23. 11. 2018 13:10nové

Máte nejasnosti ohledně toho, jak studium v tomto programu probíhá?

Zajímá vás, co vás v rámci tohoto studia čeká?

Volíte mezi příbuznými programy a potřebujete více podrobností?

Tápete, jakým směrem se může po absolvování tohoto programu ubírat vaše kariéra?

Neváhejte se zeptat na cokoli, co vás ohledně náplně vybraného programu zajímá!


Toto fórum neslouží pro dotazy spojené s administrativou přijímacího řízení, ty směřujte na e-mail: prihlaska@muni.cz, nebo se podívejte na nejčastěji kladené otázky a odpovědi: http://is.muni.cz/prihlaska/faq/.

Gina Dvořáková
11. 2. 2019 14:35nové
Dobrý den. Rozhoduji se mezi vychovatelstvím a pedagogikou. Jaký je mezi obory rozdíl? Volila bych kombinovanou formu studia při práci. Mám SŠ s maturitou a nikdy jsem nestudovala VŠ. Je mi 32let. Poradíte mi prosím?
Moc děkuji, Dvořáková
17. 2. 2019 22:50nové

Dobrý den,

já mohu mluvit pouze za obor Pedagogika. Prosím podívejte se na informace na webových stránkách: https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/bakalarske-studium/24511-pedagogika, nebo na https://pedagogika.phil.muni.cz/pro-uchazece.

Budete-li mít dotazy, tak mi pište přímo na zounek@phil.muni.cz. Rád zodpovím Vaše dotazy, klidně pište.

Srdečně,

doc. Mgr. Jiří Zounek, Ph.D.
Zástupce vedoucího ÚPV FF MU
Naďa Oklešťková
16. 12. 2020 07:09nové
Dobrý den, můžu mít na prezenční formu individual, když pracuji ve škole?
16. 12. 2020 11:38nové
Dobrý den,
pokud máte na mysli navazující magisterské studium, tak si nejsem jistý, co myslíte "prezenční formu individual". Z pohledu garanta oboru mohu říci, že v tomto případě (pokud student pracuje) je asi lepší kombinované studium.
Je to odpověď na Vás dotaz?
S pozdravem,
Jiří Zounek
7. 2. 2021 10:46nové
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat z jakého důvodu už neotvíráte kombinovanou verzi studia pedagogiky a sociální pedagogiky a poradenství pro následující školní rok?
8. 3. 2021 18:51nové

Dobrý den,
souvisí to zejména s přechodem na nové studium, tzv. nové akreditace od roku 2019. Svoji roli sehrává i kapacita našeho pracoviště, počet vyučujících apod.

S pozdravem,
J. Zounek
Lenka Poláková
7. 6. 2021 12:58nové

Dobrý den,

Mám dotaz k jednooborové pedagogice. Chtěla bych se zeptat jaké je reálné uplatnění na trhu práce? Uvažuju jestli na tento obor jít, ale moc mě nepřesvědčilo uplatnění v profilu oboru. Nebo lépe řečeno, asi tomu pořád nerozumím. Člověk s tímto vystudovaným oborem v podstatě nemůže jít do školy nebo školky jako učitel, tak na jakou pozici se potom hlásí?

Předem děkuji za odpověď
S přáním pěkného dne
Lenka Poláková
7. 6. 2021 15:42nové
Dobrý den,
nejsem si jistý, zda se ptáte na bakalářské studium nebo na navazující magisterské studium. Zkusím odpovědět obecně: Jednooborové studium pedagogiky nepřipravuje přímo na pozici učitele, byť to není vyloučeno. Šlo by pak o učitele pedagogiky na střední škole (typicky na střední pedagogické škole). Pedagogika se u nás studuje jako odborné studium, kdy se zaměřujeme na různá témata v oblasti vzdělávání a školství, včetně výzkumu v oblasti vzdělávání. Absolventi jsou tak odborníky na oblast školství, vzdělávání, školské politiky apod. Naši absolventi pracují např. na různých krajských či městských úřadech (odborech školství), jiní absolventi pracují ve velkých firmách, nebo na jiných univerzitách. Mají vlastní firmy, zabývají se projektovým poradenstvím v oblasti vzdělávání atd. Jde o poměrně široké pole uplatnění. Podívejte se na prezentaci, kterou jsem připravil na Den otevřených dveří, ta by mohla být nápomocná rovněž: viz https://pedagogika.phil.muni.cz/aktuality/aktuality-ustavu/prezentace-ze-dnu-otevrenych-dveri-2021.
Pokud budete mít další dotazy, klidně pište.
Lenka Poláková
12. 6. 2021 10:55nové

Dobrý den,

děkuji za zaslanou prezentaci.
A dotaz byl směřovaný především na bakalářské studium. Chtěla bych se ještě zeptat zda-li jsou potom pro absolventa vhodné třeba pozice vychovatele/asistenta pedagoga v klasickém školství nebo jestli by mohl pracovat v alternativním školství (Montessori lektor, Waldorfský učitel, apod.)?

