Potvrzení o studiu jednoduše, rychle, elektronicky

Novinky

S narůstající poptávkou na zefektivnění a usnadnění administrativy spojené se studiem připravil Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) pro své studenty praktický dárek pod stromeček v podobě elektronického potvrzení o studiu.

Toto potvrzení si mohou od prosince studenti sami vygenerovat i v pohodlí vlastního domova. Pro úspěšné vystavení je však potřebné splnit podmínky pro zápis do dalšího semestru nebo být v tomto semestru již zapsán.

Každé vystavené potvrzení je zapečetěno elektronickou pečetí a rozšířené o QR kód splňující nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 910/2014 o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu. Elektronické potvrzení o studiu může být použito jak v původní elektronické formě, tak v tištěné i ve formě autorizované konverze. Studenti si mohou vygenerovat potvrzení na aktuální akademický rok nebo na předchozí akademické roky, kdy studovali. K dispozici je také elektronické potvrzení o přerušení studia a o délce studia.

Pilotní provoz byl spuštěný v prosinci na Fakultě informatiky a na Právnické fakultě. Od ledna začaly aplikaci využívat i ostatní fakulty.

Studenti se k možnosti vystavení potvrzení dostanou v sekci Student -> Během studia. Více informací o aplikaci naleznete v nápovědě.

Programové rady v nově akreditovaných programech

Novinky

V souvislosti s nově akreditovanými studijními programy byla do Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) implementována zbrusu nová aplikace na evidenci programových rad, které dohlíží na kvalitu studia v daném programu.

Programové rady představují významný prvek pro dlouhodobý rozvoj studia na Masarykově univerzitě. Mohou se zabývat přijímacím řízením, výsledky státních zkoušek a obhajob, studijní neúspěšností, propagací studijního programu či sledováním kvality výuky. Každá programová rada má minimálně pět členů, jejím předsedou je garant studijního programu. Dalšími členy jsou akademičtí pracovníci podílející se na realizaci programu, studentští členové a dále zástupci zaměstnavatelů nebo absolventů.

Obr. 1: Náhled na složení programové rady

Aplikace zahrnuje kontrolní heuristiky na správnost zařazení členů, např. automaticky hlídá, zda má rada požadovaný minimální počet členů, zda interní členové jsou zaměstnanci Masarykovy univerzity a externí jimi naopak nejsou. V opačném případě na chybu upozorní červenou ikonkou u programu.

Obr. 2: Upozornění na chybně složené programové rady

V návaznosti na potřebu evidence externích členů byla rozšířena již existující aplikace Externisté – přiřazení k pracovišti, kontakty. Pověřená osoba může u externisty nastavit e-mailový kontakt, domovskou instituci, zastávanou pozici apod. Díky tomu lze později snadno komunikovat se všemi členy rady. Pro obeslání členů jedné rady slouží ikonka panáčka „vybrat osoby v radě“ v jejím detailu. Obecná aplikace Výběr osob pak nabízí výběrové kritérium Členové programových a oborových rad studijních programů fakulty, pomocí kterého lze vybrat členy jedné, více nebo všech fakultních rad, a následně s nimi komunikovat hromadným e-mailem nebo s jejich seznamem dále pracovat.

Obdobou programových rad jsou oborové rady a komise, které zastřešují doktorské studijní programy. Jejich evidence byla rovněž nově přenesena do IS MU. O agendě Garant, která je klíčovou pro práci s novými programy, jsme již informovali v novince Garant – vše o studijních programech na jednom místě.