Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
This blog is written by
PhotographsFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Blog owners: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Right to read: anyone on the Internet, a specific group of users: FI:CVT FI
Right to post comments: a specific group of users: FI:CVT FI
10. 2.
2008

MU otevřela pro uchazeče o studium internetová diskusní fóra

Not rated yet.
Novinky
Uchazeči o studium na Masarykově univerzitě mohou snadno získat odpovědi na své dotazy související s přijímacím řízením. Masarykova univerzita pro ně nově otevřela v Informačním systému MU internetová diskusní fóra, která tvoří prostor pro neformální komunikaci uchazečů mezi sebou. Diskusní témata jsou rozdělena tematicky a studenti tak mohou diskutovat k tématům jako jsou povinnosti s přijímacím řízením spojené, doklady a platby, odvolání, testy studijních předpokladů, přípravné kurzy, studium na MU a další. Ačkoli tato diskusní fóra byla otevřena teprve nedávno, je na stránkách e-přihlášky v Informačním systému Masarykovy univerzity vidět, jak se rychle komunikace jejich prostřednictvím rozvinula a jak jsou pro uchazeče užitečná.

Diskusní fóra můžete sledovat na stránkách e-přihlášky na stránkách e-přihlášky.

Celou tiskovou zprávu naleznete zde.

10. února 2008

Not read yet0 commentspermalink
10. 2.
2008

Informační systém vyvolával doslova bouře

Not rated yet.
Novinky
V lednovém čísle univerzitního časopisu Muni.cz vyšel zajímavý rozhovor redaktora Davida Povolného s vedoucím týmu vývoje a provozu Informačního systému MU doc. Ing. Michalem Brandejsem, CSc. Rozhovor poskytuje osobní pohled člověka, jenž působí od roku 1998 v roli vedoucího projektu, vedoucího vývojového týmu a autora významné části systému, na historii a současnost Informačního systému Masarykovy univerzity.

Celý rozhovor naleznete zde.

10. února 2008

Not read yet0 commentspermalink
10. 2.
2008

Barevné skenování ručně psaných písemek

Not rated yet.
Novinky
Testování, resp. zkoušení, neodmyslitelně patří k vysokoškolskému studiu. Informační systém MU již delší dobu široce podporuje automatické zpracování písemek ve formě testů - a to jak testů s otázkami s právě jednou správnou odpovědí, tak testů s otázkami s více správnými odpověďmi. Takto zkoušení studenti vyplní formuláře, tzv. odpovědní listy, ty jsou pak oskenovány, rozpoznány a vyhodnoceny. Tento postup přináší obrovskou úsporu času na straně vyučujících, o čemž svědčí stále větší zájem o tento typ zkoušení. O tom, jak skenování zjednodušuje zkoušení, jsme psali již v roce 2006 zde a v novince o ručně psaných písemkách.

Informační systém podporuje také ručně psané písemky, kdy student přímo na papír odpovídá na "otevřenou" otázku nebo řeší zadaný problém. Nově je však možné u tohoto typu písemek zachovat barevné opravení učitelem (např. červenou propiskou nebo pastelkou) i ve fázi po naskenování, rozpoznání a následného vystavení v barevné verzi studenům. Tím se podstatně zpřehledňuje opravená písemka a studenti si díky tomu nemohou splést své odpovědi s opravou a komentářem vyučujícího.



Obr. 1: Ilustrační příklad - Naskenovaný formulář

Jak se postupuje při tomto typu písemek?

Postup pro barevné skenování je stejný, jako u dosavadního skenování černobílého.

