23. 11. 2018 13:10nové

Máte nejasnosti ohledně toho, jak studium v tomto programu probíhá?

Zajímá vás, co vás v rámci tohoto studia čeká?

Volíte mezi příbuznými programy a potřebujete více podrobností?

Tápete, jakým směrem se může po absolvování tohoto programu ubírat vaše kariéra?

Neváhejte se zeptat na cokoli, co vás ohledně náplně vybraného programu zajímá!


Toto fórum neslouží pro dotazy spojené s administrativou přijímacího řízení, ty směřujte na e-mail: prihlaska@muni.cz, nebo se podívejte na nejčastěji kladené otázky a odpovědi: http://is.muni.cz/prihlaska/faq/.

Petr Vuška
18. 1. 2020 16:06nové

Dobrý den,
můžu se zeptat, jak by přibližně mohl vypadat můj rozvrh na dvouoboru Mediální studia a žurnalistika + Teorie a dějiny filmy a audiovizuální kultury?

Předem děkuji za odpověď.
20. 1. 2020 10:15nové

Milý pane kolego,

odpovědět na Váš dotaz není tak jednoduché. Na rozdíl od střední školy může na té vysoké student výrazně ovlivňovat svůj průchod studiem a stavět si svůj vlastní studijní plán. A podle toho pak vypadá i rozvrh.

Může se tak stát, že rozvrh všech Vašich spolužáků, kteří nastoupí s Vámi na stejnou kombinaci oborů, se bude lišit podle toho, které předměty si kdo zapíše. Pravděpodobně největší shoda bude u povinných předmětů, nejmenší pak u povinně volitelných a volitelných, které si každý vybírá podle toho, jak se chce profilovat.

Každý studijní program proto zpracovává tzv. doporučený studijní plán, který představuje jakýsi optimální průchod studiem. Pokud se držíte tohoto plánu nebo si ho nějak modifikujete, pak si vždycky z rozvrhu vybíráte jen ty předměty, které jste si pro příslušný semestr zvolil. Rozvrh přitom nabízí všechny předměty, které ten daný studijní program v tom aktuálním semestru vypisuje, tedy bude učit.

Proto je těžké Vám načrtnout nějaký rozvrh. Doporučuji Vám, abyste se na webu naší katedry podíval na námi doporučené varianty studijního plánu. Najdete je na adrese https://medzur.fss.muni.cz/pro-studenty/bakalarske-studium/pruchod-studiem, kde jsou navrženy pro jednooborový, hlavní i vedlejší studijní plán.

Podrobné informace o celém našem studijním programu včetně katalogu předmětů pro jednotlivé studijní plány najdete na adrese https://is.muni.cz/program/23221.

Obdobně to pak platí i pro druhý studijní program Teorie a dějiny filmy a audiovizuální kultury: https://is.muni.cz/program/24374.

Záležet bude také na tom, který z těchto dvou programů budete chtít studovat jako hlavní a který jako vedlejší.

Další informace také najdete pro oba obory na těchto adresách:

https://www.muni.cz/bakalarske-a-magisterske-obory/23221-medialni-studia-a-zurnalistika

https://www.muni.cz/bakalarske-a-magisterske-obory/24374-teorie-a-dejiny-filmu-a-audiovizualni-kultury

Tolik tedy moje odpověď. Snad Vám bude aspoň trochu nápomocná.

Přeji hezký den.

Rudolf Burgr

Timea Kováčová
změněno 8. 6. 2020 22:30 nové
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať koľko ľudí približne budete príjmať (na tento odbor)? Myslím koľko kapacitne môžte prijať, pretože som to nikde na stránke školy nenašla. 

Ešte by som sa chcela spýtať, či keď sa hlásim na združené štúdium tak sa ,,porovnávam” iba s ľuďmi čo majú tú istú kombináciu, alebo so všetkými čo sa hlásia na tento odbor(či už jednooborovo alebo v kombinácií s iným programom)?

