Akademie IS aneb jak se dotknout hvězd na pár kliknutí

Novinky

Nejlépe se člověk učí praxí. Právě proto připravil Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) pro své uživatele vzdělávací aktivitu s názvem Akademie IS. Obsahuje sady úkolů, které mohou uživatelé plnit přímo v systému a za jejich úspěšné složení získat různé odznaky.

Obr. 1: Náhled získaných odznaků a odměn v Akademii IS.

Některá zadání jsou automatizovaně generovaná, takže je možné splnit je vícekrát s různými parametry. Skládáním jednotlivých úkolů se uživatelé naučí vyhledávat různé aplikace, osoby, posílat svým kolegům a kamarádům soubory přes Úschovnu v systému či připnout si do menu odkaz na své oblíbené menzy i restaurace. Procvičí si také vyhledávání ve vnitřních předpisech univerzity, směrnicích nebo se naučí, jak najít určitý zápis z jednání orgánu fakulty.

Obr. 2: Náhled jednoho z úkolů Akademie IS.

Zatím jsou uživatelům k dispozici tři odznaky, přičemž další budou postupně přibývat. Získanými odznaky se mohou uživatelé pochlubit i na své Osobní stránce v systému. Za splnění základního odznaku si navíc mohou v systému zvolit jako odměnu motiv s hvězdnou oblohou.

Obr. 3: Ukázka titulní stránky s vesmírným motivem.

Impulzem pro vytvoření této vzdělávací aktivity byl přechod IS MU na nový responzivní vzhled a s tím související potřeba naučit v něm uživatele rychle a dobře pracovat bez nutnosti školení nebo studia nápovědních textů. Způsobem provedení jsme se volně inspirovali například Digitální Garáží Google či sbíráním odznaků v Khan Academy. Od spuštění Akademie IS si ji vyzkoušelo více než 4 200 uživatelů IS MU, z nichž si více než třetina zapnula Vesmírny motiv. Pokud se k nim také chcete přidat, najdete ji přes IS MU → Systém → Akademie IS.

« Redesign editoru interaktivních osnov (27. 2. 2019 13:48) | Spolupráce s Národním registrem zdravotnických pracovníků » (27. 3. 2019 08:49)