Petr Novák
31/1/2022 12:20new
Dobrý den,
chtěl bych začít studovat obor Učitelství pro první stupeň základní školy. Mám ale obavy z předmětu "Hlasový výchova". Vím, že můj hlas není přizpůsoben pěveckým výkonům. Chtěl bych se zeptat, zda mám šanci tento obor vystudovat i s takovým hlasovým "hendikepem" :) ? Předem děkuji za odpověď.
3/2/2022 18:11new
Dobrý den - obavy jsou zbytečné, je to tak, jak napsala kolegyně Polánková. Z našeho hudebního pohledu to lze doplnit takto: hudební výchova je velmi podstatnou součástí výuky na 1. stupni ZŠ, v Hlasové výchově se studenti dozvídají, jak učit děti kultivovanému pěveckému projevu, seznamují se s dětským repertoárem, který je k tomu vhodný, učí se zásadám hlasové hygieny vlastní i té dětské a ve spojení s dalšími předměty se stávají dobrými učiteli hudební výchovy - samozřejmě vedle všech dalších důležitých disciplín.
Pro úspěšné zvládnutí studia je vhodné mít zkušenosti s hrou na klavír a umět zazpívat (pokud umíte i zahrát jednoduchý doprovod, bude to významné plus) jednoduchou lidovou nebo např. dětskou umělou písničku, opakovat slyšené tóny nebo jednoduché rytmické figury. Není tedy třeba disponovat školeným hlasem nebo zvládat velké pěvecké výkony :-)
Přeji Vám úspěšné rozhodování a plný zdar u přijímacích zkoušek.
S pozdravem V. Richter