Student vyplní na odpovědní list dle vzoru, který zná. Do předem určeného pole, který je strojově rozpoznávatelný, zadá svoji identifikaci (učo - univerzitní číslo osoby) a číslo listu, má-li písemka více listů. Pak postupuje dle zadání zkoušky - provede výpočet, rozbor, napíše text, definice apod. Učitel studentovo řešení opraví, barevnou fixou vepíše svoje poznámky či komentáře přímo do listu s řešením a do strojově rozpoznávatelného pole vyznačí počet získaných bodů. Učitel nebo e-technik stoh písemek barevně oskenuje (doposud se užívalo skenování v odstínech šedi) a pomocí aplikace pro skenování v IS MU se automaticky na základě průvodky (nesoucí informace o předmětu, učiteli aj.) ho přenese do Úschovny učitele. Aplikace pro skenování a rozpoznávání skeny automaticky zařadí do Přijímáren jednotlivých studentů, aby si mohli prohlédnout hodnocení učitele. Každý student vidí pouze svou písemku. Odpadají tedy pro studenta i učitele časově náročné konzultace a vyhledávání konkrétní písemky, což přináší zejména při počtu stovek studentů v předmětu velké úspory času oběma stranám.

Bodové hodnocení ze strojově zpracovatelných polí jsou převedeny do evidence studia v konkrétním předmětu, do tzv. Poznámkového bloku. S nimi lze dále provádět běžné operace týkající se průběžného hodnocení - např. vytvořit anonymní statistiku a graf úspěšnosti v dané písemce a zveřejnit ji studentům. Pokud má učitel zájem, může si i nadále odpovědní list pro ručně psanou písemku stáhnout ve formátu LaTeX a upravit si jej dle potřeb - např. doplnit text zadání či pokyny pro studenty. Důležité je pouze zachovat kalibrační značky, podle kterých se následně orientuje rozpoznávací software.

První učitelé, kteří tento způsob zkoušení využívají, projevují značné nadšení z nové funkce, protože počet studentů, kteří přicházejí na konzultaci kvůli nejasně opravené písemce, klesá. Opravující zase mohou použít na opravování cokoli, co se od písma studenta liší barvou, ne nutně tloušťkou čáry, jak tomu bylo doposud.

10. února 2008

Not read yet0 commentspermalink
31. 1.
2008

Sekce Školitel

Not rated yet.
Novinky

Jednou z povinností akademických pracovníků je vedení nebo oponentura závěrečných prací. Součástí semestrálního hodnocení je vědecká a výzkumná činnost studenta.

Proto na titulní straně IS MU přibyla sekce Školitel, užitečná pro všechny, kdo vedou či oponují závěrečné práce, a pro všechny, kdo se podílí na semestrálním hodnocení studentů doktorských programů. Hodnocení doktorských studentů provádí členové oborových rad a komisí - mají nově k nahlédnutí záznam školitele, který se vyjádřuje k položkám jako je postup práce na tezích dizertace či jazyková kompetence. Hodnocení studenta vč. získaných známek a kreditů lze vytisknout jako podklad pro jednání oborové rady.

Všichni vyučující najdou v rozcestníku dále přehled "svých" studentů, tj. těch, kterým vedou nebo oponují závěrečnou práci. Vedoucí práce obvykle v průběhu spolupráce uděluje jeden nebo více zápočtů za práci - rozcestník toto umožňuje pohodlně realizovat. Jakmile má student založen Archiv závěrečné práce, tj. odevzdal závěrečnou práci do archivu a chystá se ji obhájit, mohou vedoucí a oponenti zkoumat originalitu práce (posoudit zda není plagiátem pomocí funkce Vejce vejci) a vložit posudky práce.

Příjemnou funkcí je také možnost si kliknutím vybrat bakalářské, magisterské či doktorské studenty, kterým vyučující vede práci, a odeslat jim hromadný e-mail.

Aplikace navazuje na starší agendu Rozpisy studentů, kde vyučující vypisují témata záverečných prací, studenti se k nim přihlašují a navazují se školitelem komunikaci prostřednictvím e-mailu.


Obr. 1: Informace o studentce doktorského studia v aplikaci Školitel

31. ledna 2008

Not read yet0 commentspermalink