23/11/2018 13:10new

Máte nejasnosti ohledně toho, jak studium v tomto programu probíhá?

Zajímá vás, co vás v rámci tohoto studia čeká?

Volíte mezi příbuznými programy a potřebujete více podrobností?

Tápete, jakým směrem se může po absolvování tohoto programu ubírat vaše kariéra?

Neváhejte se zeptat na cokoli, co vás ohledně náplně vybraného programu zajímá!


Toto fórum neslouží pro dotazy spojené s administrativou přijímacího řízení, ty směřujte na e-mail: prihlaska@muni.cz, nebo se podívejte na nejčastěji kladené otázky a odpovědi: http://is.muni.cz/prihlaska/faq/.

Martina Šimoníková
9/5/2019 15:25new
Dobrý den, zajímalo by mě, jakým způsobem by mohl vypadat týdenní rozvrh hodin při prezenčním studiu Hudební vědy? Zda-li by povinná docházka zahrnovala např. 5 dní v týdnu či méně.
Děkuji za odpověď.
13/5/2019 08:17new

Dobrý den,

na ÚHV se snažíme, aby výuka povinných předmětů probíhala vždy v jednom nebo dvou dnech. Co se týká povinně volitelných předmětů, tam je částečně na Vás, které předměty si vyberete, na druhou stranu může jejich výuka probíhat kdykoliv od pondělí do pátku. Nedá se tedy přesně říct, jak Váš rozvrh bude vypadat. Z praxe vím, že některým studentům se daří mít všechny předměty ve třech dnech, někteří však mají 4 nebo i 5 dnů.

S pozdravem

Jan Karafiát
Adéla Přibylová
13/9/2019 10:22new
Dobrý den,

mám dotaz ohledně náplně studia hudebních věd a hudebních dějin. Chtěla bych studovat konzervatoř a přidat si k ní výše uvedené předměty na Muni. Mám však obavy, že by jejich náplň (co se hloubky týče) byla totožná co na konzervatoři a tak se chci zeptat, zda-li je studium spíše obecné nebo hlubší. 

Děkuji za odpověď a hezký den!

Přibylová

16/9/2019 11:59new

Dobrý den,

z vlastní zkušenosti můžu říci, že studium totožné není. Konzervatoř je střední škola, získáte spíše přehled o teorii a dějinách hudby. Hudební věda je vysokoškolský obor, kde budete danou problematiku probírat do hloubky. Já sám jsem po čtyřech letech studia na konzervatoři dobře uměl praktické disciplíny: intonaci, harmonii a kontrapunkt. Všechno ostatní včetně dějin hudby jsem se naučil a pochopil až při studiu oboru hudební věda.

S pozdravem

Jan Karafiát
26/9/2019 18:19new
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaké jsou po absolvování možnosti uplatnění? Mohu získat uplatnění ve školství např. jako učitelka Hudební výchovy na gymnáziu? Děkuji za odpověď.
27/9/2019 08:17new

Dobrý den,

pokud vystudujete jakýkoliv bakalářský program na FF, učit poté na střední škole nemůžete. Vždy musíte mít navazující magisterské studium nějakého učitelského (pedagogického) programu. Ve Vašem případě je tedy varianta v bakalářském studiu studovat hudební vědu a v navazujícím magisterském studiu pak Učitelství estetické výchovy pro střední školy, obojí se realizuje u nás na Ústavu hudební vědy.

S pozdravem

Jan Karafiát
Ústav hudební vědy FF MU
Dominika Hrtánková
23/4/2023 22:37new
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako študent hudobnej vedy dá sa spraviť pedagogické minimum bez toho aby som si v magisterskom štúdiu menila obor na pedagogiku?
24/4/2023 14:05new
Dobrý den,
tzv. pedagogické minimum bylo dle požadavků MŠMT nově akreditováno jako celoživotní vzdělávání. Studium je ukončeno závěrečnou zkouškou včetně obhajoby práce a je zpoplatněné. Bližší informace najdete zde: https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/vzdelavani-po-cely-zivot/uchazec/ucitele-a-lektori/spv
S pozdravem
Jan Karafiát
Dorothea Kytnerová
16/2/2021 13:53new
Dobrý den,
mám dotaz ohledně prominutí příjímací zkoušky díky prospěchu. Studuji na gymnázium Pavla Křížkovského s uměleckou profilací hudební obor. A nemáme přímo obor hudební výchovy, ale máme mnohem víc hudebních hodin jako jsou - hudební teorie, dějiny umění, hudební nauka a kultura. Chtěla bych se tedy zeptat jestli bych mohla místo hudební výchovy poskytnout známku z hudebního ateliéru, dějin umění nebo hudební teorie?
Děkuji, mějte se krásně!
Dorothea Kytnerová
Thread: praxe/
Anna Jerhotová
13/12/2019 01:19new
1/1
zdravim!

nabízí program hudební věda krome teorie i praxi ve formě hry na nástroj, zpěvu atd.? pripadne neni moznosti si zaridit externího ucitele, ale s pomoci skoly (finanční, komunikační)?

diky za odpoved!

13/12/2019 13:35new
1/1
Dobrý den,
praxe je v programu Hudební věda částečně obsažena ve formě povinně-volitelných předmětů. Každý semestr vypisujeme těchto pět předmětů:
HV_15a Collegium musicum - smíšený sbor
HV_15b Collegium musicum - mužský sbor
HV_15c Collegium musicum - orchestr
HV_15d Collegium musicum - komorní sbor
HV_15e Collegium musicum - klavír pro muzikology
Je však dobré vědět, že se očekává alespoň základní znalost not a základní technika hry/zpěvu. Určitě tyto předměty nemají a nemůžou nahrazovat výuku hry na nástroje/zpěv na ZUŠ. Ke koncepci studia si prosím přečtěte informace zde: https://www.muni.cz/bakalarske-a-magisterske-obory/24605-hudebni-veda
S pozdravem
Jan Karafiát