změněno 28. 1. 2019 13:16 nové
Vážení uchazeči o studijní program Polská studia,
chtěl bych Vám poskytnout několik konkrétních informací, které se Vám mohou hodit před podáním přihlášky ke studiu:


1) Je nutné mít znalost polštiny? A proč vůbec studovat polštinu?
Vstupní znalost polštiny není vyžadována. Praktická výuka polštiny, která bude tvořit podstatnou (možná vůbec nejdůležitější) část Vašeho studia, počítá s naprostými začátečníky, takže se vůbec nemusíte bát! Ale ani studenti, kteří již nějaké znalosti polštiny mají, se nebudou nudit, protože naše sympatická paní lektorka (rodilá mluvčí), která vede výuku polštiny, se jazykové úrovni studentů vždy dokáže přizpůsobit a v případě potřeby vytvoří paralelní skupinu pro pokročilejší.

Polská studia Vám umožní stát se odborníky nejen na polský jazyk, ale na Polsko celkově. Takoví specialisté jsou v současnosti na pracovním trhu poptáváni, protože Polsko je šestou (po odchodu Velké Británie pátou) největší zemí Evropské unie, polská ekonomika výrazně roste a Polsko je aktuálně třetím nejvýznamnějším obchodní partnerem ČR a opačně platí totéž (ČR je dokonce druhým nejvýznamnějším exportním trhem Polska). Neustále se rozšiřují také kulturní a společenské vztahy mezi oběma státy, intenzivní je spolupráce českých a polských kulturních a vědeckých institucí, takže i ty potřebují odborníky se znalostí polštiny.

I v případě, že Vaším hlavním programem bude jiný obor, Polská studia jako vedlejší program Vám mohou pomoci zásadně zvýšit budoucí uplatnění na trhu práce, případně Vám mohou výrazně rozšířit obzor v oboru, který je pro Vás ještě důležitější (mj. získáte přístup k bohaté a mnohem širší polské odborné literatuře, možnost vyjet na studijní stáž na některou z kvalitních polských univerzit a navštěvovat tam přednášky v polštině, budete schopni komunikovat s polskými kolegy ve Vašem oboru).

2) Máte zájem studovat současně s Polskými studii další studijní program? A co když se Vám nepodaří přijímačky na druhém oboru?
Potom si zvolte tzv. sdružené studium. V takovém případě se musíte rozhodnout, který ze dvou programů pro Vás bude hlavní (více předmětů a psaní bakalářské diplomové práce) a který vedlejší. Pokud zvolíte Polská studia jako vedlejší, zakládáte přihlášku pod Vaším hlavním programem (např. Historie) a k němu si potom vyberete jako vedlejší Polská studia. 

V případě, že si jako hlavní studium volíte některý z velmi žádaných oborů, doporučuji Vám podat si ještě jednu samostatnou přihlášku jen na Polská studia (jednooborová se specializací), která Vám velmi pravděpodobně zajistí přijetí na FF MU i kdyby Vám náhodou nevyšly přijímačky na jiný studijní program. O ten se pak můžete pokusit o rok později.

3) Jak si pojistit přijetí na FF MU v případě, že máte Polská studia nastavena jako hlavní ve sdruženém studiu?
V rámci jedné přihlášky máte možnost zdarma uvést až tři preferované studijní plány. Nastavte si proto jako 2. nebo 3. volbu Polská studia se specializací (Polská kulturní studia nebo Polština pro profesní a obchodní praxi). V případě, že nebudete přijati na Vámi zvolený vedlejší obor, na kterém bude příliš velké množství zájemců, zajistí Vám náhradní volba přijetí alespoň na Polská studia. O vedlejší program se můžete znovu pokusit v dalším roce, na polonistice budete plynule pokračovat ve studiu.

4) Kterou ze dvou specializací jednooborových Polských studií si mám zvolit?
Vybírejte i srdcem, nejen čistě pragmaticky. Specializace Polská kulturní studia a Polština pro profesní a obchodní praxi se totiž svou náplní liší jen asi z jedné třetiny, velká část předmětů je společná pro obě specializace. Volte proto hlavně podle toho, co Vás baví a co je Vám bližší - jestli předměty jako právo, ekonomie, geografie a obchodní polština, nebo spíš literatura, kultura, film a cestovní ruch. Nemusíte se ale bát, že o to druhé přijdete - součástí obou specializací jsou společné kurzy věnované polským dějinám, kultuře, literatuře a překladatelství. Navíc si konkrétní předměty z druhé specializace můžete vybrat jako povinně volitelné nebo volitelné. Nezapomeňte, že podle specializace budete na konci svého studia také volit téma bakalářské práce.

