RLB32 Psychology of Religion

Faculty of Arts
Autumn 2006
Extent and Intensity
1/1/0. 4 credit(s). Type of Completion: k (colloquium).
Teacher(s)
prof. PhDr. Vladimír Smékal, CSc. (lecturer)
Bc. Marie Traxlerová (assistant)
Guaranteed by
prof. PhDr. Vladimír Smékal, CSc.
Department of Psychology – Faculty of Social Studies
Contact Person: Lucie Čelková
Timetable
Tue 8:20–9:55 B11
Prerequisites (in Czech)
Předpoklady studia: Orientace ve světových náboženstvích. Znalost základních pojmů a systému obecné psychologie, psychologie osobnosti, psychopatologie, vývojové a sociální psychologie.
Course Enrolment Limitations
The course is only offered to the students of the study fields the course is directly associated with.

The capacity limit for the course is 30 student(s).
Current registration and enrolment status: enrolled: 0/30, only registered: 0/30
fields of study / plans the course is directly associated with
Course objectives (in Czech)
Cíl výuky: Poskytnout přehled poznatků o psychologickém přístupu k náboženství a zejména ukázat různé možnosti a meze psychologické interpretace náboženských fenomenů. Zdůvodnit dále význam náboženských prožitků a náboženskou vírou řízeného jednání pro kvalitu života. Podmínky absolvování předmětu: Seminární práce o vybraném problému, diskuse v semináři, zápočet, kolokvium nebo zkouška podle požadavků mateřského oboru.
Syllabus (in Czech)
  • 1. Předmět psychologie náboženství. Theologie a psychologie. Magie, mýtus, báje, pohádky a jejich vztah k náboženství z psychologického hlediska. Psychologismus ve výkladu náboženství. 2. Funkce náboženství v životě lidí. Psychologické, psychosociální, psychohygienické a psychoterapeutické aspekty působení náboženství. Co jednotlivá náboženství očekávají od svých věřících a co jim nabízejí. Problém spásy, osvobození, transcendence. Spiritualita. 3. Psychologická struktura náboženství. Nadpřirozené, Bůh, bohové, idea božství. "Tajemné síly". Dobro a zlo. Nebe, peklo, ráj. Posvátné a profánní. Obřady. Sekularizace. 4. Co znamená věřit, víra a nevěra jako psychologický jev. Náboženské pochyby. Zdroje víry. Zbožnost. Falešné představy o Bohu. Vývoj osobní zbožnosti. Fenomen "vyhoření" a konverze . 5. Existence náboženského smyslu a náboženské potřeby. Náboženská zkušenost a prožívání vztahu k Bohu / bohům. Osobní vztah k nadpřirozenému / posvátnému. 6. Kontemplace, meditace, modlitba a jiné formy komunikace s nadpřirozeným. Mystéria, mystika, klausura. 7. Projevy náboženské víry, účast na obřadech, náboženský život věřících. Církve jako společenství. Rituály jako forma sociálního styku. Psychologické kořeny fundamentalismu. 8. Lidský úděl a jeho řešení v náboženství. Hřích, vina, odpuštění, odčinění. Utrpení a jeho překonání, osud, úspěch, štěstí z hlediska psychologie náboženství. Zvláštní náboženské fenomeny: Reinkarnace, extáze, zázrak aj. 9. Psychopatologie a náboženství. Posedlost a duševní poruchy. Exorcismus. 10. Metodologické a metodové problémy výzkumu v psychologii náboženství.
Literature
  • HOLM, Nils G. Úvod do psychologie náboženství. Translated by Karel Balcar. Vyd. 1. Praha: Portál, 1998, 157 s. ISBN 80-7178-217-3. info
  • UGRINOVIČ, Dmitrij Modestovič. Psychológia náboženstva. 1. vyd. Bratislava: Nakladateľstvo Pravda, 1989, 283 s. info
Assessment methods (in Czech)
Vstupní podmínky zkoušky a kolokvia: referát odevzdaný v písemné podobě.
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
Study Materials
The course is taught once in two years.
Information on course enrolment limitations: Zápis mimo religionistiku a psychologii je podmíněn souhlasem vyučujícího.
The course is also listed under the following terms Spring 2005, Autumn 2008, Spring 2012.
  • Enrolment Statistics (Autumn 2006, recent)
  • Permalink: https://is.muni.cz/course/phil/autumn2006/RLB32