Předem děkuji za odpověď
S přáním pěkného dne
Lenka Poláková
13. 6. 2021 22:39nové

Dobrý den,
směřujeme spíše k tradičnímu školství. Vámi zmíněné směry vyžadují specifické vzdělávání či kurzy. To je ale spíše otázka pro zmíněné školy, co vyžadují za vzdělání. U nás se s těmito směry seznámíte, ale stát se tam učitelem je zase jiné téma. Mnozí studenti při studiu absolvují různé kurzy apod., aby si doplnili/rozšířili vzdělání.
Záleží vždy na studentovi, jak postupuje, jaké má cíle a priority. Možností je mnoho.

Srdečně,
J. Zounek
Lucie Šturmová
17. 9. 2021 19:23nové
Dobrý den,
mohu se zeptat, jaký studijní program by bylo nejlepší si vybrat, zdali v budoucnu bych chtěla učit psychologii?
Děkuji moc,
Lucie Šturmová
23. 9. 2021 11:18nové

Dobrý den,
podívejte se např. na webové stránky Psychologického ústavu FF MU, kde najdete více informací. Viz https://psych.phil.muni.cz/.

S pozdravem,
J. Zounek
Martina Skuciusová
7. 2. 2022 22:45nové
Dobrý den, rozumím tomu tedy správně, že pro výuku psychologie na SŠ + povolání školní psycholog/poradce musím vystudovat základní bakalářský obor psychologie na FF a pak v navazujícím studiu si vybrat obor Pedagogická a školní psychologie také na FF?

A ještě bych se chtěla zeptat, nebude pouze tento jeden obor pro školství málo, bude to stačit pro plnohodnotné zaměstnání, přeci pedagogové většinou vyučují minimálně 2 předměty. Ráda bych kombinovala psychologii se Zsv popř. s biologií, jenže jsem bohužel takové kombinace vůbec nenašla.


Předem děkuji za odpověď, 

Skuciusová. 

8. 2. 2022 16:36nové

Dobrý den,
prosím obraťte se na kolegy z Psychologického ústavu FF MU. Já jsem z jiného pracoviště a neznám možnosti výuky psychologie na SŠ. Kolegové Vám jistě rádi zodpoví všechny vaše dotazy.

S pozdravem,
J. Zounek
změněno 17. 1. 2022 12:47 nové
Zdravím, zaujala mě specializace Školská správa a vzdělávací politika, ale nejsem si jistá, jestli pro mě není program příliš obecný. Mám za sebou tři roky bakaláře ve v podstatě totožném oboru ze zahraničí a ráda bych navázala magistrem, který mi poskytne 1) 'hard skills' o školské správě a vzdělávací politice v kontextu českého školství (např. z pohledu legislativy, institucionální fungování politických a správních mechanismů atd) a 2) možnost se více specializovat v oboru (konkrétně by mě zajímala personalistika, leadership a management ve vzdělávání). Může by něco takového váš program nabídnout?
19. 1. 2022 23:08nové
Dobrý den,
děkuji za zajímavý dotaz. K Vaší první otázce mohu napsat ano, získáte přehled o školské správě a vzdělávací politice v kontextu českého školství. Díky partnerství např. s MŠMT se můžete dokonce seznámit s fungováním této instituce a podílet se na tvorbě vzděl. politiky (během praxe nebo zpracováním diplomové práce, kde je MŠMT konzultantem a zadává i téma práce přímo z reality českého školství). K Vaší druhé otázce mohu odpovědět, že pouze částečně. Naše specializace se zaměřuje výrazně na práci s daty, případně metodologii empirických výzkumů v oblasti školství a vzdělávání. Vycházíme tak vstříc očekávání praxe, kde chybí experti, kteří mají přehled o školské správě a vzděl. politice a jsou současně schopni analyzovat a interpretovat data z vlastních výzkumů, nebo provádět např. sekundární analýzy mezinárodních šetření z oblasti školství, učení, vzdělávání učitelů apod..
Pokud byste měla další dotazy, neváhejte mne prosím kontaktovat.
Hezký den,
Jiří Zounek
Anna Julie Javoříková
12. 5. 2023 22:53nové

Dobrý den,
ráda bych se prosím optala, zda bude tento obor otevřen v dodatečném přijímacím řízení 2023, prosím? Kdy se případně tuto informaci mohu dozvědět?

