i jednu z těch více viditelných novinek– automatický motiv IS MU, který se mění podle aktuálního ročního období. Pokud nemáte zvolený jiný motiv, jistě jste si všimli, že už se IS MU oděl do vánočního hávu. Pokud by vás vánoční motiv omrzel, můžete si vybrat z dalších tří nových zimních motivů.

Obr. 1: Zimní motivy v IS MU.

Na výběr je i celá řada dalších motivů. Víte, které jsou mezi uživateli nejpopulárnější?

Obr. 2: Nejoblíbenějších 20 motivů v IS MU.

Na závěr bychom vám chtěli poděkovat za využívání Informačního systému, za komunikaci, kterou nám dáváte najevo svůj zájem, ať už se jedná o hlášení drobných neoptimálností nebo o zcela nové podněty k funkcím či aplikacím, které byste v IS MU využili. Ani my neusínáme na vavřínech a neustále přemýšlíme nad novými možnostmi přistupování k IS MU a pokračujeme v dalších úpravách v rámci širší funkčnosti a uživatelské přívětivosti.

A tak nám dovolte popřát:


Dosud nečteno0 komentářůpermalink
16. 12.
2019

E-přihláška v nové verzi

Vtipné | 2 | 2
Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) přichází s další agendou v novém, responzivním designu pro podporu mobilních zařízení. Nyní představuje novou podobu e-přihlášky, se kterou zájemci o studium na Masarykově univerzitě setkají v již probíhajícím přijímacím řízení pro rok 2020/2021.

Oproti dřívějším dobám, kdy zájemci o studium museli složitě vyplňovat mnoho listů papíru, chodit na poštu a trpět nejistotou, zda obálka skutečně dorazila na požadované studijní oddělení, je možné již od roku 2001 využívat elektronickou verzi přihlášky, která jim práci značně ulehčí. Tato varianta se rychle osvědčila a v roce 2006 bylo již 97% přihlášek podáno elektronicky.

Od té doby prošla elektronická přihláška řadou změn v souladu s aktuálními trendy. Tou poslední je převedení agendy do responzivního designu – to znamená, že ať přihlášku do studia uchazeč vyplňuje z jakéhokoliv zařízení, všechny součásti stránky, jako jsou lišty, rozcestníky, dialogová okna apod., se vždy přizpůsobí tak, aby měl lepší přehled o stránce, na které se nachází, a aby se mu klikalo co nejpohodlněji. Toto vše se týká nejen uchazečů a studentů Masarykovy univerzity, kteří se hlásí do dalších a návazných studií, ale také všech administrativních pracovníků, kteří s přihláškami při jejich potvrzování a vyhodnocování přicházejí do styku. Pro ně byla stejným způsobem upravena aplikace týkající se nastavování kontroly podmínek přijímacího řízení.

Obr. 1: Rozcestník na podané přihlášky

Od loňského roku se řada uchazečů hlásí do nově akreditovaných studijních programů, které nahradily dřívější studijní obory. Ačkoliv to na první pohled může vypadat pouze jako drobná sémantická změna, opak je pravdou. Znamenalo to nejen zohlednit změnu rozšíření z jedné možnosti v jedné e-přihlášce na možnosti tři (prioritizace studijních plánů), ale také vytvořit úplně nový systém vyhodnocování přijetí do zvoleného studijního programu napříč fakultami, navíc při vyhodnocování výjimek jednotlivých fakult, a to vše zakončit propojením se spisovou službou. V té má každá z tisíců podaných přihlášek svůj vlastní spis, díky kterému se uchazeč dozví, zda byl ke studiu přijat, nebo z jakého důvodu přijat nebyl. Rozhodnutí o přijetí/nepřijetí je navíc podepsáno kvalifikovaným elektronickým podpisem, což přináší další úsporu času i nákladů jak pracovníkům studijních oddělení, tak samotným uchazečům.

Doplněna byla rovněž snadná kontrola toho, co v přihlášce ještě chybí vyplnit, a hladké vložení dokumentů, které daná fakulta k přijímacím zkouškám požaduje. Uchazeči ze Slovenska lépe dohledají absolvovanou střední školu díky implementovanému číselníku slovenských středních škol. Uchazeči si také snadněji vyberou termín Testu studijních předpokladů a nestane se, že by nechtěně objednali poplatek za přihlášku dvakrát. A pracovníci studijního oddělení si uvedené informace snadno zkontrolují, vytisknou či vyexportují a mohou s nimi dále pracovat v elektronickém prostředí.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16  ... 136 »