Manipulace s obrázky ve Správci souborů

Zajímavé | 2 | 2
Novinky – e-learning

Agenda Správce souborů patří mezi jednu z nejpoužívanějších v Informačním systému Masarykovy univerzity (IS MU) a to zejména ve výuce, jelikož slouží jak pro vystavování studijních materiálů, tak pro sběr úkolů a prací studentů.

Nově Vývojový tým IS MU upravil Prohlížeč obrázků ve Správci souborů tak, aby bylo možné s vloženými obrázky manipulovat, např. si obrázek přiblížit či otočit. Tato nová funkce je přínosná zejména pro učitele matematických předmětů, kteří kontrolují vypracované příklady vyfocené a nahrané studenty do Odevzdávárny, v případě, že je text hůře čitelný nebo je fotografie špatně otočená. Panel s tlačítky pro manipulaci je dostupný přímo pod obrázkem.

Kromě tlačítek lze použít také klávesové zkratky, které jsou uvedené přímo v popiscích jednotlivých tlačítek. Tato funkce je užitečná např. při procházení složky s odevzdanými pracemi, kdy učitel může mezi jednotlivými obrázky přecházet pomocí šipek a jen si pomocí kláves přibližovat obrázky, aniž by se musel posouvat myší.

Další novinkou je uvedení jména vlastníka souboru přímo pod obrázkem. Tuto vlastnost ocení vyučující např. pokud listuje složkou s úkoly a přímo vidí, čí obrázek je, aniž by se musel vracet do složky.

O Správci souborů jsme již dříve informovali např. v novince Kompletní proměna aplikace Správce souborů.

Nový algoritmus vyhledávání podobností získal cenu MUNI Innovation Award 2023

Zajímavé | 2 | 4
Novinky – plagiáty

Ocenění MUNI Innovation Award 2023 za vývoj algoritmu pro hledání podobností v textových dokumentech za účelem odhalování plagiátů převzal dne 26. 4. 2023 RNDr. Jan Kasprzak, Ph.D. z Vývojového týmu Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU). Cenu MUNI Innovation Award 2023 získaly nejvýznamnější inovační počiny na MU za poslední dva roky.

Obr. 1: Předání ceny (Zdroj: www.muni.cz - tiskové zprávy, Centrum pro transfer technologií MU)

Více informací naleznete v článku Masarykova univerzita ocenila 11 inovačních počinů cenou MUNI Innovation Award.

O vývoji nového algoritmu vyhledávání podobností jsme průběžně informovali v novinkách Novinky v systémech na odhalování plagiátůNový algoritmus vyhledávání podobností.

13. ročník Open space konference se blíží

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) právě připravuje tradiční Open space konferenci o e-learningu IS MU. Letošní ročník se opět uskuteční pod záštitou rektora MU a proběhne v klasické prezenční formě. Na konferenci jsou srdečně zváni všichni vyučující a doktorští studenti Masarykovy univerzity. Zastřešujícím tématem 13. ročníku konference jsou Moderní trendy e-learningu a jejich stinné stránky.

Přednáškové bloky nabídnou bohatý program věnující se různorodým tématům z oblasti využívání moderních technologií ve výuce. Posluchači se mohou těšit na představení nového algoritmu v nástroji pro odhalování plagiátů či možností, které nabízí výuka v simulačním centru. Řeč bude o ochraně osobních údajů při využívání známých aplikací pro ozvláštnění výuky i tvorbě výukových podcastů. Nebude opomenuto ani velice aktuální téma umělé inteligence - jejích přínosů pro výuku i rizik, která mohou být s jejím používáním spojena. Doprovodný program bude zahrnovat tradiční stánky pro konzultace a sběr podnětů i oblíbenou soutěž o ceny.

Termín: 13. září 2023
Místo: Fakulta informatiky Masarykovy univerzity
Web konference: http://elportal.cz/osk2023/

Konference si i v tomto ročníku zachová tradiční formát otevřeného prostoru a znovu bude příležitostí k vzájemné inspiraci a setkání s kolegy. Přihlášení na konferenci je pro akademiky MU zdarma a probíhá prostřednictvím registračního formuláře (https://is.muni.cz/auth/obchod/baleni/304570).

Na Vaši účast se již nyní těší tým Informačního systému Masarykovy univerzity.