Rozvoj multimediálních objektů na Masarykově univerzitě
Rozvoj multimediálních objektů na Masarykově univerzitě
Jitka Brandejsová, Michal Brandejs
článek pro seminář SVMP, 9. února 2007
Abstrakt článku pro seminář SVMP konaný na ČVUT v Praze 9. 2. 2007.
Masarykova univerzita se vydala cestou integrace e-learningu do studijního informačního systému. Takto se rozhodla na základě dobrých zkušeností s kvalitním informačním systémem. Již od roku 2002 byly v Informačním systému Masarykovy univerzity (IS MU) vyvíjeny nástroje pro ukládání dokumentů. Jejich masové využití souviselo především s vystavováním studijních materiálů v předmětech a odevzdáváním úloh a prací studenty. Bezprostředně poté následovala diskusní fóra, která se velmi rychle rozšířila do výuky. V roce 2004 byl platformou pro e-learning zvolen IS MU. Nyní obsahuje kompletní podporu e-learningu pro široké spektrum uživatelů na MU: Osnovy (osnova je rozvrhnutým scénářem kurzu - rozcestníkem, ze kterého student vstupuje do jednotlivých e-learningových aktivit), Odpovědníky (Odpovědníky se zaměřují hlavně na podporu ověřování znalostí, pochopení výkladu látky a zkoušení), skenování písemek (při velkém počtu studentů v předmětu se ukázala užitečnou agenda tisku/skenování písemek/odpovědí).
V předcházejících letech, zejména v roce 2005 se věnovalo hodně pozornosti rozvoji tzv. „velkých“ multimediálních kurzů. Výhody těchto kurzů spočívají ve vytvoření velmi propracovaného, obvykle didakticky názorného a uceleného kurzu, který kromě jiného je schopen ověřit zvolené postupy v kurzu v komplexním měřítku. Nevýhody těchto kurzů spočívají v náročnosti přípravy takového kurzu, často jde o neprobádané cesty a nejsou dostatečné zkušenosti, finanční náklady mohou být vysoké, ne vždy předem správně odhadnutelné. Někdy se právě z tohoto důvodu nepodaří dosáhnout plánované realizace a kurzy bývají také náročné na aktualizaci. Proto nelze tento postup tvorby kurzů zvolit například pro rychle měnící se obory. Autoři těchto kurzů patří hlavním dílem mezi inovátory e-learningu, ale procento inovátorů bývá maximálně jedno, proto je těchto kurzů omezený počet a tyto kurzy zasáhnou na univerzitě rozsahu MU spíše menší počty studentů.
V poslední době se pokročilo a kromě tzv. „velkých“ multimediálních kurzů, jejichž rozvoj je nezbytný, se zaměřuje univerzita také na rozvoj „drobných“ multimediálních kurzů. Jejich vývoj probíhal dosud decentralizovaně a opět byl v rukou převážně inovátorů. Nyní byl zvolen model centralizovaný a vzniklo centrální servisní středisko pro tvorbu jednotlivých multimediálních aktivit na MU. Toto středisko je součástí projektu rozvoje tzv. rapid e-learningu na MU, kdy jde především o tvorbu rychlou, tedy v krátkém čase, a obvykle se pracuje s informacemi krátké životnosti. Vývoj drobnějšího multimediálního obsahu trvá kratší dobu a zejména může klást menší nároky na vyučujícího jako autora. Je zde předpoklad, že do takové tvorby se zapojí širší okruh vyučujících - těch, kteří ve své didaktické praxi nejsou typickými e-learningovými nadšenci nebo průkopníky, ale přesto mají chuť studentům prostřednictvím informačních technologií zprostředkovat netradiční výukové možnosti. Tyto kurzy jsou vhodné pro prezenční a kombinovanou výuku pro bezprostřední předání, sdílení nebo ověřování znalostí.