Ďakujem pekne za odpoveď a želám príjemný večer.:)


10. 6. 2020 08:19nové

Vážená paní Kováčová,
kapacitně jsme připraveni na nástup zhruba 180 studentů prvního, což znamená, že přijmeme dvojnásobek tohoto počtu (obvykle přibližně polovina přijatých se totiž ke studiu nakonec nezapíše).
Odpověď na druhou otázku je poněkud komplikovanější. Kapacity si přitom stanovujeme odděleně pro studenty, kteří se k nám hlásí na jednoobor, hlavní studijní plán a vedlejší studijní plán. A u hlavního a vedlejšího studijního plnu je nutné, abyste uspěla a přijata byla na obou oborech, na něž se hlásíte. Když se hlásíte na sdružené studium, soutěžíte jak se zájemci o tu stejnou kombinaci (to v prvním kroku), tak se ostatními zájemci o sdružené studium (to v druhém kroku).

S pozdravem,

Jakub Macek, vedoucí Katedry mediálních studií a žurnalistiky
Jaroslav Zouhar
30. 8. 2020 16:30nové

Dobrý den,
mám dotaz ohledně studia žurnalistiky. Jsem v maturitním ročníku na gymnáziu a uvažuji o podání přihlášky na tuto fakultu. Ve volném čase rád natáčím a stříhám videa, zde posílám tři ukázky: https://youtu.be/LYqjEWJxZyo https://youtu.be/KXnt3UC5eaA https://youtu.be/XNA7Phkn41o
Na stránkách MUNI jsem se dozvěděl, že je možné se vyprofilovat do třech oblastí: jako textový, audio či video-tvůrce. Můj dotaz se týká právě problematiky ohledně videa. Ve kterém ročníku je možné se vyprofilovat na video-tvůrce a jaký je objem a náplň této výuky?

Děkuji za odpověď
7. 9. 2020 09:37nové
Dobrý den,
těší mě Váš zájem o studium našeho oboru, A nyní k Vašemu dotazu. Ta profilace v rámci bakalářského studia je samozřejmě možná, ale nemáme ji nijak pevně danou a nastavenou v podobě konkrétní specializace. Vysokoškolské studium je koncipováno tak, že musíte absolvovat určitý předepsaný počet povinných předmětů společných pro všechny a zbytek si pak volíte dle svého uvážení. A v tom je právě skryta ona možnost profilace. Vypisujeme předměty zaměřené na různé typy žurnalistiky a profesních dovedností a záleží na každém studentovi, jaký mix si zvolí. Logicky předpokládáme, že každý pak bude své předměty skládat podle toho, co je mu blízké a jak se chce profilovat.
Tempo a rozsah své případné profilace si každý student určuje sám, není předepsané žádné maximum ani minimum. Stejně tak po Vás nikdo nebude profilaci vyžadovat, můžete si vybrat univerzální mix předmětů.
Nutný základ pro všechny typy žurnalistiky dostanete v rámci povinných předmětů už v prvním ročníku studia, rozvíjet ho pak můžete v podstatě hned od začátku, reálně to bývá obvykle od druhého semestru. Případná profilace se pak obvykle odráží v tom, že povinnou praxi pak absolvujete v odpovídajícím typu média a podle toho volíte i téma své bakalářské práce.
Určitě Vám doporučuji zúčastnit se některé z akcí pořádaných na propagaci studia v průběhu podzimu a začátku příštího roku. Sledujte web či facebook naší katedry, fakulty a univerzity.
Anna Koudelková
15. 1. 2021 22:32nové
Dobrý den, chtěla bych se přihlásit na obor Mediální studia a žurnalistika. Jako další možnost v přihlášce bych ráda zvolila kombinaci žurnalistiky a mezinárodních vztahů (jako vedlejší), ale při této kombinaci oborů je ve druhém semestru předmět L'actualité politique en France- v popisu předmětu jsem tuhle informaci nenašla, ale hádám, že tento předmět bude vyučován ve francouzštině. Můžu se na tuto kombinaci oborů přihlásit i bez znalosti jazyka, nebo se ovládání základů francouzštiny u tohoto oboru předpokládá? Děkuji za odpověď.
16. 1. 2021 16:11nové

Zdravím Vás, Anno,
s tím předmětem si nelámejte hlavu - je to jazykový předmět určený těm, kteří si jako volitelný jazyk zvolí ke studium francouzštinu. A v přehledu je tedy uveden toliko ilustrativně.

