« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15  ... 157 »

Nový algoritmus vyhledávání podobností získal cenu MUNI Innovation Award 2023

Zajímavé | 2 | 4
Novinky – plagiáty

Ocenění MUNI Innovation Award 2023 za vývoj algoritmu pro hledání podobností v textových dokumentech za účelem odhalování plagiátů převzal dne 26. 4. 2023 RNDr. Jan Kasprzak, Ph.D. z Vývojového týmu Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU). Cenu MUNI Innovation Award 2023 získaly nejvýznamnější inovační počiny na MU za poslední dva roky.

Obr. 1: Předání ceny (Zdroj: www.muni.cz - tiskové zprávy, Centrum pro transfer technologií MU)

Více informací naleznete v článku Masarykova univerzita ocenila 11 inovačních počinů cenou MUNI Innovation Award.

O vývoji nového algoritmu vyhledávání podobností jsme průběžně informovali v novinkách Novinky v systémech na odhalování plagiátůNový algoritmus vyhledávání podobností.

13. ročník Open space konference se blíží

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) právě připravuje tradiční Open space konferenci o e-learningu IS MU. Letošní ročník se opět uskuteční pod záštitou rektora MU a proběhne v klasické prezenční formě. Na konferenci jsou srdečně zváni všichni vyučující a doktorští studenti Masarykovy univerzity. Zastřešujícím tématem 13. ročníku konference jsou Moderní trendy e-learningu a jejich stinné stránky.

Přednáškové bloky nabídnou bohatý program věnující se různorodým tématům z oblasti využívání moderních technologií ve výuce. Posluchači se mohou těšit na představení nového algoritmu v nástroji pro odhalování plagiátů či možností, které nabízí výuka v simulačním centru. Řeč bude o ochraně osobních údajů při využívání známých aplikací pro ozvláštnění výuky i tvorbě výukových podcastů. Nebude opomenuto ani velice aktuální téma umělé inteligence - jejích přínosů pro výuku i rizik, která mohou být s jejím používáním spojena. Doprovodný program bude zahrnovat tradiční stánky pro konzultace a sběr podnětů i oblíbenou soutěž o ceny.

Termín: 13. září 2023
Místo: Fakulta informatiky Masarykovy univerzity
Web konference: http://elportal.cz/osk2023/

Konference si i v tomto ročníku zachová tradiční formát otevřeného prostoru a znovu bude příležitostí k vzájemné inspiraci a setkání s kolegy. Přihlášení na konferenci je pro akademiky MU zdarma a probíhá prostřednictvím registračního formuláře (https://is.muni.cz/auth/obchod/baleni/304570).

Na Vaši účast se již nyní těší tým Informačního systému Masarykovy univerzity.

Informační systém MU v tmavém designu

Informačně přínosné | 4 | 4
Novinky

Uživatelé Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) si mohou již několik let zvolit motiv IS MU a zpříjemnit si tak práci se systémem. Kromě řady stálých motivů je dostupný například automatický motiv, který se v průběhu roku mění. V letošním roce Vývojový tým IS MU vyslyšel žádosti uživatelů a poskytl k dispozici také tmavý motiv systému. Vývoj tmavého motivu trval téměř rok a bylo nutné překonat řadu překážek. Informační systém je velmi rozsáhlý a komplexní systém, který čítá přes 2 000 aplikací. Před zveřejněním tmavého motivu bylo nutné zajistit, aby jeho vlivem nedošlo k problémům s používáním systému, dvojnásob pak u kritických aplikací, jako je např. udělování známek, vyplácení stipendií, správa studia a dalších.

Tmavý motiv prozatím běží v režimu beta verze, neboť ačkoliv je dostupný ve většině aplikací, na několika místech je jeho použití určitým kompromisem a v některých aplikacích není dostupný vůbec. Jedná se zejména o aplikace s uživatelským autorským obsahem jako jsou Interaktivní osnovy, či specializované aplikace, kde to není žádoucí – např. Odpovědníky, probíhající KvIS, Jednání, školení BOZP a další. Tým IS MU se důsledně věnuje připomínkám uživatelů a hlášení problémů se zobrazením.

Obr. 1: Titulní stránka IS MU v tmavém motivu

Obr. 2: Agenda Student

Obr. 3: Agenda Vývěska v tmavém motivu

Používání tmavých motivů je v posledních letech stále více oblíbenější. Tmavé pozadí je vhodnější pro oči, protože obrazovka vyzařuje méně modrého světla, což snižuje únavu očí, zejména při slabším osvětlení místnosti, či večer a v noci. Popularitu tmavého motivu dokazuje i množství uživatelů, které si jej od spuštění zapnulo, k 11. 4. 2023 používalo tmavý motiv 1 406 uživatelů. Pro srovnání nejoblíbenější motiv Vesmír má zvoleno 2 660 uživatelů.

Uživatelé si mohou tmavý motiv zapnout na titulní straně IS MU ozubeným kolečkem vpravo nahoře a výběrem motivu "Tmavý (beta)" nebo pomocí odkazu Informační systém -> Systém -> Nastavení systému -> Design .. Volba grafického motivu.

Nová sekce na Elportále k umělé inteligenci ve výuce

Novinky – e-learning

Rok 2022 a 2023 přináší spoustu nových nástrojů založených na určité formě umělé inteligence či neuronových sítí, které mohou studenti i učitelé využít ve výuce. Tento trend reflektuje i nová sekce na Univerzitním e-learningovém portále MU, Elportále, která se bude umělé inteligenci ve výuce věnovat. V začátku zde mohou vyučující nalézt úvodní představení nástroje ChatGPT ve formě krátkého videa a seznámit se s několika základními příklady použití.

Obr. 1: Nová sekce na Elportálu

Novinky v této oblasti se objevují ve velmi rychlém sledu a pro vyučující nemusí být jednoduché se v situaci zorientovat. Jako první se vyučující začínají ptát, jak nové technologie konkrétně a prakticky ovlivní jejich výuku a co to pro ně může znamenat. Odpovědi na první otázky, které si vyučující kladou, lze nalézt v sekci Umělá inteligence v otázkách a odpovědích. Celá tato část bude postupně upravována a doplňována o další dotazy, které učitelé začínají klást e-technikům na svých fakultách.

S postupujícím zapojení nástrojů umělé inteligence do výuky v rámci semestru jaro 2023 lze očekávat, že se po skončení a vyhodnocení tohoto semestru objeví i první praktické zkušenosti vyučujících, které budou postupně shrnuty ve stejnojmenné sekci.

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15  ... 157 »