S jakýmikoli dalšími dotazy se na mě neváhejte obrátit, rád Vám odpovím.

1. 8. 2020 15:52nové
Dobrý deň, vedeli by ste mi povedať, ako veľmi na seba nadväzujú predmety poľských štúdií v 1.semestri? Som zapísaná na združené štúdium anglického jazyka s vedľajším odborom poľské štúdia, no pri registrácii predmetov sa ukazuje, že mi zrejme budú kolidovať povinné predmety z týchto odborov. Bolo by preto možné odložiť si FF:PJN102 Polština – jazykový kurz I na iný semester a zatiaľ študovať ostatné predmety z poľských štúdií?
3. 8. 2020 20:51nové
Milá paní kolegyně, s ohledem na volnou kombinovatelnost studijních programů není bohužel možné případným kolizím v rozvrhu zabránit. Předmět PJN102 se skládá ze dvou dvouhodinových bloků - hodně záleží na tom, jestli se Vám kryjí obě části výuky, nebo jen jedna, ale vždy je možné se na začátku semestru domluvit a pokusíme se Vám vyjít vstříc. Obecně platí při překrývání povinných předmětů pravidlo 50:50, ale kdyby se Vám třeba kryla jen jedna dvouhodinovka, tak byste na tu druhou přišla alespoň několikrát za semestr a zbytek jistě dohnala samostudiem a na konzultacích. Ale samozřejmě existuje i možnost odkladu tohoto předmětu - vedlejší studium Polských studií je totiž rozvrženo jen do 4 semestrů, takže teoreticky si můžete jazykový kurz (nebo třeba celé studium polštiny) posunout o rok, ale to je spíš krajní řešení situace. Rozhodně můžeme Vaši situaci probrat na úvodním setkání v tzv. orientačním týdnu a pokusíme se společně najít nejlepší východisko. Na viděnou se těší
Michal Przybylski
1. května v 11:28nové
Dobrý den, z důvodu profesního uplatnění jsem se začala zajímat o studium polštiny, ale z časových důvodů si nemůžu dovolit prezenční studium. Z CJV jsem obdržela informaci, že se bohužel neplánuje opakovat kurz Polština pro začátečníky. Je nějaká možnost v rámci MUNI, jak se k polštině dostat?
Jazykové školy mám jako druhou možnost.
Moc děkuji
14. května v 01:19nové
Dobrý den, v podzimním (a někdy i jarním) semestru pravidelně vypisujeme předmět PJ_03 Polština pro začátečníky (podle personálních možností 1-2 seminární skupiny), v jarním semestru pak kurz PJ_04 Polština pro mírně pokročilé (pro studenty, kteří mají základní znalosti odpovídající cca 20–25 klasickým vyučovacím /tj. 45minutovým/ hodinám). Motivovaní zájemci se mohou v případě volné kapacity hlásit i do dvousemestrálních Základů polské gramatiky.
23. 11. 2018 13:10nové

Máte nejasnosti ohledně toho, jak studium v tomto programu probíhá?

Zajímá vás, co vás v rámci tohoto studia čeká?

Volíte mezi příbuznými programy a potřebujete více podrobností?

Tápete, jakým směrem se může po absolvování tohoto programu ubírat vaše kariéra?

Neváhejte se zeptat na cokoli, co vás ohledně náplně vybraného programu zajímá!


Toto fórum neslouží pro dotazy spojené s administrativou přijímacího řízení, ty směřujte na e-mail: prihlaska@muni.cz, nebo se podívejte na nejčastěji kladené otázky a odpovědi: http://is.muni.cz/prihlaska/faq/.

František Kenický
26. 2. 2021 00:26nové
Dobrý den, mám dotaz ohledně oboru Polská studia. Lze po absolvování tohoto studia (v mém případě zamýšlím kombinaci s Historií/Pedagogikou) pokračovat na Pedagogické fakultě se zaměřením na vzdělávání pravě výše zmíněných předmětů? Zkrátka, zda obor Polská studia je úvodní správnou volbou v případě, že bych tento jazyk v budoucnu rád vyučoval np. na základní škole s polským jazykem vyučovacím v naší republice? Předěm děkuji za odpověď.