Pěkný víkend,

Jakub Macek
Natália Dubeňová
5. 2. 2021 13:55nové

Dobrý deň,
mala by som záujem o štúdium v odbore Mediální studia a žurnalistika, avšak nie som si istá, či by nebol problém jazyk. Je možné absolvovať tento odbor aj v slovenčine, aj keď sa jedná o žurnalistiku?

Ďakujem vopred za odpoveď.
5. 2. 2021 15:23nové
Dobrý den,
těší mě Váš zájem o studium v našem studijním programu. Přihlášku si můžete podat naprosto bez obav, protože slovenština je na naší univerzitě rovnocenný jazyk s češtinou. O Masarykově univerzitě se říká, že je největší slovenskou univerzitou v Česku. Veškeré úkoly - od běžných seminárních až po diplomové práce - můžete psát ve slovenštině, a to i na žurnalistice. Není to na překážku. Odbornou praxi, kde česká média obvykle vyžadují znalost češtiny, pak můžete absolvovat na Slovensku.
David Lenár
29. 11. 2021 21:55nové
Dobrý večer, chcel by som sa spýtať na možnosť prestupu z vysokej školy. Som študentom Univerzity Komenského v Bratislave v odbore žurnalistika, 1. ročník a mám záujem v druhom ročníku prestúpiť na MUNI v odbore žurnalistika. Je takýto prestup možný a ak áno, aké sú podmienky prestupu?
30. 11. 2021 22:41nové
Dobrý večer,
těší nás, že o nás máte takový zájem. S přestupem z jiné univerzity (navíc zahraniční) to ale bohužel není tak jednoduché. Přesný postup vám sdělí naše studijní oddělení: https://www.fss.muni.cz/student/bakalarske-a-magisterske-studium/kontakty-na-studijni-oddeleni
Nejlépe asi kontaktovat paní Burgetovou, která má na starosti přijímací řízení. Nejpravděpodobnější scénář je totiž ten, že se budete muset přihlásit do přijímacího řízení a složit přijímací zkoušky. Pokud uspějete, můžete si (opět přes studijní oddělení) požádat o uznání některých předmětů. Takto to alespoň bývalo v minulosti. Na studijním vám to každopádně řeknou přesně, přestupy a přijímání nových studentů řeší oni.
Hodně štěstí při dalším studiu, a pokud máte ještě nějaké dotazy, klidně ještě napište.
Šárka Caklová
19. 2. 2023 11:38nové

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak se to s odbornou praxí v případě dvouoborového studia.

Při vedlejším studiu MSŽU není praxe uvedena, ale například při kombinaci MSŽU (hlavní) + ENV (vedlejší) jsou praxe absolvovány z obou dvou programů. Proč tomu tak je? Proč nemám možnost absolvovat praxi z MSŽU i v případě, když si zvolím např. ENV (hlavní) + MSŽU (vedlejší)?

