Masarykova univerzita spustila celorepublikový online systém na ověřování pravosti diplomů

8. července 2013

Pravost vysokoškolského diplomu si mohou zájemci nově snadno ověřit na internetu na základě znalosti jeho originálního čísla. Masarykova univerzita (MU), která jako první tuto službu zavedla, tak chce ztížit práci padělatelům. Ti až dosud zneužívali toho, že pravost dokumentů nebylo možné snadno ověřit. Případů, kdy lidé předložili falešné diplomy, v posledních letech přibývá. Systém z dílny vývojářů Fakulty informatiky MU univerzita zpřístupnila na adrese pravydiplom.cz a nabídla dalším vysokým školám, aby se k systému připojily.

"Masarykova univerzita klade velký důraz na ochranu osobních údajů a na jejich technické zabezpečení, k zobrazovaným informacím se proto dostane jen člověk, který zná číslo diplomu, což je absolvent, příslušné studijní oddělení nebo osoba, které absolvent číslo diplomu ukázal," uvedl Michal Brandejs, autor myšlenky a vedoucí vývojového týmu na Fakultě informatiky MU. Informace nejsou veřejné a sortiment zobrazovaných dat záleží na každé škole.

V pilotní fázi projektu systém zahrnuje přes 82 tisíc diplomů vydaných Masarykovou univerzitou od roku 2000 a dále diplomy vydané několika dalšími již zapojenými institucemi.

"Služba pravydiplom.cz je alternativou k osobnímu ověření pravosti diplomu, které dosud bylo možné pouze přímým kontaktováním instituce, která diplom vydala. Nový systém tedy celý proces ověření pravosti urychluje a měl by tak především odradit potenciální padělatele," vysvětluje Ivana Černá, prorektorka MU pro vzdělávací činnost.

Systém navazuje na dlouhodobou snahu Masarykovy univerzity odhalovat podvody při získávání vysokoškolského vzdělání. Univerzita proto v minulosti spustila systémy na odhalování plagiátů v závěrečných a školních pracích a také v akademických dílech. Do jejích meziuniverzitních projektů theses.cz, odevzdej.cz, a repozitar.cz se zapojilo už více než čtyřicet vysokých, vyšších odborných a středních škol a dalších institucí včetně několika zahraničních. Tyto již dříve spolupracující školy mají nyní možnost se k současné fázi projektu pravydiplom.cz připojit zdarma.

Tisková zpráva byla publikována na https://www.muni.cz/kalendar/archive-42571956.