Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
« 1  ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29  ... 39 »
8. 10.
2015

E-publikace pro příznivce sportu či hudby

Dosud nehodnoceno.
Novinky – e-learning

Nedávno jsme vás informovali o publikování výukových pomůcek na Elportálu ve formátu pro mobilní zařízení (více v novince Publikace na Elportálu ve formátu pro mobilní zařízení). Nyní byly přidány nové výukové materiály, na jejichž tvorbě se podíleli i pracovníci Servisního střediska pro e-learning na MU. Obě publikace jsou dostupné v HTML verzi i ePub verzi pro mobilní zařízení.

Metodika jízdy na kolečkových lyžích v biatlonu

Publikace je primárně určena studentům oboru Trenérství na Fakultě sportovních studií MU, dále pak trenérům biatlonu a odborné veřejnosti. Publikace se zaměřuje na rozvoj techniky jízdy a kondičních předpokladů prostřednictvím kolečkových lyží v přípravném období tréninkového roku. Kromě praktických ukázek, videí a fotografií se čtenáři dozví také něco o historii této disciplíny. ePub verze obsahuje množství videí (37 celkem), které si studenti mohou pohodlně spustit na svém tabletu či mobilu kdekoliv, třeba v tělocvičně či v terénu.

Publikaci najdete na Elportálu.

Obr. 1: Ukázky z publikace Metodika jízdy na kolečkových lyžích v biatlonu.

Elektroakustická hudba

Tato publikace mapuje teoretický a praktický přínos klíčových evropských i amerických institucí v čele s průkopníky nových technik, ale i tvůrců silných individuálních poetik k vývoji tohoto druhu hudby. Učebnice slouží především studentům stejnojmeného předmětu a obsahuje množství odkazovaných video i audioukázek.

Publikace je dostupná na Elportálu.

Obr. 2: Ukázky z publikace Elektroakustická hudba.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
16. 9.
2015

Nová funkce v ownCloudu pro odevzdávárny

Dosud nehodnoceno.
Novinky – e-learning

Nedávno jsme vás informovali o externí službě ownCloud (více v novince Externí služba ownCloud umožňuje synchronizaci souborů s IS MU), která umožňuje synchronizaci souborů z lokálního úložiště uživatele s Informačním systémem MU (IS MU), a to i prostřednictvím mobilních či desktopových aplikací. Nyní byla tato služba doplněna o novou funkci, která rozšiřuje použití u odevzdáváren.

Odevzdávárny, které slouží vyučujícím ke sběru vypracovaných úkolů či seminárních prací, mohou být nastaveny tak, aby student ve složce viděl pouze svoje soubory, nikoliv soubory ostatních spolužáků (před jméno souboru se doplní učo vkládajícího). Odevzdané soubory si pak učitel stáhne do svého počítače, opraví a znovu zavede do ISu. Aby byly takto zavedené soubory opět přístupné pouze autorovi, je nutné je vložit ve formátu ZIP pomocí Správce souborů. Nyní lze pro tyto účely využít také novou funkci ownCloudu. Stačí u synchronizace ve směru ownCloud -> IS zaškrtnout atribut "Soubory začínající na učo- dovolit číst pouze dané osobě".

Podrobnější informace o službě ownCloud jsou dostupné v Nápovědě.

Více o možnostech použití mobilních a desktopových aplikací naleznete v tomto dokumentu.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
12. 8.
2015

Přehled nastavení popisu odpovědníku v nové podobě

Dosud nehodnoceno.
Novinky – e-learning

Zkoušení prostřednictvím odpovědníků patří k jedné z nejvyužívanějších e-learningových aktivit v Informačním systému MU (IS MU). Prostřednictvím odpovědníků mohou vyučující např. průběžně procvičovat probíranou látku nebo provádět ostré testy u PC. Vývojový tým IS MU nyní upravil přehled nastavení odpovědníku, který se studentům zobrazuje před samotným spuštěním testu. Jedná se např. o instrukce učitele, počet otázek, délku trvání testu, bodování či možnost prohlídky odpovědí.

Nyní se v přehledu nezobrazuje kompletní sortiment nastavení, která může vyučující u odpovědníku zadat, ale pouze ta, která skutečně vyplnil. Pro lepší orientaci jsou informace dále řazeny dle typu do několika sekcí, přičemž důležité informace jsou ještě zvýrazněny graficky či tučným písmem. Student tak před spuštěním odpovědníku přehledně vidí, jaká jsou pravidla testu.

Obr. 1: Přehled nastavení odpovědníku.

O agendě Odpovědníky jsme vás dříve informovali v novinkách Export odpovědí z Odpovědníků, Novinky v e-learningových aplikacích či Počítání slov a znaků v odpovědnících a diskusních fórech.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
10. 6.
2015

Publikace na Elportálu ve formátu pro mobilní zařízení

Dosud nehodnoceno.
Novinky – e-learning

E-learningový portál Masarykovy univerzity - Elportál nabízí učitelům MU možnost elektronicky publikovat výukové pomůcky. E-publikace získají ISSN Elportálu a navíc mohou autoři požádat ediční radu o recenzi díla a přidělení ISBN.

Již od roku 2012 je množství publikací dostupných široké veřejnosti také v ePub formátu pro tablety, chytré telefony a elektronické čtečky knih. Publikace jsou dostupné ke stažení do mobilního zařízení a čtenáři si je mohou číst například ve vlaku, v parku či doma na zahradě, aniž by potřebovali připojení k Internetu. Pokud publikace obsahuje verzi pro mobilní zařízení, je tato verze k dispozici na titulní straně webové publikace, stejně jako například PDF pro účely snadného tisku.

Obr. 1: Výukové publikace ve verzi pro mobilní zařízení a tablety jsou k dispozici na Elportále MU.

Nově mohou autoři publikací žádat po technicích Servisního střediska pro e-learning i zpracování verze pro mobilní zařízení včetně multimédií, jako jsou videa, animace a zvukové soubory. Formát ePub je rozšířený otevřený standard pro tvorbu e-knih, který začlenění multimédií umožňuje.

Obr. 2: Součástí elektronických knih jsou i multimédia, např. videa či animace.

Nejčtenější publikace na Elportálu zaznamenala ve svých 2 vydáních téměř 170 000 přístupů za necelých 5 let existence. Průměrný měsíční počet přístupů k publikaci tak činí téměř 3 000 přístupů.

O publikacích na Elportálu jsme vás dříve informovali v novinkách Publikace vydané na Elportále MU mohou mít nově přiděleno ISBN a Publikace na Elportále získala cenu konference Inforum 2011.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
« 1  ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29  ... 39 »