Předem děkuji za odpověď.
21. 2. 2023 18:57nové
Dobrý den,
pravidla pro praxe si určuje každá katedra zvlášť, takže vám nemůžu komentovat, jak to chodí na ENV. Na MSŽU máme pravidlo, že tříměsíční praxi absolvují všichni jednooboroví a všichni majoroví. Praxe je časově náročná, zabere vám opravdu celý semestr, chceme, abyste tři měsíce docházeli do redakce a podíleli se na její práci. Takže pokud studujete MSŽU jako vedlejší obor, předpokládáme, že to nebude směr, kterým se ve svém profesním životě chcete vydat. A tedy vás nebudeme nutit trávit celý semestr v nějaké redakci. Ale pokud chcete na nějakou praxi vyrazit, určitě vás nebudeme omezovat. Na cemep.fss.muni.cz jsou různé nabídky, kde zrovna někoho shánějí - klidně si tam něco zajímavého vyberte. Některé praxe jsou i finančně ohodnocené. Jen to nemáte jako povinný předmět.
Snad vám to pomohlo, kdybyste ještě měla další otázky, klidně zase napište.
Pěkný den
Barbora Telferová
Karolína Lelková
6. 12. 2023 12:30nové
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné pokračovat po úspěšném ukončení bakalářského studia žurnalistiky v navazujícím magisterském studiu oboru učitelství základů společenských věd pro střední školy. V podmínkách pro přijetí není žurnalistika vyloženě zmíněná mezi možným předchozím vzděláváním, ovšem k zsv má blízko. Ráda bych měla relativní jistotu, že by tato cesta i tak byla možná. Předem děkuji za odpověď.
6. 12. 2023 20:53nové
Dobrý den,
ano, je to tak, absolvování bakalářského studia žurnalistiky není podmínkou pro přijetí do magisterského studia. A spousta našich studentů a studentek k nám přichází z jiných studií.
Mějte se pěkně
Bára Telferová
Vlákno: MSŽ a práva/
marika s
8. 1. 2023 16:48nové
Dobrý den,
lze souběžně vystudovat obor Mediální studia a žurnalistika na FSS a Právnickou fakultu MUNI? Nebo je to příliš obtížné?
Děkuji.
10. 1. 2023 09:22nové
Dobrý den,
aniž bych věděla, jakou máte zátěž na PrF, řekla bych, že vystudovat to určitě zároveň jde. Záleží samozřejmě na vás, kolik máte času a jak vás studium baví. Ale máme řadu studentů a studentek, kteří zvládají dvě studia zároveň. Někteří na FF, jiní na PdF, jiní právě na PrF.
Část toho, co se vám snažíme předat, je samozřejmě teoretická - dějiny médií, etika, teorie žánrů, teorie mediálních účinků, mediální právo. Ale velká část je zvlášť na bakaláři praktická, čili jsou to kurzy, ve kterých máte něco tvořit - psát, točit. Je na vás, jak si studium namícháte. Trochu problém to možná bude v okamžiku, kdy budete absolvovat povinnou praxi - všichni na žurnalistice musí strávit 3 měsíce ve vybrané redakci, kam docházejí každý den a podílejí se na jejím chodu. Ale i to se určitě dá zvládnout.
Rozhodnutí je na vás - ale ze zkušeností jiných vím, že stíhat se to dá.
Mějte se pěkně.
Bára Telferová
Adeline :3
5. 1. 2022 00:13nové
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně oboru Mediální studia a žurnalistika, zda je možné po škole mít lepší uplatnění například i v rádiu. Děkuji.
6. 1. 2022 15:02nové
Dobrý den,
ano, právě to je jeden ze směrů, kterým se po absolvování (a popravdě u při studiu) naší katedry můžete vydat. Během prvního ročníku si vyzkoušíte všechno - psaná média, rozhlas, televizi, online. A pak si vyberete, co je vám nejbližší. Rádio - rozhlas - online audio žurnalistika je jedna z možností, kterou máte. Studium u nás vám určitě pomůže v tom, že se naučíte, jak to v rádiu chodí, jaké příspěvky tam budete vytvářet, vyzkoušíte si, jak vystupovat, jak pracovat s hlasem...
Přeji pěkný den a klidně se ptejte dál, jestli vás ještě napadne něco dalšího.
Bára Telferová, studijní poradkyně
Vojta Vyhledal
15. 5. 2021 09:26nové