Moc děkuji předem za odpověď.

S přáním hezkého zbytku dne
A. Javoříková
13. 5. 2023 14:48nové

Dobrý den,
které studium máte přesně na mysli? Pedagogiku v bakalářském nebo magisterském stupni? Nebo bc. Pedagogiku se specializací na digitální technologie ve vzdělávání? Obecně informace o dodatečném řízení najdete na stejném místě jako u standardního přijímacího řízení, např. zde: https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece. Informace o dodatečném PZ budou zveřejněny asi až později, v létě. Ideální je zeptat se na našem studijním odd. - https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/bakalarske-studium/casto-kladene-dotazy, nebo napsat na: prijimaci.rizeni@phil.muni.cz.

Pokud byste měla další dotazy, neváhejte mne prosím kontaktovat.
Hezký den,
Jiří Zounek
Anna Julie Javoříková
13. 5. 2023 17:07nové

Moc děkuji za odpověď, omlouvám se za neupřesnění — jedná se o Pedagogiku se specializací v bakalářském stupni.

Také by mne prosím zajímalo, zda je ke studiu Pedagogiky se specializací Digitální technologie ve vzdělávání zapotřebí znalost matematiky, programování aj.? A zda jsou tyto či podobné vědní obory / dovednosti součástí studia?
Studium Pedagogiky se specializací, kterou nabízíte, mne velmi zaujalo a ráda bych se mu věnovala, bohužel však nejsem schopna dosahovat úspěchu v oborech příbuzných s matematikou.

Moc děkuji předem za odpověď.

S přáním hezkého dne
A. Javoříková
13. 5. 2023 21:09nové

Dobrý den,
znalosti matematiky a programování nejsou podmínkou, naše studium nepřipravuje programátory. Jde o studium Pedagogiky se specializací na digitální technologie. Připravujeme tedy odborníky na oblast výuku/učení s podporou digitálních technologií. Těžiště studia je tedy spíše v pedagogice, didaktice (a to i online didaktice), psychologii apod. Naši studenti se učí pracovat s online výukovými prostředími, učí se rovněž design (online)výuky s podporou digitálních technologií, využití technologií ve speciální pedagogice apod. Na informatiku samozřejmě narazíme, ale spíše uživatelsky, takže znalosti ze střední školy by měly stačit. Spíše je důležitá znalost angličtiny, v rámci studia je pak předměty zaměřený na angličtinu v oblasti digitálních technologií.
V rámci praxí jsou naši studenti např. v jedné velké mezinárodní firmě a připravují specificky zaměřené online kurzy. Naši absolventi již mají vlastní firmy zabývající se online učením atp. S nimi také spolupracujeme, podílí se u nás na výuce.

Na podzim budeme testovat se studenty hybridní výuku v rámci jednoho experimentu, budeme mít speciálně vybavenou učebnu. Je toho prostě dost. Máme přístup k učebně, kde je virtuální realita i 3Dtisk...

Takže je se na co těšit... :-)

Viz také https://pedagogika.phil.muni.cz/pro-uchazece/bakalarske-studium/digitalni-technologie-ve-vzdelavani.

Pokud byste měla další dotazy, neváhejte mne prosím kontaktovat.
Hezký den,
Jiří Zounek
Anna Marie Dufková
16. února v 18:05nové
Dobrý den,
Chtěla bych studovat pedagogiku a pokračovat s učitelstvím pedagogiky na střední školy. Zajímalo by mě, zda si mám podat přihlášku k jednooborovému studiu nebo ke studiu sdruženému, kdybych k tomu chtěla v budoucnu učit výtvarnou výchovu na středních školách.
Moc děkuji.
Dufková Anna Marie
17. února v 19:55nové

Dobrý den,
nevím, zda rozumím Vašemu dotazu správně, ale pokud byste chtěla vyučovat výtvarnou výchovu, tak bude nejlepší studovat na pedagogické fakultě MU, právě program připravující budoucí učitele výtvarné výchovy.
Pedagogika se u nás studuje jako odborné studium, podobně jako sociologie a psychologie.

S pozdravem
Jiří Zounek