Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
This blog is written by
PhotographsFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Blog owners: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Right to read: anyone on the Internet, a specific group of users: FI:CVT FI
Right to post comments: a specific group of users: FI:CVT FI
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  ... 107 »
2. 5.
2024

Možnost nahlášení závadného obsahu v IS MU

Interesting | 5 | 6
Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) implementoval aplikaci, prostřednictvím které je možné nahlásit závadný obsah, který je v rozporu se zákony a nařízeními (nejedná se o nesouhlas s názorem). Vývojový tým tak reagoval na Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2065 ze dne 19. října 2022 o jednotném trhu digitálních služeb a o změně směrnice 2000/31/ES, nařízení o digitálních službách, na základě kterého je Masarykova univerzita jako provozovatel odpovědná za obsah, který je v rozporu se zákonem.

Jedná se o obdobný mechanismus, který musí mít k dispozici např. Facebook nebo Novinky.cz, kde provozovatel je povinen učinit rozhodnutí, zda ohlašovatelem nahlášený a uživatelem vložený obsah je protizákonný. Na straně provozovatelů zpravidla první rozhodnutí provede automat, a pokud vyhodnotí obsah jako závadný, automaticky jej smaže.

Odkaz na nahlašování závadného obsahu v IS MU naleznou uživatelé v Diskusních fórech, na Vývěsce, ve Správci souborů a v aplikaci Lidé.

Obr. 1: Odkaz pro nahlášení závadného obsahu v agendě Vývěska

Obr. 2: Aplikace pro nahlášení závadného obsahu

Požadovaný mechanismus nahlašování zahrnuje i zaslání potvrzení o nahlášení závadného obsahu a možnost odvolání proti zamítavému rozhodnutí dle evropského nařízení.

Not read yet0 commentspermalink
2. 5.
2024

Školení bezpečného chování v předmětech tělesné výchovy

Not rated yet.
Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) se prostřednictvím svých aplikací snaží uživatelům zpřehlednit a ulehčit organizaci některých procesů. Tentokrát došlo ke změnám v souvislosti s předměty povinné tělesné výchovy.

Nově je po studentech povinné tělesné výchovy vyžadováno online splnění školení pravidel bezpečného chování v hodinách povinné tělesné výchovy. Školení se liší dle kategorie sportu.

Školení je u předmětů TV nastaveno formou prerekvizity. Studentům se předepíše druhý den po registraci předmětů. O předepsaném školení jsou studenti informováni automatickým e-mailem a školení naleznou v příslušné aplikaci Školení bezpečnosti práce. Lhůta na splnění školení se liší dle termínu, ve kterém si studenti předměty zaregistrují. Pokud studenti školení nesplní do dané lhůty, je jim předmět automaticky zrušen z registrace. Tento mechanismus zabraňuje zablokování kapacit předmětů.

Po absolvování školení je prerekvizita u předmětu splněna a student si může předmět zapsat.

Obr. 1: Aplikace BOZP

Drobné vylepšení bylo přidáno i do registrace předmětů TV. Nově již není možné si více předmětů označených patřičným atributem pro TV nejen zapsat, ale ani zaregistrovat. Tímto krokem byla odstraněna kolize, kterou registrace více takových předmětů způsobovala a zablokovala zapsání jakéhokoliv předmětu tělesné výchovy.

Obr. 2: Registrace TV a nesplněné BOZP

O elektronizaci školení Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) a Požární ochrany (PO) jsme již dříve informovali v novince Školení elektronicky.

Not read yet0 commentspermalink
29. 12.
2023

Nahlédněte pod pokličku

Amusing | 10 | 10
Novinky

Věděli jste, že je teď populární nechat psát umělou inteligenci závěrečné bilance a shrnutí na konci roku? Nebo třeba haiku a rýmované pour féliciter pro následující rok? Po prvních pár pokusech o veršování na téma legračních formulářů na stipendia a šachových partiích s rozvrhy jsme raději okno konverzace s LLM modely roku 2023 zavřeli a ušetřili tím planetě nemalé množství emisí CO2 (vizte články odkazované níže). Za svitu svíček a prostým lidským přičiněním vznikl následující text, který Vás nechá nahlédnout vývojářům pod ruce.

Co se v Informačním systému chystá pro rok 2024?

  1. V aplikaci Manažerská data naši programátoři pracují na přehledném a krásně barevném zobrazení stále dalších a dalších dat. Jistě tím přispíváme k mnohem barevnějším a živějším nočním můrám některých garantů programů, kteří s nervozitou sledují před spaním grafy průběhu studií.

    Obr. 1: Neúspěšná studia barevně a přehledně

  2. Našli jste si prázdnou místnost v rozvrhu a rezervovali si ji pro tajné večírky, ranní cvičení jógy za zvuku jazzu nebo pro nacvičování těch nejlepších ostrovtipů pro studenty s plyšákem v první řadě prázdné přednáškové místnosti? Tak vězte, že s tím teď bude konec. Nový vzhled aplikace pro rezervaci místností bude už natolik přehledný a jednoduchý, že vás každý předběhne a rezervuje si místnost pro sebe.

