Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
This blog is written by
PhotographsFI:Vývojový tým IS MU, Bc. Michaela Martišová, 433567
Old posts
Category
Blog owners: FI:Vývojový tým IS MU, Bc. Michaela Martišová, 433567
Right to read: anyone on the Internet, a specific group of users: FI:CVT FI
Right to post comments: a specific group of users: FI:CVT FI
« 1  ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25  ... 87 »
24. 7.
2015

Nové možnosti řazení v tabulkách

Informative | 1 | 1
Novinky

Ve vybraných aplikacích Informačního systému MU (IS MU) lze využít nové možnosti řazení v tabulkách. Vývojový tým IS MU nyní uživatelům nabízí kromě standardního třídění také možnost vlastní volby řazení. Stačí v záhlaví tabulky zvolit sloupec, podle kterého se mají údaje řadit.

Změna se týká např. tabulek se statistikou zápisu předmětu, seznamem studentů v Záznamníku učitele, číselníkem vysokých škol nebo přehledem garantů oborů.

Obr. 1: Seznam studentů v Záznamníku učitele.

Obr. 2: Číselník vysokých škol.

Not read yet0 commentspermalink
10. 6.
2015

Nové funkce harmonogramu období

Not rated yet.
Novinky

Před několika měsíci jsme Vás informovali o nové podobě přehledu harmonogramu období (více v novince Nová podoba přehledu harmonogramů období). Vývojový tým Informačního systému MU (IS MU) nyní opět rozšířil aplikaci o několik nových funkcí.

V přehledu harmonogramu období fakult přibyla historie manipulace s harmonogramem a nově lze vybírat kromě fakulty také požadované univerzitní období. Přednostně se uživateli nabízí k výběru poslední období, ale vybírat může i ze všech starších období.

Obr. 1: Výběr univerzitního období.

Novinkou je také možnost tisku harmonogramu vybraného období pro zvolené fakulty. V aplikaci si lze před tiskem zobrazit kontrolní výstup na obrazovku počítače nebo stáhnout harmonogram ve formátu PDF.

Obr. 2: Možnosti tisku harmonogramu.

Aplikace je dostupná přes Studium -> Období a předměty .. Tisk harmonogramu období.

Osobám, které mají právo zavádět a upravovat výuková období, je nyní k dispozici přehled změn v rubrikách harmonogramu období. Změny lze dále řadit podle rubrik, ve kterých změna proběhla nebo podle data provedení změny. Lze tak snadno zkontrolovat, kdo a jaké změny v harmonogramu provedl.

Obr. 3: Historie změn v rubrikách harmonogramu období.

Uživatelé aplikaci naleznou přes Předměty -> Přehled harmonogramů období fakult -> Historie harmonogramu období
nebo
Předměty -> Manipulace se seznamem výukových období -> Historie harmonogramu období.

Not read yet0 commentspermalink
13. 5.
2015

Externí služba ownCloud umožňuje synchronizaci souborů s IS MU

Informative | 1 | 1
Novinky

Již několik let mohou uživatelé Informačního systému MU (IS MU) používat externí služby Google Apps a Microsoft Office 365, které poskytly další způsoby komunikace a spolupráce. Vývojový tým IS MU nyní představuje novou externí službu ownCloud, která nabízí možnost synchronizace souborů s ISem.

Výhodou služby ownCloud je pohodlnější přenos souborů z lokálního úložiště (např. Vašeho PC, mobilu, tabletu) do ISu nebo naopak obráceně z ISu bez nutnosti použít operace ve Správci souborů. Stahovat a číst soubory z ISu, stejně jako nahrávat soubory do ISu lze přímo ve webovém rozhraní ownCloudu. V ownCloudu lze také editovat soubory v ISu, aniž by bylo nutné je nejprve stáhnout nebo se do ISu vůbec přihlásit. Zajímavé rozšíření nabízí také mobilní aplikace, která umožňuje spravovat synchronizované soubory pohodlně na mobilním zařízení nebo desktop aplikace pro osobní počítač, pomocí které lze se synchronizovanými soubory pracovat přímo v průzkumníku souborů. Pro přístup k souborům tak není nutné přistupovat do ISu a dokonce ani zapínat prohlížeč.

Obr. 1: Správa synchronizací v ISu.

Obr. 2: Webové rozhraní ownCloudu.

Službu ocení především uživatelé, kteří pravidelně nahrávají soubory do jedné složky v ISu (např. učitel pravidelně aktualizuje své výukové dokumenty do studijních materiálů předmětu ze svého počítače, kde má nejnovější verze) nebo naopak čtou soubory ve složce v ISu, kam vkládá více lidí, chtějí mít přehled a soubory po ruce (např. učitel upřednostňuje kontrolovat odevzdané práce studentů do odevzdávárny na svém počítači, a tak si je k sobě průběžně stahuje).

Oproti podobným službám jako Google Drive nebo Dropbox neslouží ownCloud pouze k uložení dokumentů mimo IS, ale především k automatickému přenosu souborů. Výhodou je také to, že ownCloud byl jako open source software upraven přímo pro potřeby univerzity. Uživatelé se tak nemusí obávat zneužití dat třetí stranou, neboť všechna data jsou uložena na serverech Fakulty informatiky.

Více informací o službě ownCloud se dozvíte Nápovědě.

Vývoj služby neustále pokračuje a i nadále budou přidávány nové funkce. Podněty můžete směrovat do diskusního fóra (autentizováno).

O externích službách Microsoft Office 365 a Google Apps jsme vás dříve informovali v novinkách Microsoft Office pro zaměstnance i studenty MU, Nová verze Microsoft Office 365 nebo Služby Google Apps a Microsoft Office 365 v IS MU.

Not read yet0 commentspermalink
13. 5.
2015

Změny ve fungování Úschovny

Informative | 1 | 1
Novinky

Pokud uživatelé Informačního systému MU (IS MU) potřebují předat jiné osobě soubor, který kvůli velikosti nelze poslat e-mailem, mohou jej vložit této osobě do její Úschovny. Aplikace pro vkládání souborů do cizí Úschovny umožňuje vložit soubory o celkové velikosti až 10 GB a mohou ji použít i osoby, které nemají účet v IS MU. Pro pohodlnější vkládání souborů do cizí Úschovny byla aplikace inovována a upraveno bylo také fungování expirace souborů v Úschovně.

Při vkládání souborů do cizí Úschovny lze nyní požadované soubory snadno přetáhnout myší pomocí funkce drag&drop a vložené soubory případně dále upravovat.

Obr. 1: Vložení souboru do cizí Úschovny.

Změnilo se také fungování expirace souborů v Úschovně. Dříve soubor expiroval (byl smazán) po uplynutí 1 měsíce. Tato doba zůstává stejná, po jejím uplynutí se soubory nově nesmažou, ale přesunou do složky Popelnice, kde budou dostupné další měsíc. Uživatelé se tak nemusí obávat, že termín expirace promeškají a o soubor ihned po jednom měsíci přijdou.

Úschovnu lze také využít pro dočasné zálohování vlastních souborů, např. rozdělaného úkolu z počítačové učebny, tedy v případech, kdy uživatel zrovna nepracuje na svém počítači.

Více se o aplikaci Úschovna dozvíte v Nápovědě.

Not read yet0 commentspermalink
« 1  ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25  ... 87 »