Dobrý den, když jsem podával přihlášku, podával jsem ji na 3 možnosti studia, Mediální studia a žurnalistika (prezenční), MSŽ + politologie a MSŽ + mezinárodní vztahy s tím, že priorita byla politologie. Bral jsem to ale tak, že pokud se dostanu na všechny 3, budu si moct vybrat, jakou formu studovat. Z rozhodnutí o přijetí to ale chápu tak, že se vztahuje pouze na moji první volbu. Je to tak? Děkuji.
17. 5. 2021 12:44nové
Dobrý den,
bohužel, vybrat si nemůžete. Fakulta vás vždy zapíše na tu z možností, která je na přihlášce uvedená nejvýše. Ve vašem případě tedy na mediální studia a žurnalistiku - jednoobor.
Ale zas tak smutnit nemusíte. Pokud jste teď splnil podmíny pro přijetí do kombinace MSŽ + POL, můžete si po prvním semestru zažádat o převedení studia na dvouobor. Zažádáte na studijním a nejspíš vám to projde bez jakýchkoli problémů.
A ten první semestr můžete strávit tím, že budete absolvovat povinné kurzy na žurnalistice, které jsou stejné pro všechny, nezávisle na kombinaci.
Hodně štěstí při studiu na naší katedře. Pokud byste měl ještě nějaké doplňující dotazy, klidně se ozvěte.
Barbora Telferová
Vojta Vyhledal
18. 5. 2021 19:13nové
Nerozumín, moje priorita byla MSŽ + POL.
18. 5. 2021 19:30nové
Měl byste být přijat na tu kombinaci, kterou jste v přihlášce uvedl na prvním místě. Pokud jste tam uvedl MSŽ + POL, ale přesto vás přijali jen na MSŽ jednoobor, tak se rozhodně obraťte na kolegyni Burgetovou na studijním oddělení, protože se někde stala chyba, kterou ona umí opravit. Toto je věc, kterou na katedře nevyřešíme.
Pokud jste omylem jako první uvedl jen MSŽ, platí to, že s politologií musíte počkat jeden semestr a zažádat si o změnu studijního plánu. Což by ale neměl být problém.
Eliška Drobná
17. 2. 2021 09:37nové
Dobrý den, vaše stránky jsou pro mě dost matoucí a nepřehledné. Nějak se mi podařilo najít, že se v rámci přijímacího řízení přepočítává výsledek z osp a zsv, tak že zsv má 60% a osp 40%, s tím že bodová hranice z loňského roku je percentil 148. Je to percentil ze z osp a zsv? Nebo je to percentil, který počítá s tsp a ne osp? A ti co dělají tsp mají také percentily jako u osp? A nakonec, už jsem se snažila několikrát přepočítat své výsledky, abych zjistila, jak jsem na tom, ale vychází mi divná čísla... Možná by bylo fajn, kdyby někde bylo nějaké lehké vysvětlení, jak to přepočítáváte...
Předem děkuji za odpověď.
17. 2. 2021 12:50nové
Vážená slečno,
Váš dotaz jsem přeposlal na studijní oddělení, protože agenda přijímacího řízení je plně je v jejich kompetenci, protože je stejná pro celou fakultu bez ohledu na jednotlivé studijní programy. Obecně, TSP a OSP jsou vzájemně zastupitelné, takže se logicky musí do výsledku přijímací zkoušky počítat stejně. Co se týká celkového percentlu, tedy například zmíněných 148, je složen z výsledků ZSV a OSP/TSP v deklarovaném poměru. Přesný výpočet Vám, předpokládám, sdělí ze studijního oděělení. Já jsem komptentní k tomu poskytovat především informace týkající se vlastního studijního programu.
Děkuji za pochopení a přeji hezký den.
Rudolf Burgr
17. 2. 2021 13:12nové
Vážená slečno Drobná,
výsledek si můžete spočítat sama doma. Výpočet je jednoduchý ZSV*1,2 + TSP/OSP*0,8=přepočtený výsledný percentil. Maximum pro získání bodů je tedy stále 200.
S přáním hezkého dne
Michaela Burgetová
Vlákno: Jazykové kurzy/
Karina Safiulina
změněno 2. 8. 2020 20:10 nové
Ahoj. Bydlím v Rusku a mým snem je vstoupit na vaši univerzitu na Fakultě médií a komunikací. Lituji, nevím česky. Mohu se vás zeptat, jestli na vaší univerzitě existují nějaké jazykové kurzy?
20. 8. 2020 09:58nové
Здравствуйте, наш университет предлагает несколько языковых курсов для общественности, в том числе курсы чешского языка для иностранцев. Вы можете найти предложение на сайте Центра языкового образования Масариковского университета: https://www.cjv.muni.cz/verejnost/jazykove-kurzy-a-letni-skoly.