23. 11. 2018 13:10nové

Máte nejasnosti ohledně toho, jak studium v tomto programu probíhá?

Zajímá vás, co vás v rámci tohoto studia čeká?

Volíte mezi příbuznými programy a potřebujete více podrobností?

Tápete, jakým směrem se může po absolvování tohoto programu ubírat vaše kariéra?

Neváhejte se zeptat na cokoli, co vás ohledně náplně vybraného programu zajímá!


Toto fórum neslouží pro dotazy spojené s administrativou přijímacího řízení, ty směřujte na e-mail: prihlaska@muni.cz, nebo se podívejte na nejčastěji kladené otázky a odpovědi: http://is.muni.cz/prihlaska/faq/.

Nelča Svobodová
7. 1. 2020 22:27nové
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na průběh studia dějin starověku. Jak probíhají? Co všechno musí student plnit? Dá se studium stududovat dálkově?
8. 1. 2020 16:49nové
Milá paní kolegyně,
předpokládám, že máte zájem o bakalářské studium. Můžete si vybrat studium jednooborové nebo v kombinaci s jiným oborem v rámci MUNI.
V rámci povinných předmětů musíte splnit přednášky a semináře ke všem obdobím starověku (úvod a proseminář, Přední východ I a II, Řecko I a II, Řím I a II, přechodné období mezi antikou a středověkem), přednášky z místopisu Řecka a staré Itálie, starověkého dějepisectví a práva. V případě jednooborového a dvouoborového studia v hlavním plánu také dva interpretační semináře, kde se čtou starověké texty (v rámci bakalářského studia ještě spíše v překladech).
Jednooborové studium a hlavní plán dvouoborového má také povinnost studia pramenných jazyků - 4 semestry prvního a 2 semestry druhého (jednoobor) nebo 4 semestry jednoho (hlavní plán dvouoboru). Na výběr je latina, stará řečtina, akkadština; u dvouoboru jen latina a řečtina. U vedlejšího plánu dvouoboru je jazyk pouze volitelný.
Dále absolvujete určité počty (podle zvoleného studijního plánu) povinně volitelných předmětů z oblasti starověkého náboženství, filozofie, literatury, hmotné kultury atd.
Součástí studia je i studijní soustředění (blok přednášek a seminářů spolu s doplňkovými aktivitami mimo Brno), pravidelně v rámci předmětů nebo samostatně bývají organizovány exkurze (muzea, památky u nás i v zahraničí; Vídeň, Budapešť, Řím, jižní Itálie, Řecko...). Praktiky každý semestr se koná kurz/přednáška zahraničních vyučujících. Můžete také do zahraničí vyjet s podporou stipendia (Erasmus+, Freemover...).
Účast na přednáškách je doporučená, na seminářích povinná, záleží ale vždy na konkrétním vyučujícím.
Dálkové studium zatím bohužel nenabízíme.
Vlákno: Studium dějin/
Ami Šato
5. 3. 2023 14:09nové
Dobrý den,
jelikož mě zaujaly oba obory- studium historie a dějin starověku, chtěla bych se zeptat v jakých předmětech mám větší uplatnění, které obory mají rozsáhlejší volbu cestování, a které obory jsou lepší volba se sdruženým studiem pedagogiky.
Děkuji
6. 3. 2023 10:33nové
Dobrý den, paní kolegyně,
odpovídám za Dějiny starověku, ohledně studia programu Historie je třeba se obrátit na příslušné kontaktní osoby.
Co se týče uplatnění, základní informace najdete na stránce pro uchazeče: https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/bakalarske-studium/24168-dejiny-staroveku (karta Možnosti uplatnění – tutéž sekci najdete i v informacích o programu Historie).
Pokud jde o cestování, ať už studujete kterýkoliv obor, vždy se nabízí možnost zahraničního výjezdu v rámci výměnného programu Erasmus+ nebo jiných. Nabídka univerzit, na které můžete vyjet, je zveřejněna na webu Ústavu klasických studií, kam starověké dějiny patří (univerzity vhodné pro starověkáře jsou označené zkratkou DS):
https://classics.phil.muni.cz/studium/studijni-pobyty
V rámci studia DS pořádáme také pravidelné exkurze za památkami doma i v zahraničí; při zahraničních většinou spolupracujeme s oddělením pro klasickou archeologii.
Volba mezi Historií a Dějinami starověku je na Vás, záleží, které období je Vám bližší: studium starověku zahrnuje dobu asi od k. 4. tis. př. n. l. po 6./7. st. n. l., historie začíná raným středověkem a končí moderní dobou.
Doporučuji podívat se na sekci Předměty – příklad průchodu studiem na výše zmíněných stránkách pro uchazeče.
V případě dalších dotazů ohledně starověkých dějin mě neváhejte kontaktovat.