    Obr. 2: Jeden z prvních koncepčních návrhů nového vzhledu aplikace pro rezervaci místností.

  3. Pamatuje si ještě dobu, kdy proškolení zaměstnanců znamenalo pěkný výlet městskou hromadnou dopravou? Dobu, kdy byl marný každý pokus o šlofík na dřevěných nepohodlných studentských židlích za monotónního vyprávění školicí osoby? A ty čokolády, co se dávaly ochotným kamarádům, kteří vás podepsali na prezenční listinu? Tak tomu již také odzvonilo. Po fenomenálním úspěchu elektronického školení BOZP zažívají boom další elektronická školení pro zaměstnance. Naši programátoři připravují lepší správu těchto školení, možnosti vkládání videozáznamů i poskytování zpětné vazby v hodnoticím testu.

  4. Umělá inteligence vrací studenty do lavic. Minimálně na zkoušky a testy. V době, kdy má každý student v mobilním telefonu po ruce génia, který do minuty zodpoví správně většinu zapeklitých otázek, se z online vzdáleného zkoušení stal pomalu, ale jistě ohrožený druh. Svým studentům důvěřuj, ale prověřuj! A tak studenti píšou písemky i testy v místnosti bez svých mobilů a chytrých hodinek a bez přístupu k internetu a dostavují se na ústní zkoušky osobně. Naši vývojáři pilně připravují bezpečné přijímací zkoušky na tabletech a pracují na hezkém rozhraní pro tvorbu testových otázek. To, aby měli učitelé ty vygenerované otázky od umělé inteligence kam vkládat.

    Obr. 3: Jeden z prvních koncepčních návrhů nového vzhledu aplikace pro zadávání testových otázek.

Děkujeme všem uživatelům za každou zpětnou vazbu a hlášení neoptimálností či toho, co je v systému trápí. Doufáme, že Vás práce s vylepšenými aplikacemi bude bavit i přesto (a nebo právě proto), že je vytváří lidé a umělou inteligenci jsme do party zatím nepřizvali.


Zdroj informací o uhlíkové stopě umělé inteligence:
1. Umělé inteligence spotřebují až dvakrát tolik energie co Česko, varuje výzkum. https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/umele-inteligence-spotrebuji-az-dvakrat-tolik-energie-co-cesko-varuje-vyzkum-1231
2. Umělé inteligence mají obří uhlíkovou stopu. Vytvoření jednoho obrázku spotřebuje stejně elektřiny jako dobití mobilu. https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/umele-inteligence-maji-obri-uhlikovou-stopu-vytvoreni-jednoho-obrazku-spotrebuje-stejne-elektriny-ja-343897

Not read yet0 commentspermalink
29. 12.
2023

Fanoušci tmavých designů si mohou vybírat

Interesting | 13 | 13
Novinky

Už šest let má Informační systém Masarykovy univerzity (IS MU) moderní responzivní vzhled a s ním i možnost výběru vzhledu rozhraní systému. Výběr se z původních devíti, zveřejněných v roce 2017, rozrostl na úctyhodných šedesát šest různých tematických motivů. Většina z nich je připravená pro standardní světlé pozadí. Kdo si chtěl po večerech šetřit oči, měl k dispozici jen prostý motiv s jednoduchou téměř černou barvou. V předvánočním čase dostali fanoušci tmavé obrazovky na výběr z nových motivů, objevily se totiž jak kreslené baňky v bílém hávu, tak i ty temnější.

Obr. 1: Vánočními baňkami si letos mohou ozdobit informační systém jak milovníci světlého, tak i tmavého motivu

Tmavý motiv se od svého zveřejnění drží na příčce nejčastěji nastavovaného vzhledu Informačního systému. Ke dni 7. prosince 2023 jej mělo nastavených více než 3 700 uživatelů. Právě oni si teď mohou zpestřit adventní čas fotografií vánočně nasvětlené borovičky, fantasy ztvárněním mýtického draka (zatím jediný motiv stvořený za pomoci umělé inteligence) nebo fotkami hor, sopky i západu slunce.

Obr. 2: Ukázka dvou nově přidaných tmavých motivů.

Největší množství uživatelů si ponechává Automatický motiv. Je to motiv, který se mění podle aktuálního ročního období, a novým studentům i zaměstnancům ho nastaví sám systém hned při jejich prvním přihlášení. Někteří si jej nemění z pohodlnosti, jiní se cíleně chtějí nechat překvapit, jakou fotografií či ilustrací jim IS připomene, že je tu jaro, Velikonoce, doba dovolených či podzim. Ani uživatelé tmavých motivů by ale časem neměli přijít o tahle překvapení. Designéři IS MU uvažují do budoucna o přípravě Automatického tmavého motivu.

Obr. 3: Počet uživatelů Informačního systému MU a jejich nastavený motiv ke dni 7. prosince 2023.

Not read yet0 commentspermalink
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  ... 107 »