PA176 Digital Computer Architecture II

Fakulta informatiky
jaro 2008
Rozsah
2/2. 4 kr. (plus ukončení). Ukončení: zk.
Vyučující
prof. Ing. Václav Přenosil, CSc. (přednášející)
Ing. Zbyněk Bureš, Ph.D. (cvičící)
Ing. Oladimeji Oniyide (cvičící)
Garance
prof. Ing. Václav Přenosil, CSc.
Katedra strojového učení a zpracování dat - Fakulta informatiky
Rozvrh
Út 8:00–9:50 B003, Út 11:00–12:50 B202
Předpoklady
Je vhodné předem absolvovat předmět PA174 - Konstrukce číslicových počítačů II.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 18 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Obecný popis struktury výpočetních a informačních systémů. Konstrukční a funkční struktura číslicových počítačů. Základní principy konstrukce číslicových počítačů. Principy činnosti základních prvků architektury číslicových počítačů. Principy činnosti základních obvodů číslicových počítačů. Struktura a funkce soudobých konstrukčních prvků číslicových systémů. Zásady konstrukčního řešení a propojování číslicových obvodů. Funkční principy základních periferních obvodů a zařízení číslicových systémů, principy a systém jejich řízení a připojování. Modulární výstavba a rozšiřování kapacity a funkcí číslicových počítačů v souladu s řešenými úlohami. Praktický návrh obvodového řešení jádra číslicového počítače. Praktický návrh typického základního programového vybavení jádra číslicového počítače. Návrhové a simulační nástroje pro vývoj jádra technického a programového vybavení číslicového počítače.
Osnova
  • Architektura číslicových počítačů. Obecná struktura procesoru, struktury CISC a RISC. Sběrnicový podsystém. Paměťový podsystém. Vstupní a výstupní podsystém. Vazba struktury počítače na jádro operačního systému. Vnější sběrnicové podsystémy. Vnější paměťové podsystémy. Programovatelná pole. Jednočipové mikropočítače. Návrhové systémy a programová simulace číslicových systémů. Metodika řešení aplikační úlohy. Konstrukční řešení osobního počítače. Paralelní počítačové systémy.
Literatura
  • HLAVIČKA, J. Computer architecture. Praha: ČVUT, 1999
  • DOUŠA, J., PLUHÁČEK, V. Introduction to computer systems. Praha: ČVUT, 2000
Metody hodnocení
Zkouška se skládá ze tří částí: 1) obhajoba obvodů navržených v rámci praktických zaměstnání 2) příklad - návrh obvodu a jeho simulace pomocí nástrojů implementovaných v laboratoři architektury a konstrukce číslicových počítačů. 3) ústní odpověď na teoretickou otázku z přehledu témat ke zkoušce
Vyučovací jazyk
Angličtina
Navazující předměty
Informace učitele
Předmět je rozdělen na část teoretickou a praktickou. Praktická část bude probíhat na technickém a programovém vybavení v loboratoři architektury a konstrukce číslicových počítačů. Veškerá používaná dokumentace a návody jsou k dispozici pouze v jazyce anglickém.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2009, jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012, jaro 2013, jaro 2014, jaro 2015, jaro 2016, jaro 2017, jaro 2018, jaro 2019, jaro 2020, jaro 2021.