Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
This blog is written by
PhotographsFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Old posts
Category
Blog owners: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Right to read: anyone on the Internet, a specific group of users: FI:CVT FI
Right to post comments: a specific group of users: FI:CVT FI
20. 4.
2010

Dynamická regulace zátěže

  • RSS
Not rated yet.
Novinky

Informační systém Masarykovy univerzity (IS MU) je v některých obdobích uživateli využíván více než v jiných (např. v období registrace předmětů nebo seminárních skupin, na začátku zkouškového období atd.). Pro správné fungování důležitých aplikací i při zvýšené uživatelské zátěži jsou v systému zavedeny čtyři stupně zátěže. Při každém stupni zátěže se automaticky vypínají některé aplikace systému, aby byla udržena kvalita poskytovaných služeb u ostatních důležitých aplikací. Stupeň 0 znamená žádnou nebo minimální zátěž, kdy jsou v provozu všechny aplikace, stupeň 3 znamená nejvyšší zátěž systému s největším množstvím dočasně nedostupných aplikací.

Dny okolo začátku semestru představují typicky výrazně větší zátěž pro IS. Více uživatelů přistupuje k IS MU a současně se finišuje s podáváním e-přihlášek. (V roce 2009 přistoupilo v jednom dni k systému až 33 096 uživatelů - více se lze dozvědět z Výroční zprávy za rok 2009.) V této době je typicky po celý den nastavený stupeň zátěže systému 1. Zvýšení zátěže systému i mimo začátek semestru mohou dále způsobovat např. hromadná elektronická zkoušení v IS MU pomocí odpovědníků nebo odevzdávání závěrečných prací a s tím spojená kontrola plagiátů. Zátěž stupně 1 znamená, že se uživatelům kromě osobních údajů nepřepočítávají ani údaje na titulní stránce a nemusí být přepočítány aktuální údaje pro všechny aplikace.

Nedávno byl do IS MU zaveden nový mechanismus dynamické regulace zátěže. Při stupni zátěže 1 a vyšším se tak na titulní stránce vypíše jen seznam aplikací bez aktuálních údajů a počtů příspěvků např. v Diskusních fórech, na Vývěskách a v E-volbách. Pokud byly aktuální údaje pro titulní stránku přepočítány méně než před 2 hodinami, použijí se při zvýšené zátěži v případě potřeby tyto starší údaje. Poklesne-li stupeň zátěže systému, aktuální údaje pro titulní stránku se přepočítají a zobrazí.

Tato úprava přináší uživateli drobné dočasné nepohodlí, které však vyváží fakt, že systém již nebude mít celé dny nastavený stupeň zátěže 1. Přepočítávání a zobrazování údajů se mění dynamicky v čase v závislosti na změnách stupňů zátěže systému.

Aktuální stupeň zátěže systému je zobrazen v levém sloupci na konci svislého menu dole. Přehled stupňů zátěže a související opatření lze nalézt v Osobní administrativa → Systém → Přehled stupňů zátěže systému.

20. dubna 2010

Not read yet0 commentspermalink
« Zpřehlednění žádostí o zrušení povinnosti opakovat předmět (30. 3. 2010 05:42) | Evidence stáží a studijních pobytů » (20. 4. 2010 05:00)

No comments have been posted yet.